6. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, ‘Bilinmeyen’ teması ile 4-8 Aralık 2019 tarihlerinde sanatseverler ile buluşuyor.

Sessiz Sinema Günleri, Türkiye’de sinemanın ilk dönemine adanmış ilk ve tek festival. Akbank Sanat Merkezi, Institut français, Kadıköy Sineması ve Bina festivale ev sahipliği yapacak.

‘Bilinmeyen’ teması ile karşımıza gelen festivalde hem sinemanın ilk dönemine dair bilinmeyenleri hem de o dönemin insanlık tarihine dair bilinmeyen konular işlenecek. Yapımlar en son restore edilmiş halleri ile gösterilirken filmlere canlı müzik de eşlik edecek. Yerli ve yabancı müzisyenlerin bulunduğu programda bu yıl, 2018 Berlin Film Festivali‘nde kırkıncı sanat yılını kutlayan Günter Buvhwald öne çıkıyor. Festivalin konukları arasında ise yurtdışındaki film arşiv ve ensitiülerin yetkilileri yer alacak.

İki farklı eksende ‘bilinmeyeni’ işleyecek olan Sessiz Sinema Günleri, öncelikle insanoğlunun aya ayak basışının ellinci yıl dönümünde, bilinmeyene dair merakının örneklerine odaklanacak. Bilimkurgu ile kurumsallaşan türün ilk denemelerini ve örneklerini hayal ederek bizlere gösterecek. İkinci eksende ise bakışımız daha deneyselleşerek soyut örneklerden haraket algısınının bilinmeyenlerine bir yolculuk gerçekleştirecek.

Festival aynı zamanda bu yıl, sinema tarihinde yaptığı keşifler ve restorasyonlar ile dünya çapında tanınan Lobster Film‘in kurucusu ve direktörü Serge Bromberg‘i ağırlayacak. Sinemanın kurmaca yanını keşfeden ve ilk örneklerden olan Georges Melies’in Aya Yolculuk (Le Voyage Dans La Lune, 1902) filmi renkli versiyonu ve Bromberg’in sunumu ile gösterilecek.

Ayrıca, bu seneki komedi seçkisinde Bromberg, Laurel & Hardy ve Harold Lloyd gibi isimlerin yapımları da yer alacak. Sherlock Holmes‘in yazarı Arthur Conan Doyle‘nin 1912’de aynı isimli romanından uyarlanan Kayıp Dünya (Lost World, 1925) da programda yer alacak.

Festival açılışını, Goethe-Institut desteğiyle Alman dışavurumculuğunun önemli isimlerinden olan Ewald Andre Dupont’un Kadim Kanun (Das Alte Gesetz, 1923) filmi ile yapacak. Daha sonra Polonya sinemasının öncülerinden Aleksander Hertz‘in yönetmenliğini yaptığı Geleceği Olmayanlar (Ludzie Bez Jutra, 1919)Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu desteği ile programda yer alacak ve Polonya tarihine dair görüntüler ile renk katacak.

Festival bu yıl ilk kez Macar Sineması’nın en önemli yapımlarını Macar Kültür Merkezi aracılığı ile seyirci ile buluşturacak. Klasiklerden olan Kazablanka‘nın yönetmenli Michael Kurtiz‘in Hollywood’a gelmeden önce çektiği filmlerinden olan İstenmeyen Kadın (A Tolonc, 1914) programda öne çıkıyor.

Sessiz Sinema Günleri’nin ilk yılından itibaren özenle hazırlanan ve farklı arşivlerden derlenen Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasından görüntüler bu yıl kısa ve uzun metraj olmak üzere programda yer alacak. Bu bölümde uzun metraj Macar filmi Denizcinin Hazinesi (Az Aranyemver, 1918), Library of Congress arşivinden eski İstanbul görüntüleri ve yüz asırlık Robert Kolej / Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde çekilmiş görüntüler de festivalde izleyiciler ile buluşacak.

Ayrıca festivalde,Türkiye’nin tiyatro ve sinema alanındaki öncüsü Muhsin Ertuğrul‘un kayıp olduğu sanılan 1927 yapımı filmi “Tamilla” ilk kez seyirci ile buluşacak.

Fransız Sineması’nn avangard tarzı ve ilkleri festivalde Rene Clair’in Hayali  Yolculuk (Le Voyage Imaginaire, 1926) filmi ile yer edinecek. Türkiye’de neredeyse hiç bilinmeyen çok yönlü Alman kadın sanatçı Ella Bergmann-Michel, kısa filmleri seçkisi ile sanatseverlere tanıtılacak. Dada akımının kurucularınan olan Hans Richter‘in kısa filmleri de kurgu sayesinde paramparça edilen anlam dünyasını tanımak isteyenlere gösterilecek.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here