Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Kalimba, bir diğer adıyla mbira, Güney Afrika’da doğmuş bir müzik aletidir. Tahta bir taban üzerine farklı boyutlarda metal parçalarının yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. 1960 – 1970 yılları arasında Likembe, mbile, mbira huru, matepe, karimbao gibi isimlerle de anılmıştır. Birkaç yerde ”parmak piyanosu” olarak da geçmektedir.

kalimba ile ilgili görsel sonucu

Doğu Afrika ve Güney Afrika’da birçok çeşidine rastlanmakla birlikte, 1900’lerin başında Nijerya’nın güneydoğu kesimindeki Nsukka bölgesindeki Okpuje’de kullanıldığı bilinmektedir. İdiofon ve lamellofonlar sınıfına giren Kalimba da diğerleri gibi binlerce yıl önce Afrika’dan dünyaya yayılmıştır. 1300 yıl önce Batı Afrika Zambezi Nehri kıyılarında görülmüş,  Mozambik ve Zimbabwe’de yerli gruplar arasında yaygınlaşarak popüler hale gelmiştir.

Zimbabwe Cumhuriyeti (Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi) ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti genellikle dini törenlerde, düğünlerde ve sosyal toplantılarda yaygın olarak kalimbayı kullanmaktadır. Başlarda tuşlar bambu ağacından yapılsa da zamanla yerini metale bırakmıştır. 3000 yıllık geçmişi olduğu düşünülen bu enstrüman, 1950’lerde Etnomüzikolog Hugh Tracey tarafından Güney Afrika dışına çıkarılmıştır ve Afrika’nın dışına yayılmasını sağlamıştır.

 

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here