Korku ve gerilim sinemasının en önemli unsurları kuşkusuz seri katiller. Kurbanlarını acımasızca öldüren bu katillerin esrarengiz ve korkutucu dünyalarına tanık olurken ister istemez geriliriz. Peşlerindeki usta dedektifleri bile alt edebilecek kadar zeki olan bu karakterlerin cinayet sebepleri çoğu zaman kanımızı dondurmuştur. İlginçtir ki filmlerde görülen bu seri katillerin sevenleri de mevcut.

Sevenlerine göre bu seri katiller izleyenlerin bastırılmış duygularını yansıtıyor. Değişik takıntılarla normal gibi görünen hayatlarının arkasında gizledikleri korkunç kimlikleri ile izleyenleri etkileyebiliyorlar. Biz de sizler için 7 farklı seri katilleri konu alan filmi derledik. Eminiz ki sizi de etkileyen bu karakterleri listemizdeki filmlerde göreceksiniz.

7 Monster (2003)

IMDb: 7,3

Rotten Tomatoes: %82

Listenin son basamağında 2003 yapımı Monster yer alıyor. Wonder Woman filmiyle adını bir kez daha duyuran Patty Jenkins’in yönetmenliğinde başrollerinde Charlize Theron ve Christian Ricci’nin yer aldığı bu yapım gerçek hayattaki bir katilden esinlenerek yapıldı. Floridalı seri katil Aileen Wuornos’un hayatını temel alan film 80’lerin sonu 90’ların başında geçiyor. Filmde seks işçisi olarak gördüğümüz Aileen, 7 farklı kişiyi kurban olarak belirleyip acımasızca öldürüyor.

Gerçek hayatta 2002 yılında zehirli iğne ile infaz edilen Wuornos’un işlediği bu cinayetlere yaşamı boyunca mücadele ettiği cinsel travmanın neden olduğu düşünülüyor. Bu travmalara bağlı olarak yaşadığı zihinsel rahatsızlıklar sonucu oldukça kötü etkilenen Wuornos, öldürme eylemlerini soğukkanlılıkla sergiliyor. Film ise Wuornos’u karmaşık ve düşünceli bir şekilde tasvir ediyor. Ayrıca oldukça riskli olan lezbiyen ilişki konusuna da değiniyor.

Film aldığı ödüllerle ve güzel oyunca Charlize Theron’un muhteşem performansıyla da adından oldukça söz ettirdi. Ayrıca Theron, filmdeki rolü sayesinde aldığı ödüllerle de oldukça iyi bir performans gösterdiği kanıtladı.

6 – Saw (2004)

IMDb: 7,7

Rotten Tomatoes: %49

Saw serisi kuşkusuz gerilim sinemasının en gözde serilerinden biri olma özelliği taşımakta. Seri katil John Kramer’in çeşitli nedenlerle belirlediği kurbanlarına uyguladığı ilginç öldürme teknikleriyle izleyenleri etkisine alan film artık efsaneler arasına girmiş durumda. “I wanna play a game” repliği ile akıllara kazınan kukla Jigsaw’un ağzından kurbanlarına seçim şansı tanıyan Kramer, aynı zamanda psikolojik açıdan da oldukça etkili bir katil.

Efsane serinin başlangıcı olan Saw filmi 2004 yılında gösterime girdi. İlk çıktığında kimse filmin bir devrim niteliğinde olacağından ve sonraki 13 yıl boyunca da varlığını koruyacağından emin değildi. Bu filmde fotoğrafçı Adam Faulker’in içi su dolu bir küvette uyanmasıyla başlayan seri katil Kramer’in yaratıcı ölüm oyunları uzun yıllar devam etti.

Kramer’in bu kadar sevilen bir katil olmasının sebebi ise seçtiği kurbanların o kadar da masum olmaması. Geçmişte yaptıkları hataların bedellerini kurbanlarına en ağır şekilde ödeten Kramer, yaratıcı öldürme teknikleriyle ve verdiği mesajlarla izleyenleri etkilemeyi başarıyor.

