Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Günümüzde Amerikan sinemasının yaşamasını sağlayan filmler, sinematik evrenlerin içine dahil olan yapıları itibarıyla televizyon dizileri mantığını sürdüren süper kahraman filmleri. 2000’lerin başında ve daha öncesinde piyasayı domino eden aksiyon filmleri ise şimdilerde seyreltilerek bu tür filmlere enjekte ediliyor.

80’li ve 90’lı yıllarda çekilen Die Hard (1988) ve Speed (1994) gibi katıksız ve pür aksiyon içeren filmler artık çok fazla karşımıza çıkmıyor. John Wick (2014), Mad Max: Fury Road (2015) ve Baby Driver (2017) gibi eski usül aksiyon filmlerinin, topladıkları övgüler de bu durumun getirdiği açlıkla açıklanabilir. Türün severleri için bu yapımlar adeta ”çölde vaha” etkisi yaratıyor.

Ürettiği markayı fazla yara almadan, günümüze kadar getirebilen tek aksiyon filmi serisinin Mission: Impossible (1996-?) olduğu söylenebilir (2013 tarihli devam filmiyle dibi gören Die Hard serisini dahil edemiyoruz maalesef). Bu yazının konusu, serinin şimdilik son halkası olan ”Mission: Impossible – Fallout’’.

Filmin konusu kısaca şöyle özetlenebilir; gizli bir operasyon sırasında yapılan bir pazarlıkta kullanılacak olan plütonyumları, ekip arkadaşlarını korumak için elinden kaçıran Ethan Hunt (Tom Cruise), serinin bir önceki filminin de kötüsü olan Solomon Lane’le (Sean Harris) karşı karşıya gelecektir. Bu yeni macerasında ona ekip arkadaşları; Luther (Ving Rhames) ve Benji’nin (Simon Pegg) yanı sıra sevgilisi Ilsa Faust (Rebecca Ferguson) ve CSI tarafından onu gözlemesi için yanına katılan ajan August Walker da (Henry Cavill) yardım edecektir.

Önceki Görevimiz Tehlike filmlerinde olduğu gibi, bu son filmde de, Tom Cruise’un dublör kullanmamasıyla daha da parlayan, her biri birbirinden şatafatlı ve görkemli aksiyon sahneleri izliyoruz. Bu sahnelerin arası ise çimento işlevi gören, üflense yıkılacak bir senaryoyla dolduruluyor. Peki eleştirmenler ve seyirciler tarafından bu filmin etrafında oluşturulan beğeni halesinin sebebi ne olabilir? Asıl önemli soru da bu zaten. Yazının başında bahsedilen, günümüz seyircilerinin yaşadığı aksiyon filmi açlığı bu soruyu yanıtlamaya yetiyor mu? Yoksa Görevimiz Tehlike serisi özelinde bu sorunun farklı bir yanıtı mı var?

Düzülen bu övgülerin ve aşırı yüksek puanların olası sebeplerinin üzerinden geçmeye çalışalım. Gelişen efekt teknolojileriyle çekilen aksiyon sahnelerinin yapaylığından sıkılmış seyircilerin, büyük oranda dublörsüz ve efektsiz çekilen görkemli, durumun gerçekliğini seyirciye hissettiren dövüş sahnelerinden keyif almaları. Aynı sebeple, Cruise’un alışılmadık tutumu nedeniyle kendisinin oynadığı helikopter çarpıştırma, uçaktan atlama vs. sahnelerin, nerdeyse tümüyle yeşil perde önünde çekilmiş günümüzün yapay filmlerine alışmış seyircilerinde bir afallama ve hayranlık yaratması da bu durumun en önemli sebeplerinden birisi.

Tom Cruise’la çalışma konusunda bir hayli deneyimli olan yönetmen Christopher McQuarrie, serinin alametifarikası olan epik aksiyon sahnelerinin yanı sıra şehrin merkezinde geçen kovalama sahnelerinde de oldukça temiz ve prodüksiyon kalitesini hissettiren bir iş çıkarmış. En önemli meziyetlerinden bir diğeri ise hareketli sahnelerini, şimdilerde furya haline gelen hareketli kamerayla, bol ve yersiz kesmeyle çekmek yerine seyircinin kafasını karıştırmayacak ve başını döndürmeyecek şekilde klasik bir anlayışla çekmesi.

Oyunculuklarda ise elbette ilk olarak Tom Cruise’u anmak lazım. Aktör 56 yaşına rağmen dinç bedeniyle, muhteşem bir fiziksel performans sergiliyor. Benim diyen genç blockbuster yıldızlarının, korkarak yaklaşacakları zorlu sahnelerde, önünde saygıyla eğilmemizi sağlıyor. Dramatik ve mizahi sahnelerde ise işini layığıyla yapıyor. ”Süpermen” Henry Cavill de sürprizli rolünde filme renk katabiliyor. Serinin gediklileri; Ving Rhames, Simon Pegg ve Rebecca Ferguson alıştıkları rollerinde yine iyiler. Bir önceki filmin de kötü adamı olan Sean Harris ise yine ürkünçlüğüne seyirciyi ikna eden, psikopat karaktere tekrar hayat vermiş.

Has aksiyon filmi izleyicilerine, Görevimiz Tehlike hayranlarına ve Tom Cruise’un yaptığı delilikleri görmek isteyenlere istediklerini verecek, yılın başarılı aksiyon filmlerinden birisi ”Mission: Impossible – Fallout.”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here