Geniş aralıktaki sesi ve şarkılarındaki karakteristik his ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan Şebnem Ferah‘ın sesiyle kimi zaman ansızın farklı sanatçıların ve grupların şarkılarında; back vokal ya da düet olarak karşılaşıyoruz. Bu yazıda sesi şarkıya değdiği an o Şebnem Ferah havasını katan sanatçının, hafif back vokallerinden ikonik düetlerine; en az kendisi kadar etkileyici 11 işbirliğinden bahsedeceğiz.

  1. İnce Buz Üstünde Yürüyorum – Cem Adrian & Şebnem Ferah

Sanatçının, melankolik sesi ve şarkılarıyla gündeme gelen Cem Adrian ile yaptığı bu işbirliği “Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum” albümünden bir parça.

2. Gel Ey Seher – Polad Bülbüloğlu

Azerbaycanlı bir şair olan Fikrat Goja‘nın şiirinden hareketle Polad Bülbüloğlu tarafından Azerice bestelenmiş olan Gel Ey Seher, özellikle 60’lar ve 70’lerde Azerbaycan’da çok popüler bir şarkıydı. Şebnem Ferah ile söylenen yarı Türkçe, yarı Azerice olan versiyonu ancak 2000’lerde piyasaya sürüldü ve büyük ilgi topladı.

3. Bir Ben – Ogün Sanlısoy

Image result for ogün sanlısoy

Sanatçının “Üç” isimli albümüyle çıkan Bir Ben, hareketli Ogün Sanlısoy tarzına Şebnem Ferah’ın back vokali ile albümünün en etkileyici şarkılarıdan biri.

4. Erkekler Ağlamaz – Nilüfer & Şebnem Ferah

Şebnem Ferah işbirliklerinden bahsedilecekse ilk akla gelenlerden Erkekler Ağlamaz, 2014 yılında piyasaya sürüldü ve o günden beri Spotify’daki en çok dinlenen 10 Şebnem Ferah şarkısı içinde.

5. En Güzel Hikayem – Teoman

Teoman‘ın 2004’te çıkardığı “En Güzel Hikayem” albümüne adını veren şarkısına tam yarısında Şebnem Ferah’ın sesi ekleniyor. 10 dakika süren bu şarkı en kayda değer Şebnem Ferah düetlerinden biri.

6. Kalamış Parkı – Kargo

Meşhur grubun 1998 yılında çıkardığı “Yalnızlık Mevsimi” isimli albümünde bulunan Kalamış Parkı, ilk dinlenildiğinde fark edilemeyebilinse de; gerçek Şebnem Ferah dinleyicilerinin fark edebileceği bir back vokal içeriyor. Bu tabi şarkının Şebnem Ferah esintisi barındırmasını engellemiyor.

7. Özgürce Yaşa – Şebnem Ferah & Hayko Cepkin & Badem & TNK & Aylin Aslım

İşbirliği dendiği zaman diğer örneklerini gölgede bırakan Özgürce Yaşa‘nın sözleri Şebnem Ferah’a ait. Şarkıyı Hayko Cepkin, TNK, Aylin Aslım, Badem ve Şebnem Ferah seslendiriyor.

8. Sevmeden Geçer Zaman – Redd

Sevmeden Geçer Zaman, Redd‘in “Hayat Kaçık Bir Uykudur” albümünün nadide bir parçası. Çok dinlenen bir Redd şarkısı olmasa da Redd’in pek düet yapmadığı göz önünde bulundurularak daha çok dinlenilmesine inandığım parça, ilk olarak 2012’de yayınlamış.

9. Anatolia – Pentagram

Şarkının akustik versiyonunda Şebnem Ferah, diğer Pentagram grubu üyeleriyle beraber ünlü rock grubuyla vokal olarak yer alıyor. Parça daha 2017’de son haliyle piyasaya çıkmış.

10. Küçük Sevgilim – Mor ve Ötesi

Belki de bu seriyi yapmama vesile olan bu şarkı, Şebnem Ferah’ın vokalinin şarkının yavaşladığı olan son kısmına doğru katıldığı ve onu tamamen başka bir seviyeye taşıdığı bir parça. Şarkı boyunca tekrarlanan “Benim küçük sevgilim” dizesi, en sonda Şebnem ferahın daha tiz bir kadın sesiyle tekrarlanınca yoğun bir hava kazanıyor ve şarkıyı en güzel Şebnem Ferah back vokalli parça haline getiriyor diyebilirim.

11. İki Yabancı – Teoman

Listenin son şarkısı olarak İki Yabancı, Teoman’ın 2000 yılında çıkardığı 17 albümünden. Yine Şebnem Ferah’ın şarkıya başta yumuşak, sonra nakaratta sert girişi İki Yabancı’nın anlamını ve müzikal birleşimini başarılı bir biçimde vurguluyor ve listemizdeki sırasına yerleştiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here