Enstrüman ilgisi olan ve çalabilen her çocuğun bir orkestraya katılabilmesi için yeni bir proje başlatan şef Musa GöçmenSuje Kültür Merkezi ile iş birliği yapıyor ve Ankara’da çocuk filarmoni orkestrası kuruluyor.

Göçmen, yaptığı açıklamada bir müzik geçmişi olan, müzik kursuna gidip bir enstrüman çalmayı öğrenmiş çocukların orkestrada yer alacağını söyledi. Birçok çocuğun müzik kursuna gittiğini fakat bir süre sonra yalnızca arkadaş çevresi ve ailesi ile paylaşmaktan sıkılıp enstrümanı bıraktıklarını belirten Göçmen “Projemiz, müzik kurslarının bir ötesi. Daha önce hiç uygulanan bir formül değil. Bu alandaki boşluğu dolduracak, çocukları akademi seviyesine taşıyacak bir yapı oluşturuyoruz. Çocuklar orkestra deneyimi yaşayacaklar. Belki profesyonel olarak bu işe devam etmeyi düşünecekler.” dedi.

Farklı seviyelerdeki çocukları bir orkestrada buluşturmayı hedefleyen için şu açıklamalarda da bulundu: “Orkestralarda müziğin içinde çalınması gereken armonileri içeren birinci, ikinci partiler vardır. Bizim uygulayacağımız teknikte 1, 2, 3, 4 armonik partiler bulunacak ama hepsi zorluk seviyesine göre düzenlenecek. En iyi olanlar 1. partide çalarken daha yeni başlamış ama bir seviyeye gelmiş kişiler 4. partide çalma imkanı bulacak. Bu müzikte yeni bir bakış açısı. Aynı orkestrada herkes kendi seviyesindeki müziği yapıp, büyük bir orkestranın parçası haline gelecekler.” 

Türkiye için ilk olacak serbest katılımlı filarmoni orkestrası olduğunu belirten şef Göçmen, “Bu, profesyonel olmayanların orkestrası olacak. Periyodik konserler vereceğiz. Konsere yönelik çalışan hedefi olan orkestra heyecan, sevgi, eğlenceyle birleşince çok güzel şeyler ortaya koyacak.” diye ekledi.

Eylülden itibaren seviye tespiti yapılacak ve orkestralar oluşturulacak. 1-2 parça çalabilen tüm çocuklar alt yaş sınırı olmadan kendilerine başvurabilecek, üst sınır ise 16 yaş olacak. Seviye tespitlerinin yapılmasının ardından çalışmalarına başlayacak çocuk filarmoni orkestrası, “Yeni Yıl Konseri” ile ilk kez sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Şimdiye kadar 800’e yakın ön müracaat aldıklarını, başvuruların sona ereceği eylül ayına kadar binin üzerine çıkmayı öngördüklerini söyledi. Projeyi İstanbul, İzmir ve Antalya’da da hayata geçirmeyi, bunun yanı sıra yetişkinlere yönelik de serbest katılımlı filarmoni orkestrası kurmayı planladıklarını aktaran Göçmen, “Beraber müzik yapmanın keyfini almak ve orkestra olmak isteyen herkese kapımız açık.” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here