1992 yılında başlayan ve 1995’e kadar süren, dünyanın seyirci kaldığı Bosna Savaşı’nı konu edinen Sen Dünyaya Gelmeden Önce, hikâyeyi kurgulayış modeliyle seyirciyi hazırlıksız yakalayıp şaşırtmayı başarıyor.

Margaret Mazzantini’nin romanından senaryolaştırılan film, İtalya – İspanya ortak yapımıdır. Yönetmenliğini Sergio Castellitto üstlenirken başrollerini Penélope Cruz ve Emile Hirsch paylaşmaktadır. Filmde Türk oyuncu Saadet Işıl Aksoy‘un da önemli bir karaktere can verirken oldukça başarılı bir oyunculuk çıkardığını söylemek gerekir.

Diego (Emile Hirsch) ve Gamma (Penélope Cruz) aşkı üzerinden açılışını yapan film, birbirine aşık bu iki gencin mükemmel ilişkisini filmin ilk dakikalarında başarılı bir şekilde ortaya koyuyor. Onları buluşturan ülke ise fonda Bosna’dır. Bu iki insan Bosna’ya dışarıdan gelmiş ve birbirlerini bu ülkede tanıyıp sevmişlerdir. Hayat onları bir şekilde yeniden bu ülkeye sürükleyecek ve hikâye böylece tetiklenecektir.

Başlangıcını 2012 yılında yapan film, geçmiş ve geleceğe sık sık gidip gelir. 2012 yılında açılışını yaptığında Gamma, Diego dışında biriyle evlidir ancak Diego hala onun hayatındadır. Çünkü Diego ile Gamma’nın oğlu Pietro yaşamaktadır. Ancak Pietro için hiç görmediği babası Diego’nun pek kıymeti yoktur. Eşi ve oğluyla sıradan bir hayat yaşayan Gamma, yıllar sonra gelen telefonla eski defterlerini açacak ve oğlu Diego’yu da alıp Bosna’ya gidecektir. Bu yolculuk ise büyük sırları ortaya çıkaracaktır.

Film, senaryo akışı olarak yavaş yavaş taşları yerine oturtur. Birinci bölümünde Gamma ve Diego’nun nasıl tanıştıkları, evlilikleri, evlat sahibi olmak için verdikleri mücadele anlatılır. Bu süre boyunca Bosna gösterilse dahil ön planda değildir ve çok geride kaldığı hissi uyandırır. Ancak filmin ikinci bölümü ve özellikle sonlarına doğru ortaya çıkanlar bize hayatın akışı gibi sunulur. İnsan bildikleriyle yargılar birilerini ama bildikleriniz ne kadar doğrudur? Size anlatılanlardan ziyade gördüklerinize inanırsınız ama gördüklerimiz ne kadar doğrudur? Filmin sonunda bütün bu sorulara cevap bulurken Bosna Savaşı’nın bütün acısı, çirkinliği, dünyanın bu savaşa nasıl göz yumduğu fikri de kalbinize işler. Bunların yanında hayat dolu gençleri savaşın nasıl söndürdüğüne de şahit olursunuz.

Film, özellikle savaştaki Bosna’yı başarılı şekilde resmetmeyi başarır. Işık ve renk kullanımı dönemi iliklerinize kadar hissettirir. Savaş havası da aynı şekilde iyi bir sanat yönetmeniyle çalışıldığını gözler önüne serer. Senaryo kuruluşu itibariyle başarılı bir hikâyedir ancak özellikle Aska (Saadet Işıl Aksoy) ile ilgili bazı sahneler gerçeklikten biraz uzak kalmıştır. Değinmeden geçemeyeceğim bir diğer nokta şu; böyle filmlerde nedendir bilinmez, yardıma koşan ya da yaşanılan vahşete karşı ses çıkartan kişi hep Amerikalı olur. Bu filmdeki Amerikalı da Diego’dur. Sanırım dünya Bosna’yı ancak böyle anlatabilmekte ve böylece kendisini temize çıkardığını zannetmektedir. Bu tarihi savaşta Amerika’nın rolünü bilenler söylemek istediğimi anlayacaklar ve bu bilgi ışığında izlendiğinde daha doğru bir analiz yapabileceklerdir.

Bunların dışında, farklı kurgu anlayışıyla sunulmuş olması, filmin ilk yarısının sonlarına doğru bir yılgınlık yaratmakta ancak filmin sonlarında ortaya çıkan hakikat filmi izlemeye değer kılmaktadır. Filmin sonu kadar etkili olan bir diğer etken ise müzikleridir. Eduardo Cruz‘un bestelediği müzikler benim bu filmi keşfetmeme neden oldu. Son olarak filmi izlemeden önce Bosna Savaşı ile ilgili biraz okuma yapmakta da fayda var, iyi seyirler!

1 YORUM

  1. […] 1992 yılında başlayan ve 1995’e kadar süren, dünyanın seyirci kaldığı Bosna Savaşı’nı konu edinen Sen Dünyaya Gelmeden Önce, hikâyeyi kurgulayış modeliyle seyirciyi hazırlıksız yakalayıp şaşırtmayı başarıyor. Margaret Mazzantini’nin romanından senaryolaştırılan film, İtalya – İspanya ortak yapımıdır. Yönetmenliğini Sergio Castellitto üstlenirken başrollerini Penélope Cruz ve Emile Hirsch paylaşmaktadır. Filmde Türk oyuncu Saadet Işıl Aksoy‘un da önemli […]Yazının Devamını Oku […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here