Seyahat edip yeni yerler keşfetme heyecanı, bir kere başladığınızda kolay kolay engelleyemeyeceğiniz, hatta bir yaşam biçimi haline dönüştüreceğiniz bir duygudur. Bu duyguya sahip olanların hayran kaldığı, bir yere gitmeye üşenenlerin ise harekete geçmelerine yardım olacak bir içerikle karşınızdayız.

Bu filmler sizleri belki de görmediğiniz dünyalara götürecek, seyahat tutkunuysanız rotanıza yeni adresler ekleyecek, gezmeye düşkün olmayanları bile harekete geçirecek.

Sizin için seçtiğimiz ve seyahat tutkunuzu arttıracak 10 film…

Into The Wild

Yönetmenliğini Sean Penn’in yaptığı, içinizdeki “Buraları bırakıp gideceğim” hissini tetikleyecek bir film ile başlıyoruz; Into The Wild…

Filmde üniversitede çok başarılı bir öğrenci olan Christopher McCandless’ın hikayesini izliyoruz. McCandless günümüz modern iş hayatının kendine göre olmadığına karar verip, biriktirdiği tüm parayı bağış yaparak yeni bir yolculuğa çıkmaya karar veriyor. Yeni adresi ise Alaska olur. Bir kitap uyarlaması olan film sizi hem Alaska’nın müthiş doğal güzelliklerine götürecek hem de kendinizi sorgulama fırsatı verecek.

IMDB Puanı: 8,1

The Secret Life of Walter Mitty

Başroldeki Ben Stiller’in aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturduğu, içinde biraz drama biraz da komedi barındıran The Secret Life of Walter Mitty…

Film hem hikayesiyle farklı hem de dış mekan çekimleriyle ödül kazanmış bir yapıt. Son bir sayı çıkarıp yayın hayatına son verecek bir dergide çalışan Walter Mitty’nin hikayesinin anlatıldığı film, izlerken “Keşke bitmese” hissi uyandırıyor. Filmde özellikle İzlanda’nın güzelliklerine bir kez daha tanık oluyoruz.

IMDB Puanı: 7,3

Viaje a Darjeeling

Birbiriyle görüşmeyen üç kardeşin, babalarının ölmesinin ardından Hindistan’da yaşadıkları hikayenin anlatıldığı Viaje a Darjeeling (Küs Kardeşler Limited Şirketi), özellikle Hindistan’ı merak edenleri çok daha fazla heyecanlandıracaktır. Adrien Brody, Owen Wilson ve Bill Murray’nin başrolünde yer aldığı bu keyifli filmin yönetmen koltuğunda ise The Grand Budapest Hotel’den tanıdığımız Wes Anderson oturuyor.

IMDB Puanı: 7,2

Seven Years in Tibet

Ve bir kült ile devam ediyoruz. 1997 yapımı, başrolünde Brad Pitt’in de yer aldığı Tibet’te Yedi Yıl, insanın modern dünyadan uzakta neler yaşayabileceğinin, nasıl değişebileceğinin güzel bir göstergesi… Brad Pitt’in oynadığı Heinrich Harrer karakterinin Tibet’te yaşadıkları, burada karşılaştığı o dönem çocuk yaşta olan Dalai Lama ile yaşadıklarının öne çıktığı filmin Golden Globe, Grammy gibi önemli adaylıkları da bulunmaktadır. 

IMDB Puanı: 7,1

Baraka

23 ülkede 152 farklı lokasyonun yer aldığı bir belgesel olan Baraka ile devam ediyoruz. Herhangi bir seslendirmenin bulunmadığı, tamamen doğal seslerin yer aldığı farklı bir tarzı olan Baraka’da Türkiye’den de sahneler bulunuyor. Farklı kültürleri, insan hayatlarını ve doğal güzelliklerin sergilendiği belgesel IMDB’den de oldukça yüksek bir puana sahip…

IMDB Puanı: 8,6

The Motorcycle Diaries

Ernesto Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun Güney Amerika’da yaptığı yolculuğu konu alan film, Latin Amerika’nın en ünlü yönetmenlerinden biri olan Walter Salles tarafından çekilmiştir. Güney Amerika’nın doğal güzelliklerine doyacağımız film Arjantin, Venezuela, Peru, Kolombiya ve Şili’den etkileyeceği görüntülerle dolu… Özellikle bu coğrafyayı merak edenler için eşsiz bir yapıt olduğunu belirtmekte yarar var.

IMDB Puanı: 7,8

A Map for Saturday

Sırtınıza çantanızı takıp, yollara çıkmanız için sizi harekete geçirecek bir belgesel-film ile devam ediyoruz; A Map for Saturday.

New York’ta çok para kazandığı bir iş olmasına rağmen artık farklı bir şeyler yapmak isteyen Brook Silva-Braga’nın hikayesini izliyoruz. Brook Silva-Braga’nın 1 yılda 20 ülke gezerek çektiği bu belgesel -film birçok ödüle sahip. Belki de birçoğumuzun yapmak isteyip yapamadığını yapan Braga bu belgeseliyle birçok ödülü de kazandı. A Map for Saturday, seyahat tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken yapıtların başında geliyor.

IMDB Puanı: 7,8

Im Juli

Fatih Akın’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Im Juli (In July, Temmuz’da), bir Türk kızına aşık olan ve onun peşinde Türkiye’ye yolculuğa başlayan Daniel’in bu süreçte yaşadıklarını çok güzel bir dille anlatıyor. Filmde Almanya-Türkiye arasında yapılan yolculuk çok keyifli bir biçimde aktarılmış. Im Juli aynı zamanda birçok ödülü bulunan yönetmen Fatih Akın’ın 3. uzun metrajlı filmi olma özelliğini de taşıyor.

IMDB Puanı: 7,7

Wild

Reese Witherspoon’un başrolünde oynadığı Wild, annesini kaybetmiş, evliliği bitmiş Cheryl Strayed’in hikayesini anlatıyor. Strayed günün birinde aldığı radikal kararla Amerika’nın en zorlu yürüyüş rotalarından olan Pasifik Crest Yolu’nda yürümeye karar verir. Filmde bu yolculuk sırasında insanın kendisiyle yüzleşmesi ve Pasifik Crest Yolu’nun güzelliklerini görüyoruz.

IMDB Puanı: 7,1

The Way

Bir baba-oğul hikayesi gibi başlayan ve ilerledikçe zaman zaman sizi duygulandıracak The Way, güzel bir “yolculuk” filmi… Film El Camino De Santiago yani St. James Yolu olarak bilinen ve Hristiyanlar için bir “hacılık yolu” olarak kabul edilen rotada geçiyor. Oğlunun yaşam tarzından pek de hoşnut olmayan bir baba, oğlunun bu yolculuk sırasında bir kaza nedeniyle hayatını kaybettiği haberini alır. Daha sonra da oğlunun bu bitiremediği yolculuğu kendisi bitirmeye karar verir. Duygusal olarak da insanı etkileyebilecek olan “The Way” insanın ağzında hoş bir tat bırakacak filmlerden…

IMDB Puanı: 7,4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here