Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Savaşlar, hayatın gerçeği olduğu kadar edebi yani kurgusal dünyanın da birer gerçeği. İnsan hayatını kökünden değiştirebilecek kadar büyük ve yıkıcı olan savaşlar, bugüne kadar birçok kitabın konusu oldu ve çok sayıda okuyucuya ulaştı. Savaş konulu romanlar; o atmosferi görmeyen insanlara, savaşın korkunç tahribatını ve etkisini, ansiklopedik bilgiler içeren kitaplardan daha iyi yansıtır. Bu nedenle okumanızı şiddetle önerdiğimiz savaş konulu 10 kitabı sizler için derledik.

1) Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok – Erich Maria Remarque

batı yakasında yeni bir şey yok ile ilgili görsel sonucu

19 yaşında bir gencin gözünden I. Dünya Savaşı’nda, Almanya-Fransa cephesindeki askerlerin içler acısı durumunun anlatıldığı “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”, okuduktan sonra savaşa ve askerliğe olan bakış açınızı inanılmaz ölçüde değiştirebilecek oldukça etkili bir roman.

2) Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir

esir şehrin insanları ile ilgili görsel sonucu

Milli Mücadele ve daha sonraki zamanlarda yaşanan olayları ele alan kitap, Kamil Bey ekseninde Osmanlı’nın elit kesiminin yaşadığı buhranları anlatır. Ayrıca Kemal Tahir’in savaş konulu bir diğer oldukça başarılı eseri“Yorgun Savaşçı” da bu tarzda okunmaya değer kitaplardan.

3) Çanlar Kimin İçin Çalıyor – Ernest Hemingway

çanlar kimin için çalıyor ile ilgili görsel sonucu

İspanya İç Savaşı ile ilgili en güzel eserlerden biri olan (George Orwell’ın daha çok biyografik özellikler taşıyan “Katalonya’ya Selam” kitabı da bu tarzda önerebileceğimiz iyi kitaplar arasındadır.) “Çanlar Kimin İçin Çalıyor”, cumhuriyetçilerin yanında savaşmak için bütün işini bırakan bir üniversite gencinin yaşadıklarını anlatıyor.

4) İncir Kuşları – Sinan Akyüz

1990’lı yılların başında Boşnaklar’ın Sırplar’dan çektikleri zulümleri gerçek bir hikayeye dayanarak anlatan romanı okurken Bosna’da yaşanmış olan savaşın yalnızca bir savaştan daha fazlası olduğunu görecek ve göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

5) Allah’ın Süngüleri: Reis Paşa – Atilla İlhan

Atilla İlhan’ın muhteşem anlatımı ile yarı kurgusal olarak ilerleyen, Kurtuluş Savaşı döneminin en zor safhalarını anlatan kitabı okumanızı şiddetle öneriyoruz.

6) Ormanda Unutulan Askerler – John Keats

ORMANDA UNUTULAN ASKERLER ile ilgili görsel sonucu

Askeri tarih alanında başarılı bir kitap olan “Ormanda Unutulan Askerler”, II. Dünya Savaşı sırasında Filipinler’deki Amerikan kuvvetlerinin teslim oluşunu kabullenmeyip mücadeleye girişen asker Wendell Fertig’in gerçeğe dayalı hikayesi anlatılıyor.

7) Cephe Arkadaşları – Sven Hassel

cephe arkadaşları-sc.hassel ile ilgili görsel sonucu

II. Dünya Savaşı sırasında savaşmış olan yazarın, savaşta ölen arkadaşlarına verdiği sözü tutarak onların hikayesini anlattığı “Cephe Arkadaşları”, savaşı yaşayan birinden okuyabileceğiniz en güzel ve çarpıcı kitaplardan biri.

8) Kutsal İsyan – Hasan İzzettin Dinamo

kutsal isyan ile ilgili görsel sonucu

Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele hakkında yazılmış en ayrıntılı ve gerçekçi romanlardan biri olan Kutsal İsyan, görece az bilinen kitaplardan biri. Ancak herkesin okuması gereken, mücadelemiz hakkında yazılmış en iyi kaynak olan bu 8 ciltlik kitabı şiddetle öneriyoruz.

9) Diriliş – Turgut Özakman

dirilis ertugrul

Turgut Özakman, tarihimiz hakkında en yetkin kitapları veren yazarlarımızdan biri. “Şu Çılgın Türkler” isimli baş yapıtı dışında Çanakkale Savaşını da anlattığı “Diriliş” romanı yine okunması gereken önemli eserler arasında.

10) Boyalı Kuş – Jerzy Kosinski

İlgili resim

II. Dünya Savaşı hakkında okuyabileceğiniz en çarpıcı kitaplardan biri olan “Anne Frank’in Öyküsü” dışında “Boyalı Kuş” da sizi oldukça duygulandıracak mükemmel bir roman. Kitapta, savaş sırasında ailesi tarafından güvenliğinin sağlanması için uzak bir köye gönderilen küçük bir çocuğun, ailesinden uzakta tek başına savruluşunun acıklı hikayesi anlatılıyor.

BONUS:

Güneş İmparatorluğu – J. G. Ballard

Çocukluğunda bizzat deneyimlediği II. Dünya Savaşı’nı ve o dönemin Şanghay’ını anlatan Ballard, savaşın ve ölümün vahşetini bir çocuğun penceresinden okuyucuya aktarıyor.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here