Yazımın ilk bölümünü okumak isteyenler buradan ulaşabilir.

Bir büyücü karakterin üzerinde gördüğünüz simgeler, anlamsız mıdır? Büyücüler kurgu evrenlerde, gerçek hayatta karşılığı olmayan simgelerden mi yararlanıyor? Neden herhangi bir şekil değil? Bu simgeler ne ifade ediyor? Bunların kaynağı bizim dünyamız mı? Gerçek büyü dünyasının yeni yazısına hoş geldiniz.

Sembollerin Başı: Pentacl (Pentagram)

Triss Merigold neden ilk oyunlarda bir Pentacle takıyor? Pentacle ilk akla gelen mistik sembol. Gerçek hayatta da gerçek cadılar için önemli bir semboldür. Pentacl insanı temsil eder. Cadılar için elementler 5 tanedir. Pentacl’ın her bir köşesi şu beş elementi barındırır; Ateş, Su, Toprak, Hava ve Ruh! Bu sembolü, cadılar korunma amaçlı daima yanında bulundururlar.

Peki, Başka Semboller Var Mı?

Elbette, bazıları tanıdık gelecektir. Aşağıdaki görselde, Witcher evrenindeki  Axi, Aard, Igni ve Quen isimli işaretlerin sembolleri ve element sembolleriyle karşılaştırmaları var.

Bu sembollerin cadı ritüellerinde de temsilen kullanıldığını biliyoruz. Bunun haricinde Eski Mısır dendiğinde akla gelen Ankh da bilinen cadı sembollerinden biridir. Ruh dünyasını temsil eder. Başlatmanın ve bilgeliğin sembolüdür. Aynı zamanda kadınlar tarafından kısırlığa karşı bir tılsım olarak kullanılmıştır. Bütün mısır tanrıları bir Ankh taşır halde resmedilmiştir. Ankh, batı toplumlarında bir ölümsüzlük sembolü olarak hala kullanılmaktadır.

Rune Alfabesi Olmazsa Olmaz!

Odin’in Turkland denen bir yerden gelirken getirdiği ve almak için gözünü feda ettiği Rune Alfabesini unutmayalım. Bu alfabenin sembolleri de tılsımlar halinde, cadılar tarafından taşınmıştır. Runik ifadeler ve Rune tılsımları da gerçek hayattaki cadıların vazgeçilmezidir. Biz ise son dönemde God of War’dan hakimiz Rune Alfabesi’ne.

Peki Bu Semboller Nerelerde Kullanılırdı? Neden kullanırdı? Kimler kullanırdı?

Sembollerin kullanım alanları ve kullanım yöntemleri birbirinden çok farklıdır. Kimi semboller büyü yaptığınız alanın vazgeçilmezidir. Kimisi ise belli başlı tılsımlara kazınır. Kimisi de sadece çizilir ve yakılır. Eğer çok önem arz ediyorsa, deriye kazınır ve dövme olarak taşınırdı. İşlevlerine gelecek olursak…

Her büyü aracı gibi temelde bir enerji yönlendirmesine hizmet eder semboller. Bu sembollerin anlamına göre şekli çok fazla değişir. Örneğin başarıyı dileyen birinin çizeceği sembol ile karşı cins tarafından biraz beğenilmeyi isteyen birinin çizeceği sembol kesinlikle aynı değil. Tabii bu semboller size niyetinizi getirmede aracıdır. Zaten hiçbir büyü hiçbir zaman amaç olmamıştır. Araçtır.

Bu sembollerin her biri tabii ki farklı inançlara ve kültürlere sahip cadılar tarafından kullanılmış. İşin garip olan yanı ise, bu farklı medeniyetlerde dahi istekler hep ortak olmuş. Aşk, başarı, sevgi veya ölüm. Basit istekler… Ancak bu isteklerin basitliğine hiçbir zaman büyücüler ortalıkta cirit atmamış.

Büyü her zaman olduğu gibi teferruatlı bir iş olmuş. Bu işi üstlenenler ise çok üst düzey rahipler veya çok yetenekli büyücülermiş. Cadı avına kadar büyü asla bir azınlıktan fazlasına öğretilmemiştir. Ancak cadı katliamından sonra zaten azınlıkta olan cadılar yok olmuştur. En azından bize söylenen buydu…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here