Bir seyahatin en etkileyici noktalarından biri yolculuktan önce ve yolculuk esnasındaki beklentilerdir. Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte seyahat de çok daha kolay bir noktaya gelmiştir. Tek tık ile size yardımcı olabilecek pek çok konuya ulaşabilmek mümkündür. Nereye ne zaman gittiğin, iOS veya Android kullanman hiç fark etmiyor, indirdiğiniz uygulamalar sizin için adeta bir rehber ve yoldaş hâline geliyor.

1. Duolingo: Farklı bir dilde okumayı, yazmayı ve tabii ki konuşmayı öğreten ufak boyutlu dersler ve oyunlarla dolu Duolingo, aralarında Klingonca bile dâhil olmak üzere tam 27 dili kapsamaktadır. Basit fiiller, söz kalıpları ve cümlelerle başlayıp her gün yeni kelimeler öğrenebilmeniz mümkün. (iOS ve Android). Yeni bir yeri keşfetmek, onun dilinden başlar. Belki ana diliniz gibi konuşacak kadar iddialı olmazsınız ancak öğrenmenin zararı yoktur.

2. Yuggler: Yanlarında çocuklarıyla birlikte seyahat eden anne ve babalar için ganimet sayılabilecek olan Yuggler, yakınlardaki çocuk dostu aktiviteleri keşfetmenizi sağlamaktadır. İpuçlarına göz atarak, fotoğraflara bakarak ve filtrelere göre arama yaparak çocuklarınızın yaşına ve ilgi alanlarına en uygun aktiviteleri bulabilmeniz mümkündür. Sadece IOS’ta olan bu uygulamayı kaçırmayın, çocuklu gezginlere tavsiye ederiz!

3. Kindle: Gezgin kitap kurtlarımız, kitapların kokusunu ağırlığını hissetmeyi ne çok severlerse sevsinler seyahat içerisinde yanlarında tonlarca ağırlıkta ciltli kitaplarını taşımaktan pek memnun kalmayacaklardır. İşte bu yüzden Kindle, tercihler arasında bir numara. Kullanımı çok kolay olduğu için kitap okuma alışkanlığı edinmenize de yardımcı olabilir.

4. Untappd: Alkol tüketiminden hoşlanan gezginler için; Tıpkı şaraplar gibi, biralar da ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor ve Untappd de yeni favori biraları aklınızda tutmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda yakındaki barları da gösteren uygulama, size özel tavsiyeler de sunar. Uygulamanın keyfini çıkarırken kararında içmeyi tabii ki unutmayın! iPhone veya Android için indirmeniz mümkündür.

5. Google Translate: Bizim eski topraklardan olan Google Translate’in bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir özelliği var: çevrimdışı ve canlı zamanlı çeviri hizmeti sunuyor. İhtiyaç duyduğun dili indirdikten sonra, kamerayı tercüme etmek istediğin yazıya doğrulttuğun anda yazının tercümesini karşında bulacaksınız. Uygulamaya hem IOS hem de Android’den erişebilirsiniz.

6. MAPS.ME: Seyahatteyken isteksiz de olsa ayarlar menüsüne girip, mobil veri kullanımını açmak hepimizin başına gelmiştir. Evet, çok masraflı olacak ama kabul edelim ki bu durumlarda kelimenin tam anlamıyla kaybolduk! Pahalı veri kullanımına artık veda edebilirsiniz, çünkü MAPS.ME çevrimdışı haritalar sunmaktadır. Bundan yararlanmanın tek şartı da yola çıkmadan haritaları yüklemek.

7. Skype:  Özellikle de yalnız başına seyahat edilirken geride bırakılan aile ve arkadaşlarla iletişim kurmak için vazgeçilmez olmasının yanında, görüntülü aramaların asıl büyüsü, evdekilerin gezdiğin yerleri çılgınca kıskanmalarını sağlayacak olmasıdır. En iyi yanı da, yeterli Wi-Fi sinyalin olduğu sürece hiçbir maliyetinin olmamasıdır.

8. WeatherPRO: İlgili konumun hava durumu hakkında detaylı bilgi sunarak kalplerimizi fetheden bir uygulamadır.

9. XE: Siz de bizim gibiyseniz ve 1.343.958 Vietnam dongunun kaç lira olduğunu bir anda hesaplayamakta zorlanıyorsanız, para birimi dönüştürme uygulaması XE’nin yardımına başvurabilirsiniz.

10. Prey Anti Theft: Dünya kadar para verdiğiniz akıllı telefonu seyahatlerinizde yanınızda taşımanın getirdiği şüphesiz en büyük endişelerden biri de çalınması veya kaybolmasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığında, Prey Anti Theft telefonunuzu bulmanıza yardım ediyor, cihazınızı kilitliyor ve alarm çalmasını sağlıyor.

11. Trivago: Otel fiyatlarını karşılaştırıp, ideal fırsatlara ve kullanıcı yorumlarına kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir uygulamadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here