Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Sutra, Budizm’de Gautama Buddha’nın öğretilerinden oluşan ve doğrudan Buda’nın sözlerini aktardığı varsayılan metinlere verilen isimdir. Bu öğretilerden oluşturulmuş gösterinin yaratıcı ise Belçikalı koreograf Sidi Larbi Cherkaoui‘dir. Heykeltıraş Antonius Gormlevye ve Çin’deki Shaolin Tapınağından 17 Budist rahibin de işbirliği ile çarpıcı bir gösteri yaratılmıştır. Shaolin Tapınağında bir kaç ayını geçiren Cherkoui, Shaolin felsefesi ile kung fu arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışmış ve bu sürecin sonunda rahiplerin doğal hareketlerini kullanarak sahnede yeni bir dil yaratmıştır. Aynı zamanda Sutra kelimesi Pali dilindeki “sutta”dan gelmektedir. Genel anlamıyla kurallar ve aforizmalar anlamı taşır.

Sutra, Sandler’s Wells

Aslında oyun birey ve toplum arasındaki durumu inceler. Karşılıklı manipülasyonların bir çocuk keşiş ile, iki dünya arasında köprü kurması sağlanır. Sutra içinde, budizm, kung fu ve çağdaş batı dansını harmanlar. Ancak temeli Budizm’den gelmektedir. Tüm yaşam biçimlerine saygı göstermesi ve Kung Fu’nun hareketliliği ile kurulmuş bir dengeye sahiptir.

Sutra, Sandler’s Wells

Ladi Cherkaoui projenin doğuşu ve gelişmesinden şöyle bahsetmiştir:

“2007 yılında Japon arkadaşım Hisashi Itoh’un tavsiyesi üzerine ziyaret ettiğim Shaolin Tapınağında ‘Sutra’ fikri doğdu. Bu aynı zamanda Avrupa’dan ayağımı çekip kendi hayatıma bir adım atmaktı. Tapınakta Shaolin rahiplerinin başı olan ve rahip olduğu kadar da kaligrafi ve müzikle ilgilenen bir sanatçı olan Yen Da tarafından karşılandım. Koreograf olmam ilgisini çekti ve kung fu hareketleriyle ne yapmak istediğimi sordu. Anlattığımda ise, o felsefeyi keşfetmem için genç rahiplerle çalışmamı önerdi ve böylece ‘Sutra’ için çalışmaya başladık. Belçika’dan bazı rahipleri burada dansçılarla nasıl çalıştığımı görmeleri için davet ettim. Birlikte bir şeyler yapmaya karar verdiğimizde ise görsel tasarım için, daha önce de çalıştığım Budist felsefesi adına doğru işler yapacağına emin olduğum Antony Gormley ile iletişime geçtim. Ve güzel müziğini o dönemde yeni keşfettiğim Polonyalı besteci Szymon Broska katıldı bize. Sonunda, 2008’de Ali Ben Lotfi ile daha uzun bir süreliğine Tibet’e gittim. Tibet’te kaldığımız iki buçuk ay boyunca buradaki rahiplerle birlikte ‘Sutra’ üzerinde çalıştık. Sadece son hafta ışık üzerine çalışmak için Londra’ya gittik…”

Sutra, Sandler’s Wells

Oyun ahşap kutularla kaplı bir sahnede, batılı bir adamı oynayan Cherkaoui ve 11 yaşındaki Shi Yandong’un yüzleşmeleri ile başlar. Cherkaoui, işaret dilinde iletişim kurmaya çalışıyormuş gibi, çocuğa özenle bir şeyler anlatır. Sonra yetişkin rahipler kutulardan çıkar; hepsi farklı savaş sanatlarını sergiler. İnsan bedenlerine dayalı heykelleri ile tanınan Gormley, bu tasarımında canlı bedenler için inşa edilmiş uzun dikdörtgen kutular; yani tabutlar kullandı desek yanlış bir söylemde bulunmayız. Gormley’in tasarladığı kutular sahne dekorunu değil, yapımın özünü oluşturmuştur. Bu kutular dünyada verilmiş alanları temsil etmektedir. Birlikte bir takım yıldızı oluşturabilirler; onlar Sutra’nın yapı taşlarıdır.

Sutra, Sandler's Wells

Rahipler gösteri süresince kostüm değiştirirler; önce geleneksel kıyafetler, sonrasında daha batı tarzı bir seçim. Sonunda ise yine orjinal kıyafetlere dönerler. Sutra, birbirinden çok farklı iki kültürün ve inanç sisteminin sahne üzerinde hareket diliyle buluşması olarak adlandırılabilir. Sahnede seyrettiğimiz 17 rahip ne gerçek anlamda klasik ya da modern dans eğitiminden geçmiş dansçılar ne de oyunculardır. Gerçek yaşamlarında ve eğitimlerinde öğrendikleri felsefeyi ve bu felsefeye bağlı bilgiyi usta bir koreografın gerçekliğe çok fazla müdahale etmeden sahneye taşıdığı gösteride yer alan gerçek Budist rahiplerdir.

Kaynakça: 1, 2, 3, 4, 5

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here