Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

“Aşk, kader ve yaptığımız seçimler hakkındaki bildiklerimi öğrenmem çok uzun sürdü, dünyanın pek çok yerini dolaşmam gerekti ama hepsinin özünü bir anda, bir duvara zincirlenmiş halde işkence görürken kavradım.” diyerek felsefesinin başlangıç noktasını hapiste olduğu zamanlara dayandıran Gregory David Roberts‘ın, onu hak ettiği üne kavuşturan Shantaram isimli kitabından 12 alıntıyı derledik. Bunu niçin yaptık diye sorarsanız, asla es geçilmemesi gereken bu kitabı sizleri meraklandırarak okutmak ve daha bunlar gibi birçok derin fikirlerle dolu gerçek hikayelerle hayata bakış açınızı değiştirmek için diyebiliriz.

Gregory David Roberts

1. “Kader seni güldürmüyorsa espriyi anlayamadın demektir.”

2. “Ona göre arkadaşlık ne paylaştığınız ya da ne kadar eğlendiğinizle değil, birbiriniz için ne yaptığınız veya neye katlandığınızla ölçülürdü.”

3. “Geçmişe baktığımda kayda değer gözükmeyen ve gelişigüzel bir hayır ya da evet gerektiren bir anın, aslında yaşamımda çok önemli bir yer kapladığını anlıyorum.”

Leopold’ün yeri

4. “Dünya bir milyon kötü adam, on milyon aptal adam ve yüz milyon korkak tarafından yönetiliyor. Geri kalanlarımız, yani altı milyarımız da, bize ne söylenirse onu yapıyoruz.”

5. “İdeallerin ve güzel duyguların öldüğü noktada acı başlıyor ve hiç sona ermiyor. Bizler acımız dinliyormuş gibi davranıyoruz fakat bunu çocuklar uykularında ağlamasınlar diye yapıyoruz.”

6. “İlk başlarda birini gerçekten sevdiğimizde en çok korktuğumuz şey onun bizi sevmekten vazgeçmesidir. elbette aslında korkmamız gereken ölseler de, gitseler de onları sevmekten vazgeçememektir.”

7. “Beynimde yankılanan çığlıklar arasında, elim kolum bağlı halde ve tamamen çaresizken aniden fark ettim, hala özgürdüm.Bana işkence eden adamlardan nefret etmekte ya da onları bağışlamakta özgürdüm.”

8. “Yani her şeyi olduğundan ya da gerektiğinden daha zor hale getiriyorsunuz. Hayatın gerçekleri oldukça basittir. İlk başlarda hayvanlardan, havadan, ağaçlardan, gecenin karanlığından, yani birbirimizden başka her şeyden korkuyorduk. Şimdi ise birbirimiz dışında hemen hemen hiçbir şeyden korkmaz hale geldik. Kimse diğerinin neyi, neden yaptığını bilmiyor. Kimse doğruları söylemiyor. Kimse mutlu değil. Kimse güvende değil. Dünyada yanlış olan onca şey arasında yapabileceğin tek şey var, o da hayatta kalmak. Hayatta kalmak zorundasın. İşte bu ikilemden dolayı da bir ruhumuz olduğu ve kaderimize önem veren bir Tanrı bulunduğu yalanına inanıyoruz.”

9. “Bazen kazanmadan önce teslim olman gerekir.”

10. “Bir zamanlar bir mücahit bana kaderin karşımıza üç öğretmen, üç arkadaş, üç düşman ve üç büyük aşk çıkardığını söylemişti. Fakat bu on iki şey her zaman gizliydi ve bunların ne olduğunu onları sevene, bırakana ya da onlarla savaşana kadar anlamazdık.”

11. “Geçmişi reddedebiliriz fakat onun işkencesinden kaçamayız, çünkü geçmiş kim olduğumuz gerçeğiyle birlikte bizi ölünceye kadar adım adım takip eden bir gölgedir.”

12. “Kaderi beklemekten sıkıldığında iş şansa kalır.”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here