Shinkai Makoto, Japon yönetmen, yazar, manga sanatçısı. Son yıllardaki başarıları çalışmalarıyla adını anime dünyasına yazdırmış yetenekli insan. Öyle ki, yaptığı her filmde kendini geliştiriyor ve bizi de daha çok ağlatmayı başarıyor. Bunu sadece ben değil istatistikler de söylüyor. Son başyapıtı Your Name (Kimi No Na Wa) ile MyAnimeList’te ikinci sıraya oturmuş durumda. Anime filmlerindeki yaşamdan kesitler, onları fantastik anime evreninden çıkararak gerçek bir hale büründürüyor. Peki sadece bu güçlü hikayeler onları bu denli yaşanılmış kılmaya yeterli mi? Sizin için bu sorunun cevabını bilmiyorum ama Shinkai Makoto bununla yetinmeyip filmlerinde gerçek yerleri çizerek Japonya sokaklarının bütün güzelliğiyle gerçeği tümüyle kucaklıyor. İşte onun eserlerindeki gerçek Japonya.

Yazar notu: Aşağıda fotoğraflarını sıralayacağım animeleri izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum, anime izleyici olsanız da olmasanız da dünya çapında büyük ses getirmiş bu filmleri eğer izlemediyseniz kesinlikle bir şans vermelisiniz.

1. Your Name

İzleyenleri duygudan duyguya sürükleyen, konusu, müzikleri, çizimleri, işlenişi ile unutulmayan bir efsane. “Her insanın bu dünyada kırmızı iplikle bağlanmış olduğu bir ruh ikizi vardır” klişesinin konu edinildiği bu yapım, öyle güzel ele alınmış ki klişeden uzak bir başyapıta dönüşmüş. Konusunu nereden anlatsam spoiler olacağı için büyüyü bozmuyorum ve sizi o güzel detaylarla baş başa bırakıyorum.

2. Garden of Words

Büyüdüğünde ayakkabıcı olmak isteyen ve yağmurlu günlerde okulu asıp parkta ayakkabı çizen bir liseli genç ve kendini alkole vermiş bir kadının aralarında geçen adını koyamadıkları tuhaf ilişkilerini ele alan bu yapım başarılı mekan çizimleriyle göz dolduruyor.

3. 5 Centimeters Per Second

Tek bir filmin içinde üç hikaye birden anlatan bu yapımla alakalı söylenecek pek fazla söz bulamıyorum zira adının anlamını duyunca bile insan büyüleniyor. Japonya denince akla ilk gelen simgelerden biri olan Sakura (kiraz çiçeği) ağaçlarının pembe yaprakları dalından yere düşerken saniyede beş santimetre yol alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here