Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Elektronik, trip-hop, grime ve avant-garde türlerinde şarkılarıyla ve kliplerindeki muhteşem çekimlerle bizleri etkisi altına alan Sevdaliza, 1987’de Tahran’da dünyaya geldi. 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Hollanda’ya taşınan sanatçı aynı zamanda Hollanda basketbol milli takımının eski bir oyuncusu.

Müzik dünyasına ilk single’ı Clear Air ile adım atan Sevdaliza, şarkılarında sıklıkla felsefi sorgulamalara başvuruyor. Şarkılarını çoğunlukla İngilizce olarak kaydeden sanatçı, 6 Mart 2017’de Amerika’ya terörist girişini engellemek için yayınlanan başkanlık emri üzerine ilk Farsça şarkısı Bebin‘i yayınladı.

Sevdaliza, Bebin’le oldukça kuvvetli bir mesaj verdi:

“İnsanlık dışı siyasi iklimi protesto etmek adına, başımı ayrıcalıklar içinde tutamadım. Bunu somutlaştırmak için Bebin’i Farsça yazdım. Sevginin yanındayım. Bu durumda ana akım medyadan uzak durmayı seçiyorum, zira kurban edilmiş bir konsepte dahil olmaya ilgim yok. Bu mesajı ışıklar, kamera ve aksiyon olmadan alın. Ben sadece bir ulağım. Sevginin beyninde, ırkçılık ve yobazlık için yer yoktur.”

Sevdaliza, 2016 yılının Mayıs ayında yönetmenliğini Emmanuel Adjei’nin yaptığı, yardımcı yönetmenliğini ve yapımcılığını ise kendisinin üstlendiği aynı zamanda rol de aldığı bir kısa film yayınlayarak bizleri kendisine bir kez daha hayran bıraktı. The Formula‘da, Sevdaliza’nın üç şarkısını ilk kez dinledik: The Formula, Language of Limbo ve Mad Woman.

Takip etmesi -tıpkı Sevdaliza’nın müziği gibi- zaman zaman zorlaşan kısa film, kadın düşük yaptıktan sonra bir çiftin ilişkisinin yol aldığı beklenmedik yönleri gösteriyor bize. Aşk ve kayıp kavramını ustaca işleyen kısa filmde Sevdaliza’ya oyuncu Saman Amini eşlik ediyor. Emmanuel Adjei ve Sevdaliza, kısa filmin üç farklı bölümünde birbirinden oldukça farklı üç şarkıyla adeta Lynchvari bir dünya yaratıyor.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here