Sevgililer günü planı henüz yapamadıysanız ve şehrin  gürültüsünden kaçmak istiyorsanız size çok güzel bir önerimiz var, Garipçe Köyü. Büyük şehirlerdeki gürültüden kaçmak ve sevgilinizle romantik bir gün geçirmek için birebir. Özellikle İstanbul ve çevresindeki şehirlerde yaşayanlar için hafta sonu kaçılabilecek rotalar arasında yer alıyor. Garipçe, Sarıyer ilçesine bağlı olan sekiz küçük köyden biri. Son zamanlarda adını  yeni yapılan üçüncü köprü ile duyurmaya başladı. Biz de romantik bir kaçamak yapmak isteyenler için Garipçe Köyü rehberi hazırladık.

Garipçe’nin Konumu:

Garipçe Köyü, İstanbul’un Avrupa yakasındaki Sarıyer tarafında 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Konum olarak Rumeli Feneri ve Rumeli Kavağı arasında duruyor. Üçüncü köprünün ayağının hemen yanında bulunuyor.

Garipçe’de Gezilecek Yerler:

İstanbul’dan çok da uzaklaşmayayım ama sessiz sakin bir yerde sevgilimle huzurlu zaman geçireyim diyenler için Garipçe çok güzel küçük bir köy. Son zamanlarda sosyal medyada sık sık üçüncü köprü haberleriyle anıldı ve böylece yerli ve yabancı turistlerin merakını uyandırıp, uğrak bir nokta haline geldi ama yine de sakinliğini yitirmedi. Garipçe’de gezilecek yerler çok fazla değil çünkü dediğimiz gibi burası gerçekten küçük bir yer. Vaktiniz varsa Garipçe’de deniz kıyısında çok güzel bir kahvaltı yapabilir ordan Rumelifeneri köyünü de gidip gezebilirsiniz. Sahildeki restoranlarda da balık yemeden dönmeyiz deriz. İşte Garipçe Köyü’nde gezilecek yerler:

Garipçe Kalesi

Boğazın kenarında bulunan Garipçe Kalesi, Garipçe’de gezilecek yerlerin başında geliyor. Kaleyi Sultan III. Mustafa, 1757-1774 yılları arasında yaptırmış. Bir zamanlar Türk Silahlı Kuvvetleri de bu kaleyi kullanmış.

Hasan Paşa Kulesi

Garipçe Kalesi’nin yukarısında bulunuyor. Hasan Paşa Kulesi’nden hem Garipçe Kalesi’ni hem de muhteşem boğaz manzarasını görebilirsiniz. Bu kule de günümüze harabe olarak ulaşabilmiş ama yine de görülmeye değer.

ICA Botanik Bahçe

Garipçe’de huzur bulabileceğiniz güzel bir yer. ICA Botanik Bahçesi’nde bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir cafe de bulunuyor. Bura da yemek yiyebilirsiniz ardından ise ağaçların ve çiçeklerin arasında dolaşmaya çıkabilirsiniz.

 

Rumelifeneri Köyü

Garipçe’ye yolunuz düştüyse mutlaka Rumelifeneri Köyü’ne de bir uğrayın deriz. Köy merkezinden 2,5 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. İsterseniz otobüs ile Rumelifeneri köyüne gelebilirsiniz. Kendi arabanız varsa yaklaşık 15 dakikalık bir sürüş ile ulaşabilirsiniz. Rumelifeneri çok güzel bir balıkçı köyü.

Rumeli Feneri

Tarihi 1855’li yıllara dayanan Rumeli Feneri, 30 metre yüksekliğinde. Kırım Savaşı zamanında İngiliz ve Fransız gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e giriş çıkışlarını sağlamak amacı ile yapılmış. Denizden 58 metre yükseklikte konumlanıyor. Ayrıca Rumeli Feneri, Türkeli Feneri olarak da biliniyor. Tam karşısındaki Anadolu kıtasında ise Anadolu Feneri bulunuyor. Karşılıklı bu iki fenerin birleştiği çizgiye İstanbul Limanı’nın kuzey sınırı deniyor. Fenerin ışığı 18 deniz mili uzaklıktan da görünüyor. Fenerin içinde Sarı Saltuk Dede’nin türbesi bulunuyor. Osmanlılar zamanında bu kişi Balkanlarda ve çevresinde seyahat edip insanlara İslam’ı anlatan bir dervişmiş.

Topçu Kalesi

Rumeli Feneri’nden ilerlediğimiz zaman bir burnun ucunda Topçu Kalesi karşımıza çıkıyor. Topçu Kalesi de Kırım Savaşı zamanında yaptırılmış. Rumeli Feneri gibi onun da boyu 30 metredir.

Bonus:

Qarip Restaurant:

 

Qarip’te kahvaltı

Böyle güzel bir yerde kahvaltı yapmadan olmaz. Deniz kıyısında konumlanan Qarip Restaurant’a kesinlikle uğrayın. Açık büfe kahvaltı hizmeti sunan bu mekanda 60 çeşit üründen istediğiniz kadar alabilirsiniz. Bunların yanında seçeceğiniz iki çeşit yumurta, kendi üretimleri fındık ve ceviz ezmesi ve fırınında pişen sıcacık ekmek geliyor. Sınırsız çayla beraber ücret ise kişi başı 60tl.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here