42 yaşındaki dünyaca ünlü Yahudi şarkıcı, İzmirli bir anne ve Manisalı bir babanın kızı. 1975 yılının 23 Aralık günü, Kudüs’ün Baaka bölgesinde doğdu. İnanılmaz bir gırtlağa sahip olmasının yanı sıra çok da iyi piyano çalıyor. Seyirci karşısına ilk kez; kendisi gibi şarkıcı olan annesinin konserinde, 21 yaşında iken çıktı. Ardından yerel konserler vererek sürdürdü müzik kariyerini.

2004 yılında çıkarttığı ilk albümü “Romance & Yasmin”de; kilise korosu şefliği yapan babası Issac Levy’nin çalışmaları ve Türk müziğinin büyük etkisi var. Hayatını Sefarad Yahudilerinin müziğini korumaya adayan babası, İsrail kurulduktan sonra vatanına geri dönerek, İsrail Ulusal Radyosu’nun Ladino (Yahudi İspanyolcası) Departmanı başkanlığına getirildi. Yasmin de Ladino dilinin yok olmaması adına bu eksende geliştirdi repertuvarını. Bunu yaparken de İran, İsrail, Paraguay, Türkiye ve İspanya’dan gelen müzisyenlerle çalışmayı tercih etti. Mümin Sesler’in; gitar ve uduyla eşlik ettiği, dördüncü albümü Mano Suave’de; perküsyon, darbuka, arp, kontrbas, klarnet, ney ve zurna gibi farklı yörelerin enstrümanlarını dinlemek mümkün. Flamenko söyleyerek başladığı müzik kariyerine, büyüsüne kapıldığı kültürünü dünyaya tanıtma hedefiyle devam etti Yasmin Levy. Köklerine verdiği değeri ve gerçekleştirdiği çalışmaları da bir röportajında şöyle anlatıyor:

“Babamın kırık acılı kalbini herhalde ben taşımaya devam ettim. İspanya’dan kovulan binlerce insan ile yola çıkmış ailesi. Bizimkileri Osmanlı imparatorluğu kabul etmiş ve Manisa’ya yerleşmişler. O devir söyledikleri şarkılar sadece akıllarda kalanlarmış. Kimse bunları kaleme almayı düşünmemiş. Babam 30 sene bu şarkıları derlemek için çaba göstermiş… Bu sektöre epey faydam olduğunu, dünyanın dört bir yanından aldığım teşekkürle görüyorum. Babam, 14 kitap yazıp bırakmış. 10’u antoloji, 4’ü roman. Binlerce de şarkı. Dünyanın en geniş sefarad şarkıları babam sayesinde bende var.”

Yahudi ve Arap toplumunun duygusal yönden birbirlerine çok benzediği söyleyen Yasmin, yaşadığı bölgede Arap kültürünün oldukça etkin olduğunu dile getiriyor. 1948 yılında İsrail kurulduğunda Arapların evlerinden uzaklaştırıldığını, Yahudilerin onların yerlerine yerleştirildiğini ve bunun haksız bir durum yarattığını da kabul ediyor. “Arapça yazıyor, okuyor ve konuşuyorum; havaalanında beni Arap zannediyorlar. Bugün bile anneme “Mama (Anne) diye hitap eden Müslüman arkadaşlarım var.“  sözleriyle de siyasi çıkarların kendisini zerre kadar ilgilendirmediğini ifade ediyor güzel şarkıcı.

2014 yılında, İstanbul’da verdiği açık hava konserine başlarken sarf ettiği şu sözler ise, kalbinin de sesi kadar iyi olduğunu bir kez daha kanıtlıyor bizlere: ”Ben bir politikacı değilim ama şunu söylemek benim için çok önemli; Gazze, İsrail ve yaşanan durumlardan dolayı bir sürü eşim, dostum Türkiye’ye gitme dedi bana. Ama bu gönül bunları dinlemiyor, burada olduğum için çok mutluyum ve kalpten söylüyorum, Türkiye benim ikinci vatanım.”

Bir Aysel Gürel bestesi olan “Firuze” şarkısını; yanık sesi ve Ladino diliyle harmanlayarak adeta bir şaheser yaratıyor Yasmin Levy. Alkışlar eşliğinde; “Naci en Alamo”, “Hsta Simpre Amor”, “La Alegria”, “Me Voy” ve “Una Noche Mas” parçalarını seslendirdikten sonra bir sürpriz yapıp sahneye Zülfü Livaneli’yi davet ediyor. “Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor” ve “San Ton Metanasti (Kardeşin Duymaz)” parçalarını birlikte söyleyip dakikalarca alkışlanıyor iki usta sanatçı. Özellikle İzmir’i çok sevdiğini dile getiren Yasmin, her zaman çağrıldıkça burada olmaktan mutluluk duyacağını ifade ederek ayrılıyor Türkiye’den.

Zülfü Livaneli ve Yasmin Levy

“Aido Kerida” ve “Yo En La Prizion”dan bahsetmezsek olmaz. Bu iki eser tam anlamıyla ciğer bırakmayan, kalbi delip geçen cinsten. Sanatını icra ederken sesiyle öylesine devleşiyor ki Levy, adeta kendinizi acı çekmeye mecbur hissediyorsunuz. Hatta yarattığı ezgileri Ladino arabeski olarak bile adlandırabilirsiniz. Çünkü öyle içten, öyle vurgulu, öyle eşsiz. Bir kere duyduğunuzda bir daha asla unutamıyorsunuz bu olağanüstü sesi. Sanatçının dilini anlamasanız bile, şarkılarının ritminde ister istemez kayboluyorsunuz. Bu müzik ziyafetini sizin de tatmanız için, sizi Yo En La Prizion ile baş başa bırakarak noktalıyoruz yazımızı.

Kaynak: 1, 2, 3, 4            

           

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here