Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
38

Listedeki şarkılara aslında hepimiz aşinayız fakat kimisi düşündüğümüzden çok daha farklı kişilere, nesnelere ya da yerlere yazılmış kimisinin de hikayesi tahmin ettiğimizden çok daha derin. İşte sizin için hazırladığımız listemiz:

1. Paul McCartney – Hey Jude

John Lennon’ın oğlu Julian Lennon için yazılmış bu parça. Orijinal adı “Hey Jules” şeklindeyken sonradan “Hey Jude” olarak değiştirilmiş. Ebeveynlerinin boşandığı süreçte Julian’ı teselli etmek amacıyla yazmış bu şarkıyı Paul McCartney.

 

2.Coldplay – Fix You

Fix You, grubun üçüncü albümleri X&Y’ın en popüler şarkılarından biri. Bu duygu yüklü şarkı, grubun solisti olan Chris Martin’in o zamanki eşi Gwyneth Paltrow için yazılmış. Paltrow’un annesi Blythe Danner verdiği bir röportajda, Chris’in şarkıyı Gwyneth’in babasını kaybetmesinden sonra yazdığını ve Gwyneth’in şarkıyı her duyduğunda ağladığını söylemiş.

 

3.Leonard Cohen – Chelsea Hotel

Leonard Cohen ve şarkının konusu olan kadın Janis Joplin asansörde tanışmışlar. Cohen “Janis beni değil Kris Kristofferson’ı arıyordu; ben de Janis’i değil Brigitte Bardot’yu arıyordum.” aslında diyor o günden bahsederken.

 

4.Feridun Düzağaç – Lavinia

Bu şarkı Özdemir Asaf’ın Lavinia adlı şiirinin şarkıya uyarlaması. Lavinia ise Asaf’ın üniversite yıllarında platonik olarak aşık olduğu kıza taktığı lakap.

 

5.Gwen Stefani – Hollaback Girl

Gwen Stefani ve Pharell Williams, Kurt Cobain’in eski eşi Courtney Love’ın Seventeen Magazine’e verdiği röportajdan ilham alarak bu şarkıyı yazmışlar.

“Ünlü olmak, lisede olmak gibi. Ama ponpon kız olmakla ilgilenmiyorum. Gwen Stefani olmakla ilgilenmiyorum. Ponpon kız olan o.” şeklinde konuşan Courtney Love’ın sözleri üzerine Gwen’in cevabı gecikmemiş.

“Hepiniz biliyorsunuz, birileri bana olumsuz bir şekilde ponpon kız dedi. Ben hiçbir zaman ponpon kız olmadım. Yani demem o ki: ‘Tamam, siktir et. Sen benim ponpon kız olmamı mı istiyorsun? O zaman olurum ve bütün dünyaya hükmederim. Sen sadece izle.” şeklinde cevap vermiş.

 

6.Justin Timberlake – Cry Me A River

2000’lerin başlarında, ilişkileriyle bir ikon haline gelen Britney-Justin ikilisi ayrılıktan sonra birbirlerine göndermeli şarkılar yapmışlardı. Justin uzun yıllar şarkının Britney’le ilgili olmadığını, klipteki sarışın kadının onu temsil etmediğini söyleyip durmuştu.  Tabii ki kimse buna inanmamıştı fakat 2011 yılına gelindiğinde yapımcı Timbaland, şarkının Timberlake ve Spears’ın arasındaki şiddetli bir telefon konuşmasından sonra yazıldığını onayladı.

 

7.Britney Spears – Everytime

Beraber oldukları süreçte olduğu kadar, ayrılıklarında da çok ses getirmişti bu ikili. Britney, Justin’i aldattığı iddialarına tabii ki de suskun kalmamıştı. Bir özür niteliğinde olan bu şarkı da Justin Timberlake hakkındaydı.

 

8.Lori Lieberman – Killing Me Softly

Şarkı Lori’nin yazdığı bir şiirden doğmuş. Don McLean’ın yazdığı Empty Chairs adlı şarkıdan etkilenen Lori, bunun üzerine bir şiir yazmış ve ardından onu şarkı haline getirmiş

 

9.Neşet Ertaş – Leylam

Ertaş, Ankara’nın Cebeci semtindeki Ahu Gazinosu’nda sahne aldığı dönem, onun gibi sahne alan Leyla adlı bir kadın ile tanışmış ve aşık olmuş ancak Ertaş’ın babası, “Bu kız bizim dengimiz değil.” diyerek karşı çıkmış. Babasını dinlemeyen Ertaş pek tabii Leyla ile evlenmiş ancak kısa bir süre sonra anlaşamayıp ayrılmışlar. Bunun üzerine de Ertaş hepimizin çok iyi bildiği üç şarkıyı yazmış. “Cahildim, dünyanın rengine kandım.” diyerek babasına, “Tatlı dillim, güler yüzlüm, ey ceylan gözlüm…” ve “Yazımı kışa çevirdin Leyla’m”  diyerek de Leyla’ya adamış şarkılarını.

