Türk kahvesi sever misiniz? İçinde kahve tanecikleri kalan tek kahve… Sevilmez mi hiç? Türk Mutfağı’nın önemli değerlerinden biri olan Türk Kahvesi’nin Adana’ya özgü bir hali daha var. Gar Kahvesi.

Adana’da bir eve misafirliğe gittiğinizde kahve ikramından önce karşılaşacağınız bir sorudur: Gar mı normal mi? Hatta birçok kafe de menüsüne eklemiştir. Siz içmeseniz bile evinizde misafir için bulundurursunuz. Çünkü kahveseverler için iş; sevgi boyutunu geçmiş, tiryakiliğe dönüşmüş. Bu kadar seveni olunca biz de gidip bir konuşmak istedik Gar Kahvesi ile. Nedir bu kahve, neden bu kadar sevilir? İşletme sahipleri de çok tatlı esnaflarmış, daha sohbete başlamamızla beraber kahveler, çikolatalar masada belirdi.

Adını, yaklaşık 70 sene önce; Adana Tren Garı’nın karşısında bulunan bakkaliyelerinden almış Gar Kahvesi. 70 sene önce bu yola bakkaliye olarak başlayan Altundamla Ailesi, 1960’lı yıllardan beri de kahve imalatını yapıyorlarmış. O günden beri aile, 4 nesildir üretimin her aşamasında bireysel olarak rol almış.

Kahve çekirdeklerini Brezilya’dan ithal ediyorlarmış. Çekirdeklerle ilgili bilgi almak istediğimizde Mustafa Altundamla; kahve çekirdeği üretmek için Türkiye’nin iklimi elverişli değil. Biz de Brezilya menşeili “Arabica” türü kahve kullanıyoruz, bir kahve çekirdeği ne kadar yüksekte yetişirse o kadar kaliteli olur. Biz, üretimde kaliteli çekirdekler kullanmayı tercih ediyoruz.” dedi.

Nedir bu kahvenin Alamet-i farikası dedik, koyu kavrulmuş olması dediler. Adana halkının deyişiyle: Çifte kavrulmuş. Gar Kahvesi’nin kendine has bir kavrulma yöntemi var. Bilinenden farklı bu kavrulma yöntemi sayesinde Gar Kahvesi,  kahve çekirdeğinin içindeki aromaların en iyi hissedildiği kahve türlerinden biri arasına giriyor. Ee bir de sunumu var tabii. Tarz-ı hususi.

Çay bardağında, ağzına kadar dolu bir şekilde ikram edilir Gar Kahvesi. Kahveyi bitirdiğinizde bardağın dibinde 1 santim kalınlığında telve kalacak kadar koyu pişirilir. Ayrıca pişirimi için de tavsiye verdiler. Kahve, kısık ateşte pişmeli, harlı ateş kahvenin aromasını bozarmış.

Kahveyi bir de kavrulurken görmek istedim, atölyelerine davet ettiler beni. Her hafta yüzlerce kilo kahve çekirdeği, bizzat ailenin bireyleri tarafından kavruluyor. Ben de birkaç fotoğraf çekme şansı bulabildim. Kavrulan kahve çekirdekleri, çekirdek halinde satış mağazalarına götürülüyor –ki biz dükkân diyelim çünkü gerçekten hâlâ esnaf ruhunu hissedebildiğimiz nadir yerlerden biri – satın almak istediğinizde kavrulmuş çekirdekler; dükkanda öğütülüp veriliyor. Taze kavrulmuş, yeni öğütülmüş kahve çekirdeğinin kokusunu biz gerçekten çok beğendik. Buyrunuz çektiğim fotoğraflar:

Korhan Altundamla, kahve kavuruyor.
Kavrulan Gar Kahvesi

Kahvenin bilinirliği ile ilgili konuştuğumuzda da Adana dışında da hatırı sayılır müşterilerinin olduğunu hatta son zamanlarda ünlü simaların da Adana’ya yolu düştüğünde Gar Kahvesi’ne uğradıklarını söyleyip benle birkaç fotoğraf paylaştı.

Gani Müjde’nin Gar Kahvesi Ziyareti.

Efendim özetlemek gerekirse; tadı, kokusu, esnafının hoş sohbeti… Her şeyiyle tam puan aldı bizden. Eğer sert içimli kahve seviyorsanız, Adana Tren Garı’nın ilerisinde ya da Turgut Özal Bulvarı’nda Gar Kahvesi’ni ziyaret edin, bu lezzeti deneyimleyin deriz.