Jeanne d’Arc, 6 Ocak 1412 yılında Fransa’ya bağlı Domrémy-la-Pucelle adlı bir kasabada doğdu. Okula gitmeyen d’Arc, annesi Isabelle Romée ve babası Jacques d’Arc tarafından dindar olarak yetiştirildi. 12 yaşındayken Tanrı ile güçlü bir bağ kurduğunu ve onunla konuşabildiğini iddia etti. Dediğine göre Tanrı ona ”Orleans şehrini ve Fransa’yı kurtarmasını ve krala taç giydirmesini” emretmişti.

Jeanne d’Arc’ın dönemin verdiği psikolojiyle sesler duyması, onu insanların gözünde farklı bir noktaya taşıdı. Tanrı ile konuşması, ona dini bir figür olarak bakılmasına sebep oldu. Tanrıyla arasına kiliseyi koymadan doğrudan konuşması yasak olmasına rağmen kısa zaman içinde etrafına çok fazla kişiyi toplayabildi.

Ailesinin tüm çabalarına rağmen savaşa katılmak ve Orleans şehrini kurtarmak için yola çıktı. Öncelikle Kral Charles’den savaşa katılabilmesi için izin alması gerekiyordu. Şatoya vardığında Yüzyıl Savaşları’nın gidişatından memnun olmayan Kral Charles ile ikna edici bir konuşma yaptı. Kral Charles, herkes tarafından bilinen ve tanınan bu kızın, (büyük ihtimalle tepki çekmemek için) savaşa katılmasına izin verdi. Ancak tek bir şartı vardı. Jeanne d’Arc zorlu bir dini sınava girecekti. Kiliseye olan bağlılığını kanıtlarsa emrine bir ordu verilip Orleans’a gönderilecekti. Jeanne d’Arc’ın sınavı geçmesinin ardından dört bin kişilik bir orduyla Orleans yakınlarına geldi. Burada diğer orduyla birleşerek şehirdeki İngilizlere saldırdı. Ve saldırı Tourelles Kalesi’nin de alınmasıyla birlikte başarı ile sonuçlandı. Erkek kıyafetleri içinde d’Arc, sadece dini figür olarak değil aynı zamanda savaşçı özeliğiyle de anılmaya başladı. Orleans’ı aldıktan sonra son bir görevi kalmıştı. O da Kral Charles’a taç giydirilmesiydi.

Halk tarafından azize olarak görülen Jeanne d’Arc tüm geleneklere uygun olarak hazırlanan törende Kral Charles’a tacını giydirdi. Ancak tüm bunlar olurken savaş hala devam ediyordu ve Paris İngilizlerin elindeydi. Görevini tamamlamış olan Jeanne d’Arc kraldan tekrar bir ordu istedi. Ancak Kral Charles, Burgundy Dükü ile Paris kenti için anlaşma yapmıştı. Öte yandan da Jeanne d’Arc’ı reddetmesi halk tarafından büyük tepkilere neden olacaktı. Bunun için Kral Charles zekice davranarak yenileceğinden emin olduğu güçsüz bir orduyu Jeanne D’arc’ın emrine vererek Paris’e yolladı. Ve istediği gibi başarısız olundu. Kral her şeyin farkında olan Jeanne d’Arc’ın gönlünü alabilmek ona ve ailesine soyluluk ünvanı verdi. Jeanne d’Arc Compiègne’nin kuşatıldığı öğrenince izin almadan kasabayı terketti ve Compiègne’ye doğru yola çıktı. Ancak azize Burgundy Dükü tarafından yakalandı ve tutsak edildi.

Engizisyon tarafından Jeanne d’Arc büyü yapan bir cadı olduğuna karar verildi. Üstelik bunun dışında daha birçok suçu vardı. Örneğin erkek kıyafetleri giymesi ve Tanrı ile konuşmasında araya kiliseyi koymaması kiliseye hakaret sayılıyordu. Uzun süren tutsaklıktan sonra Jeanne d’Arc’ın infaz edilmesine karar verildi. 19 yaşındaki Jeanne d’Arc 1431’de diri diri yakılarak infaz edildi.

O zamanlar hiçbir şey yapmayan Kral Charles olaydan 25 yıl sonra bu konuyu tekrardan mahkemeye taşıyarak Jeanne d’Arc adını temize çıkardı. Ölümünde 490 yıl sonra ise koruyucu azize ve Orleans Bakiresi ünvanını aldı.

KAYNAKÇA: 1, 2, 3, 4, 5, 6,

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here