Amerikalı alternatif rock grubu olan The Fray, 2002’de okul arkadaşları olan Isaac Slade ve Joe King tarafından Denver, Colorado’da kurulmuştur. 2005’te piyasaya sürdükleri How to Save a Life albümü gruba Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada’da Platinyum Sertifika kazandırmıştır.

Ülkelerinde ki ilk başarıyı Over My Head şarkısıyla yakalayan grup daha sonra How to Save a Life şarkısıyla ülke sınırlarını aşarak adını duyurdu. Bilboard 100 listesine ilk üçten giren şarkı Avustralya, Kanada, İrlanda, İtalya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık’ta ilk beşe girdi.

Grubun ikinci albümü olan ve aynı zamanda grupla aynı ismi taşıyan The Fray albümü 2009’da piyasaya sürüldü. Bilboard listelerinde bir numara olan The Fray, Amerika, Kanada ve Avustralya’da altın sertifikayla ödüllendirildi. 2010’da En İyi Pop Vokal Albüm dalında Grammy‘e aday gösterildi. Üçüncü albümleri Scars & Stories 2012 yılında piyasaya sürüldü. Billboard 200 listesinde ilk dörde kadar yükseldi.

Dördüncü albümleri Helios Şubat 2014’te piyasaya sürüldü. Grubun derleme albümü Through the Years: The Best of the Fray Kasım 2016’da çıktı.

Grup Üyeleri

  • Isaac Slade – vokal , piyano (2002–günümüz)
  • Joe King – ritim gitar, arka vokal (2002–günümüz), bas gitar (2006–günümüz, stüdyo)
  • Dave Welsh – lead gitar (2003–günümüz), bas gitar (2006–günümüz,stüdyo)
  • Ben Wysocki –bateri, perküsyon (2003–günümüz)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here