Eminim ki hemen hemen herkes şahane bir evde yaşama hayali kurar. Bazılarına göre büyük lüks bir ev olurken, bazıları içinse güzel bir dekorasyona sahip şirin, küçük bir ev olabilir. Kimileri için deniz kenarında bir sahil evi olurken, kimileri içinse bir dağ evi olabilir. Tatil denince akla ilk gelen deniz, güneş ve kumdur. Ancak herkes için tatil bu değildir. Ülkemizin hemen her bölgesinde dağlık alan bulunur ve bu alanda ev sahibi olanlar şehir hayatından bir süre uzak kalarak, sakin bir tatil geçirmek, doğayla ve yeşille iç içe kalmak için bu evleri tercih ederler.

Dağ evleri iç dekorasyonu temelde iki şekilde yapılmakta; klasik tasarım dediğimiz rustik tarzda döşeme ve modern döşeme. İnsanlar dağ evlerinin normalde yaşadıkları evlerinden daha farklı olmasını istediği için doğal malzemeler ile döşenmiş rustik tasarımlar büyük ilgi görmekte. Ahşabın bol bol kullanıldığı bu ev dekorasyonlarında bölgenin avlanan hayvanları da dekoratif ürün olarak kullanılabiliyor. Geyik, tavşan gibi hayvanlar doldurulduktan sonra uzun yıllar hiçbir şey olmadan saklanabiliyor.

Rustik dekorasyon ile kastettiğimiz şey ise, kırsal ya da köy yaşamına ait demek. Aynı zamanda fazla işlenmemiş, kabaca bitirilmiş anlamı da taşıyor.

Dağ evleri iç dekorasyon örnekleri kocaman camların olduğu ferah daireleri de içine alıyor. Dağ evi dediğimizde aklımıza ağırlıklı olarak biraz karanlık, ahşap, her yerinde eşyalar olan, şömine başında ısınacağımız soğuk bir yer gelir. Modern zamanların dağ evleri ise bu tanımlardan oldukça uzak. Öncelikle bu evler artık sadece şömine ya da soba ile ısıtılmıyor. Bu evlerin hepsinde kalorifer gibi genel bir ısıtma sistemi mevcut. Bu yüzden de tavandan yere uzanan geniş pencereler rahatlıkla kullanılabiliyor.

Bu tarz dekorasyonun temel rengi olan siyah, gri ve beyaz rengin yanına doğal yapıyı öne çıkarmak için ahşap dokusunun tüm tonlarını kullanıp koyu kahveler de katarak, mekanı daha sıcak hale getirebilirsiniz. Dağ evi dekorasyonu için deri koltuklar ve soft renklerle dekore edilmiş mobilyalar ideal bir seçim olabilir. Oturma alanı ve yatak odası ise daha rahat, salaş, hacimli mobilyalar ve mekanı ısıtacak detaylarla tasarlanarak ön plana çıkarılabilir. Kimilerine biraz ürkütücü gelse bile bu tarz evlerin dekorasyonu için doldurulmuş hayvan büstlerinden ve hayvan postlarından faydalanıldığı sıklıkla görülmektedir.

Akdeniz bölgesinin kurak bölgelerinde bir dağ evine sahipseniz daha sade ve ferah görünümlü bir dekorasyon dizaynı bölgenin havasına ve tarzına daha iyi uyum sağlayacaktır. Karadeniz gibi yemyeşil, sık yağmur alan bir bölgelerde ise yeşil renk ağırlıklı ve her mevsime uygun olan bir dekorasyon tercih edebilirsiniz. Mütevazi ve ufak dağ evlerinde görsellik kadar evin işlevselliğine uygun bir dekorasyon tercih edilmeli. Kış aylarında dağ evine tatile gidiyorsanız şömine etrafında güzel bir sandalye ve oturma odasında beyaz renklerde şirin bir oturma grubunun olduğu soğuk havalara uygun olabilecek kış dekorasyonu oldukça samimi ve huzurlu olacaktır.

Hayatı en saf ve temiz yerinden yaşamaya ihtiyacı olanlar ve bunu beton yığının içinden kaçmak için en ufak fırsat bilenler için umarım keyifli bir yazı olmuştur.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here