App Store ve Google Play aracılığıyla mobil uygulamalarda tüketici harcamaları, Sensor Tower Store Intelligence Data verilerine dayanan öngörüye göre, 2024’te küresel olarak toplam 171 milyar dolara yakın olacak ve 2019’da harcanan miktarın iki katı olacak.

Mağazaların, COVID-19‘un küresel ekonomiler üzerindeki etkisine rağmen, yıllık bazda yaklaşık yüzde 20 büyüyerek 2020 yılında toplam 102 milyar dolar brüt tüketici harcaması oluşturacağını gösteriyor. 2020 yılı boyunca mobil uygulamalarda ve oyunlarda küresel tüketici harcamalarının, yıl için ilk tahminlerine kıyasla, COVID-19‘un getirdiği azaltılmış satın alma gücünün bir sonucu olarak çok az olacağına inanılıyor. Bu, orijinal 174 milyar dolarlık tahminden yaklaşık 3 milyar dolar ve yüzde 2 daha az bir farka denk geliyor. Yani az da olsa mobil marketler COVID-19’dan etkilenmesi bekleniyor.

Tahminlerin mobil oyunlarda küresel harcamaların, özellikle her iki mağazada da 2024’te tahmini 97,8 milyar dolara ve o yılki toplam brüt gelirin yaklaşık yüzde 57’sine ulaşmasını bekleniyor. Bu yüzde 9.2’lik bir CAGR‘yi -yıllık bileşik büyüme oranı- yansıtacak.

2020 yılında oyunlarda kombine harcamaların, 2019’un toplamında yüzde 15,2 oranında artarak dünya çapında 72,6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Her iki platformda da oyunlarda harcama yapmak önümüzdeki beş yıl boyunca güçlü bir büyüme sergileyecek.

Verilerde halihazırda göründüğü gibi, uygulama benimsenmesi ve katılımı genel olarak artıyor, ekosistem içindeki tüketici harcamaları ise güçlü. Bu dönem, tüketiciler için pek çok açıdan öngörülemez olsa da, ticaret, iletişim ve eğlence aracı olarak mobil cihazlara olan güveni daha önce görülmemiş seviyelere çıkarmaya olanak sağlayacak.

Sonuç olarak raporda, 2024 ve sonrasında geliştiriciler, yatırımcılar ve işletmeler için önemli bir ekonomik itici güç ve sağlıklı bir ortam bekleniyor ifadelerine yer veriliyor. Yani mobil marketler az da olsa  COVID-19’dan etkilenecek ama büyümeye devam edecek.

Raporun devamı ve tamamı için : 5-Year Market Forecast: App Spending Will Double to $171 Billion by 2024 Despite COVID-19

Kaynak 1 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here