John Krasinski‘nin yönetmenliğini yapıp oynadığı dram-korku-gizem dalındaki bu yapım izlenebilecek kaliteli filmler listesine girmiş bulunmakta.

Konusunu şöyle anlatmaya çalışalım: John Krasinski filmde 3 çocuk sahibi bir babayı oynuyor. Gerçek hayatta evli olduğu eşi Emily Blunt ise filmde de eşi rolünü canlandırıyor. En ufak bir ses duyunca gizemli yaratıklar tarafından öldürülme riskiyle yaşayan bu aile, sessiz olmaları için işaret dilini kullanmakta.  Kör olan bu yaratıkların duyma algıları çok yüksek. Bu nedenle herhangi bir ses çıktığında o sesi algılayıp o bölgeye çok hızlı bir şekilde varabiliyorlar. Yani eğer bu yaratıklar seni duyarlarsa ölürsün.

Filmi izleyen çoğu kişiden aldığımız ve bizim de yaşadığımız tecrübelere dayanarak söylüyoruz ki film sizi de kendi oyununa katıyor. Karakterler sürekli sessiz hareket ediyor ve bu sırada siz bu sahneleri izlerken bir anda nefesinizi tuttuğunuzun farkına varıyorsunuz. Hatta karakterlerin bazen yanlışlıkla ses çıkarttığını gördüğünüzde tedirginliğinizi belli etmeden yapamıyorsunuz.

İzlerken kimse konuşmadığı için yapılan jest ve mimiklere dikkat etmeniz gerekiyor. John Krasinski ve Emily Blunt gibi yetenekli oyuncular konuşmadan bile nasıl rol yapıldığını gösteriyor ve izleyenleri ekrana kilitlemeyi başarıyorlar.

Filmde gerilip ani hareketler yaptığınız sahne çok var. Ancak bir de şunu eklemek isteriz ki ağladığımız bir sahne de var. İzlerken ne olduğunu anlamadığınız bir anda gözyaşlarınızın aktığını fark ediyorsunuz. Bizce bu korku filmini güzel ve farklı yapan diğer bir özellik.

İlginç olan detaylardan biri ise John Krasinski’nin bu filmin yazar ve yönetmenliğini yapmadan önce korku filmlerini sevmiyor oluşu. Verdiği birçok röportajda eskiden korktuğunu ve sevmediğini ama bu filmden sonra korku filmlerinin büyük hayranı olduğundan bahsediyor.

Çoğumuzun The Office dizisinde Jim Halpert olarak tanıdığımız John Krasinki’nin bu filmde çocukları adına her şeyi yapabilecek bir baba olarak izlemek hepimizi duygulandırdı diyebiliriz.

Twitter’da filmi eleştiren izleyicilerden çocuklar konusunda bazı kötü yorumlar olsa da, filmde ailenin kızlarını oynayan Millicent Simmonds’ın gerçekten de duyma engeli olduğunu ve bunun hiçbir şekilde bir sorun teşkil etmediğini hatırlatalım. Bize göre çocuk oyuncular da rollerini muazzam oynayarak izleyenleri etkilemeyi başardı.

Fragmanı bir kez daha buraya ekleyelim ve bizim tarafımızdan şiddetle izlenilmesi önerilen filmlerden biri olduğunu söylemeyi unutmayalım.

 

Kaynak: 1, 2,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here