Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

J. Abrams tarafından yapılan “Fringe” adlı bilim-kurgu dizisinde sürekli olarak görünmeyen ancak en çok merak edilen karakter “September” karakteridir. Dizinin yayınlandığı günlerde de daha sonrasında da bu konu ile alakalı ortaya atılan onlarca teori bulunmakta. Bir Abrams klasiği olarak gizemli nüanslardan biriydi September. Bu karakter dizide yer alan Gözcülerden biridir. Bu Gözcülerin aslında ne yaptıklarını veya nasıl oluştuklarını beşinci sezon 11. bölümde September bizlere anlatıyor;

“Bizim türümüz laboratuvarda yapıldı. Seçilmiş bir donörün genetik materyaliyle. Bu kuşaklar önce başlamış bir uygulamaydı. 20 Şubat 2167’de Oslo, Norveç’te bir bilim adamı keşfetmişti. Amacı insan zekasını geliştirmenin bir yolunu bulmaktı. Eğer insan beyninin kıskançlık hissini kontrol eden bölgesini değiştirebilirse, bilişsel işlevi arttırabileceğini fark etti. Zeka için duygudan vazgeçti. Bu keşif, sizin Gözcü dediğiniz türün doğuşuna sebep oldu. Çalışmalar ilerledikçe; duygu, zekâ önünde hep bir engel olarak görülmeye devam etti. Öfke, kin, asabiyet gibi hisler daha fazla zeka arzusu uğruna yok sayıldı. Sonunda insanoğlu o kadar zeki ve becerikli oldu ki bu duyguların değerine olan bakışlarını da kaybettiler. Sadece olumsuz hislere değil, aynı şekilde olumlulara. En sonunda empati, şefkat ve sevgi gereksiz duygular oluverdi. Hepsi denklemden çıkartıldı. Aşk ve sevgi olmadan yeni üreme teknolojilerine geçildi. Genetik bir bozukluk olarak görülen tüm ürünler yok edildi. Gözcü dedikleriniz, laboratuvarda üretildi ve gelişimini tamamladı.”

Gözcüler, September karakterinin açıklamasında görüldüğü üzere mükemmel insana ulaşmak amacı ile yapılmış bir çalışmanın sonucuydu. Ancak 2609 yılına gelindiğinde gezegen kullanılamaz bir hale geldi. Gözcüler ilkel insanı incelemek ve çeşitli araştırmalar yapmak, belli olayların istedikleri gibi gitmesini sağlamak amacıyla geçmiş yıllarda ayrıca paralel evrenlerde çeşitli seyahatler yapmaya başladılar. Uzun yıllar yaptıkları araştırmalar sonucunda 2015 yılında başlanan dünyayı ele geçirme adımları 2036 yılına kadar sürdü. Bu yıla gelindiğinde ise kesin hakimiyet kurulmuştu. Amaçları yok oluşu önlemekti.

Geçmiş yıllara araştırma yapma amacı ile gönderilen Gözcülerden biri de September(Eylül)’dır. Doğası gereği herhangi bir duygu barındırmaması gerekmektedir. Ancak ilkel insanlarla geçirdiği zamandan kaynaklı olarak duygularında bir uyanma gerçekleşir. Gözlemleri sırasında yaptığı bir hata sonucunda zaman çizelgesi değişir. Bunun üzerine dizinin önemli karakterlerinden Walter Bishop, oğlunu hastalığından dolayı kaybettikten sonra paralel evrendeki oğlunu kurtarmasına yardımcı olur. Bu tehlikeli hamle sonucunda iki evren arasında savaş meydana gelir. Beşinci sezona gelindiğinde ise Gözcülerin kurduğu hakimiyetten Dünya’yı kurtarmak için Walter’ın bir planı vardır. Bu planın en büyük destekçisi September olmuştur. Bu mücadelesinden dolayı September’ın bütün özellikleri geri alınır ve yeniden duygusal bir insan olur.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here