İlk filmin yönetmenliği ve senaristliğini korku sinemasının en önemli isimlerinden James Wan üstlendi. Filmin oyuncu kadrosunda ise Tobin Bell, Leigh Whannell, Cary Elwes, Danny Glover gibi isimler bulunuyor.

5 – American Psycho (2000)

IMDb: 7,6

Rotten Tomatoes: %68

Listemiz devam ederken sırada American Psycho filmi var. Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan film, 80’lerin yuppie kültürüne yapılan bir eleştiri niteliğinde bulunuyor. Zengin ve aynı zamanda genç Patrick Bateman, iyi görünüşü ve Harvard’tan aldığı diplomayla son derece ideal bir iş adamı portresi çiziyor. Oldukça kibirli olan Bateman, nişanlısından çok kendi kartvizitini düşünecek kadar da bencil birisi.

Her ne kadar ideal görünüşüne rağmen Bateman kendisini boş bir takım elbiseden ibaret görüyor. Gece çöktüğünde ideal görüntüsünden farklı olarak bir canavara dönüşen Bateman, fahişeleri ve iş adamlarını öldürmeye başlıyor. Çoğunlukla kibri ve kıskançlığına yenik düşen Bateman, öldürmeyi alışkanlık haline getiriyor.

Cinayetleri arttıkça yavaş yavaş dikkat çekmeye başlayan Bateman, bir dedektifin radarına yakalanıyor. Her ne kadar soğukkanlılıkla cinayetler işlese de üzerindeki baskıya karşı zayıf kalan Bateman, kendi fantezilerinin gerçeklikle karışmasına engel olamıyor.

Mary Harron’ın yönettiği filmde Patrick Bateman rolünde Christian Bale yer alıyor. Bale’e Reese Witherspoon, William Defoe ve Jared Leto gibi oyuncular eşlik ediyor.

4 –Zodiac (2007)

IMDb: 7,7

Rotten Tomatoes: %90

Zodiac da konusunu gerçek hayattan alan filmler kategorisinde bulunan bir film. Aynı adlı kurgusal olmayan kitaptan esinlenilen film, dedektiflere ve gazetecilere takıntılı Zodiac katilini konu alıyor. Filmi son derece ürkütücü yapan bir diğer detay da gerçek hayatta katilin hiç bulunamamış olması.

Oldukça ilginç bir katil olan Zodiac, bir çifte yaptığı ilk saldırı sonrasında gönderdiği gizli bir kod içeren mektupla suçlarını itiraf ediyor. Bir süre sonra bu tarz mektupların sayısı artıyor ve olay ilginçleşiyor. Suç muhabiri Paul Avery ve karikatürist Robert Graysmith ise sayıları artan mektuplar sonucu davayı oldukça ilginç buluyor ve devralıyorlar.

Filmi etkileyici yapan unsurlardan biri de çeşitli komplo teorileri. Barındırdığı detaylara farklı farklı anlamlar gizleyen film, 1970 yıllarının dedektif filmlerine göz kırpıyor. Filmin yönetmenliğinde David Fincher bulunurken başrollerde ise Robert Downey Jr., Mark Ruffalo ve Jack Gyllenhaal bulunuyor

3 – Se7en (1995)

IMDb: 8,6

Rotten Tomatoes: %80

Listenin yavaş yavaş zirvesine geliyoruz. Zirveye iki adım kala karşılaştığımız film Se7en. 1995 yapımı olan bu film David Fincher’in seri katil temalı bir başka filmi. Film, aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak da gösterilmekte.

Se7en filmini listedeki diğer filmlerden ayıran en önemli özellik, seri katile pek fazla odaklanmaması. Filmin odak noktası karşılarındaki seri katile karşı biri tecrübeli diğeri genç iki dedektifin oluşturduğu ekip. Bu dedektiflerden Mills, duygularıyla hareket ederken Somerset daha mantıklı ve akılcı davranmaya çalışıyor.