 

10.Ed Sheeran – Don’t

Ed Sheeran’ın X adlı albümünden çıkan parça, aldatma konusu üzerine kurulu. Sheeran’ın eski sevgilisi Ellie Goulding ile eski One Direction üyesi Niall Horan’ın bir zamanlar ilişki içerisinde olduğu iddialar arasında. Olay gizemini hala korusa da şarkının Ellie Goulding için yazılmış olduğu açık.

 

11.Teoman – 17

Teoman bu şarkıyı aynı zamanda akrabası da olan ve 17 yaşında idam edilen Erdal Eren için yazmıştı. İdam sebebiyse, Eren’in bir askeri vurduğu iddiasıydı ancak otopsi raporlarına göre asker,  yakın ateş sonucu ölmüştü ve Eren’in ise bu atışı yapamayacak kadar uzakta olduğu görmezden gelinmişti.

 

12.The Rolling Stones – Angie

Dedikodulara göre Angie, aslında David Bowie’nin eşi Angela ve Angela’nın bir zamanlar hem Bowie ile hem de Mick Jagger ile beraber olduğu söyleniyor ancak Jagger bunu reddediyor. Bunun üzerine de Jagger bu şarkıyı, Angela’nın gönlünü almak için yazıyor ve şarkıda hala Angie’yi sevdiğini itiraf ediyor.

 

13.Beyoncé – Sorry

2016 yılında satışa çıkan Beyoncé’nin çok ses getiren albümü Lemonade’den bir parça olan Sorry, eşi Jay-Z’nin onu aldatması üzerine yazılmış. 2008 yılında I Am Sasha Fierce albümünden hit olan parçası Single Ladies’de “If you like it then you should put a ring on it.” diyen şarkıcı 2016’da Sorry şarkısında “Looking at my watch he should’ve been home. Today I regret the night I put that ring on.” diyerek pişmanlığını dile getirmişti.

 

14.Billy Joel – Uptown Girl

Bu şarkıyı Billy Joel’un, o zaman sevgilisi olan sonradan eşi olacak süper model Christie Brinkley için yazdığı söylenir genelde. Aslında bu kısmen doğru. Joel bu şarkıyı yazmaya başladığında 19 yaşındaydı ve o sıralar Avustralyalı model Elle MacPherson ile beraberdi. İlişkileri bittiğinde, Joel sonradan Christie ile takılmaya başladı ve şarkıyı da ancak o zaman bitirebildi. Yani bu şarkı aslında iki kadın için yazılmıştı.

 

15.Lady Gaga – Government Hooker

Gaga’nın Born This Way albümünden çıkan bu parçanın, eski ABD başkası John F. Kennedy ile aktris Marilyn Monroe arasındaki aşkı anlattığı düşünülüyor.

 

16.Barış Manço – Kol Düğmeleri

Barış Manço’nun bir zamanlar Belçika’ya gitmeden önce nişanlı olduğu kadın Semra hakkında bu şarkı. Manço’nun Belçika’ya gitmesiyle nişan bozulmuş ve şarkı ise bunun üzerine yazılmış.

 

17.Lily Allen – Fuck You 

2009’daki Los Angeles konserinde Allen, Fuck You ya da diğer adıyla Guess Who Batman adlı şarkıyı eski ABD başkanı George W. Bush’a adamış. Allen, başkanın dar görüşlülüğünü ve savaş kışkırtıcılığını eleştirmek amacıyla bu şarkıyı yazmış.

 

18.Mariah Carey – Obsessed

Eminem, bir zamanlar Mariah Carey ile birlikte olduğu iddiasını ortaya atmıştı ancak Carey her zaman bunu reddetmiş ve daha da ileri giderek Eminem için “Obsessed” yani “Takıntılı” diyerek bu şarkıyı yapmıştı.

 

19.Mazhar Alanson – Yandım

Alanson, şarkının ilk satırlarını Mekke’de umre ziyaretindeyken yazmış. Geri kalanı sonradan yazdığını belirten şarkıcı “İlk gittiğim gün ‘yandım yandım’ sözü çıktı. Ertesi gün ‘ki ne yandım’ kısmını ekledim. Daha sonradan yazdığım ‘bana yeniden şarkılar söyleten kadın’  kısmı ise hayali bir sevgiliye ithaf edildi. Herkes bunu bir kadına yazdığımı düşünüyor ama öyle değil.” Şeklinde konuşarak şarkının çıkış hikayesini açıklamıştı.

 

20.Nirvana – Heart Shaped Box

2012’de şarkıcı Lana Del Rey Sydney’deki bir konserinde, Heart Shaped Box’ı yeniden seslendirmişti. Ardından Kurt Cobain’in eski eşi Courtney Love, Twitter hesabından şu şekilde alaycı bir tweet atmıştı. ”Biliyorsunuz değil mi? Bu şarkı aslında benim vajinam hakkında.”

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
38

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here