Sessiz film, üzerine diyalogları olmadan senkronize olarak kaydedilmiş filmdir. Tarihte ilk sessiz filmler açık havada çekildi. Bunlar belgesel türde röportaj filmleri (Trenin Ciotat İstasyonuna Girişi, Bahçesini sulayan Bahçıvan), belgeseller, günlük hayattan sahneler saptayan filmlerdi.

1895’ten başlayarak Georges Méliés, Lumiére kardeşler tarafından “ticari geleceği olmayan bilimsel bir merak konusu” olarak görülen bu yeni tekniğin önündeki parlak geleceği fark etti. 1914’e kadar kadar 400’den fazla film çekti. Bunlardan 1902’de çekilen “Ay’a Seyahat” ticari değer taşıyan ilk gösteri filmi olarak kabul edilebilir. Günümüzde kullanılmakta olan sinema tekniklerinin çoğunu George Méliés’e borçluyuz.

1) City Light

City Light, Charles Chaplin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir.

Charlie Chaplin’in en riskli filmi arasında gösterilen City Ligts, sinemaya gelen ses üzerine sessiz film geleneğini devam ettirmeye çalışarak adeta başkaldırı niteliğindeydi. Geçmişe bakıldığında değişime uğrayan ve sinemaya yeni bir soluk getiren ses olayı, bir komedyanın en akıllıca tepkisine maruz kalarak bir süre devam etti.

Kör bir çiçekçiye aşık olan ve sokaklarda yaşayan iyi niyetli bir serseri, kıza kendisini varlıklı biri olarak tanıtır. Bir milyonerin hayatını kurtarmıştır ve onun kendisine yardım edeceğine güvenmektedir. Adamı ziyaret edip sevdiği kızın gözlerini ameliyat ettirebilecek kadar para ödünç alabileceğini düşünür. Ama zengin insanlar aslında ikiyüzlü bir yaşam sürmektedirler.
Çoğu eleştirmene göre bu film Charlie Chaplin’in başyapıtı olarak görülmeye devam ediyor.

2) Battleship Potemkin

Battleship Potemkin, 1925 Sovyetler Birliği yapımı sessiz filmdir. Özgün adı Bronyenosyets Potyomkin olan film Türkiye’de ilk kez 1927’de gösterilmiştir. Sergei Eisenstein’ın yönetmenliğini yaptığı film kurgusal anlamda bir çok yönetmene örnek olmuş ve adından hala söz ettirmektedir.

3) The General

Clyde Bruckman ve Buster Keaton’ın yönetmenliğini  yaptığı aksiyon/romantik filmi. Gerçek olaylardan yola çıkılarak hazırlanan film tarihe nesnel bakış açısı ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Johnnie makinisti olduğu treni “The General”a ve Annabelle Lee isimli bir kadına aşıktır. Ancak Amerikan İç Savaşı başladığında çalıştığı hat iptal edilir ve Johnnie de bir mühendis olarak daha değerli hale geldiğinden servisten alınır. Annabelle bu durumun Johnnie’nin korkaklığından ötürü kaynaklandığını düşünmektedir. Bir casus Annabelle’in de içinde olduğu treni kaçırınca Johnnie hem trenini hem de sevdiği kadını kurtarmak üzere adrenalinle dolu bir yolculuğa çıkacaktır.

4) Sunrise: A Song of Two Humans

Şafak 1927 yılında çekilmiş ABD yapımı sessiz film. Alman yönetmen F. W. Murnau tarafından yönetilmiştir. Hikâye Carl Mayer tarafından Hermann Sudermann’ın kısa hikâyesi “Die Reise nach Tilsit”‘in sinemaya uyarlanmasıyla oluşmuştur.

Şehirli bir kadın tatil yapmak için ücra bir göl kenarına gider. Kadın bir gece gezinti esnasında bir çiftliğe uğrayan; bir adam, kadın ve çocuktan oluşan bir aileyle tanışır. Adama ilgi duyan kadın onu ele geçirmek için anında harekete geçer. Adamı yanına çağırıp ona karısını öldürmesini ve çiftliğini satarak onunla birlikte şehre dönmesini söyler. İkna olan adam, karısını öldürebileceği bir plan kurarak onu bir deniz gezisine çıkarır. Ancak bu plan her şeyi yıkmak bir yana, inzivaya çekilmiş evliliklerini yeniden canlandırmaya vesile olacaktır.

5) The Cabinet of Dr Caligari

The Cabinet of Dr Caligari, Robert Wiene’nin yönettiği 1920 yapımı Alman dışavurumcu film. Sessiz sinema döneminden çekilmesine ve siyah beyaz olmasına karşın tarihte sanatsal olarak en çok etki uyandıran filmlerden birisidir.

Alman sinemasının dışavurumcu akımın en önemli temsilcileri arasında yer alan yönetmen Robert Wiene tarafından 1919 yılında çekilen film, bir Alman kasabasında işlenen esrarengiz seri cinayetleri ve gelişen olayları konu alıyor. Sinema sanatında ‘Caligarism’ teriminin doğmasına neden olan kurgu ve kamera kullanımıyla büyük ses getiren film, sessiz sinema döneminin baş yapıtları arasında yer alıyor.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here