Filmin seri katiline gelirsek öldürme teknikleri bir hayli ilgi çekici çünkü katilin tekniklerinin kaynağı 7 ölümcül günah. Kullandığı bu korkunç tekniklerle öldürmeyi alışkanlık haline getiren katilimiz sinirleri germeyi başarıyor. Özellikle de dedektif Mills’in sinirlerini…

Filmin başrollerinde Morgan Freeman ve Brad Pitt görülürken filmin sonlarına doğru tüm dikkatleri üzerine çeken Kevin Spacey’e de değinmeden geçmek olmaz. Filmdeki performansı ile oldukça başarılı iş çıkaran Spacey, filmin sonundaki gerçekleriyle izleyenleri şaşırtmayı başarıyor.

Klasik bir seri katil filmi olan ancak yapıldığı döneme büyük bir damga vuran Se7en, aynı zamanda pek çok yapıma da ilham olmuş durumda. Öyle ki çizgi romandan uyarlanan Captain America: Civil War filminin yönetmenleri Russo Kardeşler, Se7en filminden etkilendiklerini belirtti.

2 – The Silence of the Lambs (1991)

IMDb: 8,6

Rotten Tomatoes: %95

Seri katil film karakterleri denilince akla ilk gelenlerden biri de Hannibal Lecter. 1981 yılında ilk olarak Red Dragon adlı romanla karşımıza çıkan Dr. Hannibal Lecter, o tarihten bu yana 3 farklı romanda, 5 farklı filmde ve son olarak televizyon dizisinde de yer aldı. Karakterin ilk olarak sinemalarda izlendiği film ise 1986 yılında yapılan Manhunter filmi.

1991 yılında Thomas Harris’in aynı adlı romanından uyarlanan The Silence of the Lambs filmi ise listemizin zirve ortağı oluyor. Hannibal Lecter karakterinin ünü bu filmdeki efsanevi performansı ile Anthony Hopkins sayesinde arttı. Lecter ile ropörtaj yapmak üzere görevlendirilen FBI profil uzmanı Clarice Starling, seri katil Buffalo Bill’in davası için bilgi toplamaya çalışıyor. Ancak bir anda Lecter’ın sorgulanan değil sorgulayan taraf olduğunu anlıyor.

Bu filmin en önemli özelliklerinden biri Anthony Hopkins’in sadece 16 dakika görünmesine rağmen bu filmle Oscar Ödülü’nü alması. Her ne kadar Hopkins’in performansının gerisinde olarak görülse de Ted Levine de Buffalo Bill olarak oldukça iyi iş çıkarıyor. Senarist Ted Tally, Buffalo Bill’i yaratırken seri katiller Ted Bundy, Ed Gein ve Gary Heidnik’ten esinlendiğini açıkladı. Filmde Clarice Starling’i canlandıran oyuncu ise Jodie Foster.

1 – Psycho (1960)

IMDb: 8,6

Rotten Tomatoes: %97

Geldik listenin zirvesine. Alfred Hitchcock’un ilk korku filmi ve aynı zamanda kariyerinin en büyük mali başarısı olan Psycho listemizin bir numarası olarak karşımıza çıkıyor. Psycho, film severler tarafından unutulmayan en iyi filmler arasında yer almaya hala devam ediyor.

Filmde kız kardeşinin kaybolması üzerine Lila ve sevgilisi Sam, bu olayı araştırmak üzere çalışmalara başlıyorlar. Bates Motel’e vardıklarında ise içe dönük Norman ve esrarengiz annesi ile vakit geçirmek zorunda kalacaklarını anlıyorlar.

Filmin yönetmeni Hitchcock, mevcut farklı temaları ifade etmek için çok zaman harcadı. Korku unsurunu sağlamak amacıyla gölgelerden oldukça faydalanan yönetmen, insanların yüzlerini gölgeler arkasında bırakarak korku duygusunu ortaya çıkardı. O zamanlarda oldukça risk arz eden yasak ilişki, şiddet ve cinsel konulara parmak basarak ne kadar cesur olduğunu gösterdi. Psycho filmi seri katil filmlerinin yapı taşlarından biri olmayı ve sonrasındaki pek çok yapımı etkilemeyi başardı.

Filmin oyuncu kadrosunda ise Anthony Perkins, Vera Miles ve John Gavin gibi isimler yer aldı.

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here