Bazı şarkılar müzisyen tarafından çıkarıldıktan yıllar sonra ya da belki bir diğer albümde, teklilerde bazı atıflar yapılarak tekrar anılabilir. Yani bir bakıma devamı olan şarkılar da diyebiliriz. Ama bazen bu devam ediş oksimoron tarzda olabiliyor. Biz bu şarkılara kısaca “u dönüşü” dedik. Şimdi örneklerini birlikte inceleyelim:

Sezen Aksu – Beni Unutma & Unut

Türk müziğinin gelmiş geçmiş en iyi söz yazarı ve vokallerinden biri olan Sezen Aksu’nun şarkılarıyla hepimiz aşklarımızı, acılarımızı ve bazen sevinçlerimizi büyüttük, büyütüyoruz. Müzisyen o güzel şarkılardan biri olan 1986 yılında çıkan “Git” albümüyle nesillerin listesinde efsane olan “Beni Unutma” şarkısında, “Beni unutma unutma/ Beni unutma/ Bilirsin unutulmak/ Dokunur ya her insana/ Sen de kendi payından bir hatıra seç/ Ve o ben olayım unutma, beni unutma” diyerek kalplerimizi ilmek ilmek işlerken; “Sezen Aksu ’88” albümünden “Unut” adlı şarkıda “Acı çektiğim doğru ama sen bana bakma/ Ne olursa olsun seni unutacağım/ Seni sevdiğimi unut, sevişmelerimiz yalan/ Unut beni de her yalan gibi unut” sözleriyle buhranlarımıza eşlik ediyor. Her iki şarkı da 30 yılı devirirken ardında milyonlarca dinleyicinin hatıralarına dokunmaya devam ediyor.

Mabel Matiz – Sarışın & Sarışın Değil

Çağdaş müziğin en sevilen müzisyenlerinden biri haline gelen Mabel Matiz, 2015 yılında 14 şarkılık “Gök Nerede” isimli 3. stüdyo albümünü yayımladı. Bu şarkılardan biri de “Sarışın” şarkısı idi. Bu şarkıda “Sarışın bir kaplan karışır/ İçimin cam ormanına/ Sanki bir yerlerden tanıdık/ Dokunsam kanayacak tadı” sözlerini bize ezberleten müzisyen, 2018 yılında yayımladığı ve sonrasında çıkardığı kliplerle de bize kendine hayran bırakmaya devam eden “Maya” albümünde karşımıza “Sarışın Değil” şarkısı ile çıktı.“Ah nefesim kesilir/ Bu yağmur dinmedi/ Bak sarışın bile artık sarışın değil/ Yaksa da derinden/ Kalmıyor benimle/ Ağrısı başka bir şeye evriliyor” sözleriyle de bizi derin anlarımızda yakalayan bir şarkıyla karşılaştık. Müzisyen röportajlarından birinde ikinci şarkının bir ayrılık süreci ile ortaya çıktığını belirtiyor ama biz Sarışın olsa da olmasa da Mabel’i hep seveceğiz!

Gökhan Türkmen – Olabilir & Olmadı & Olsun

Lafügüzaf, Çatı Katı gibi sevilen şarkıların sahibi Gökhan Türkmen, dinleyicilerini de şaşırtan biraz daha öncesinde bildiğimiz şarkılarından farklı olan alternatif türe yakın da diyebileceğimiz “Sessiz” adlı albümünü 2016 yılında yayımlamıştı. 14 şarkılık albümde dikkatleri çeken bir üçleme vardı. Bunlardan birincisi “Olabilir” adlı şarkı. “Bu yüzden olabilir, sevebilir sırf bu yüzden/ Bu yüzden gelebilir, olabilir sırf bu yüzden/ Benimle olabilir, kalabilir sırf bu yüzden/ Bu yüzden olabilir, aşk olabilir sırf bu yüzden” sözleriyle bir aşka yelken açarken, ikinci şarkı “Olmadı” ile “Sen olanları ne sanıyorsun!/ Bir anda dolmaz bunu sen de biliyorsun!/ Dolmadı, olmadı… Yerin dolmadı…/ Dolmadı, sensiz olmadı… Yerin dolmadı!” diyerek aynı aşkın olmazlığına yanıyoruz. Üçüncü şarkı “Olsun” ile “Bana kalan inandığın aşktan/ Biraz huzur, biraz öfke, biraz gözyaşı…/ Olsun! Sever gönül bir şey de denmez!/ Olsun! Yanar alev alev sönerken” umut etmeye devam ettik. Bu üçlü arasında da en yüksek dinlenme sayısına ulaşan “Olsun” şarkısı oldu ve buradan da anlıyoruz ki biz umut etmeyi ve beklemeyi istesek de istemesek de çok seviyoruz!

Gazapizm – Kayıp Kelimeler & Kalbim Çukurda

Son zamanların en iyi çıkış yapan yerli rapçilerinden Anıl Acar ya da tanıdığımız ismiyle Gazapizm, çıkışlarını kendi kemik dinleyici kitlesi içinde yaptığı zamanlarda 2014 yılında “Yeraltı Edebiyatı” adlı bir albüm çıkarmış ve listelerimize o zamandan taht kurmuştu. Bu albümde sade anlatımıyla “Kayıp Kelimeler” parçasını çok sevmiştik. Parçada “Bir dünya dönmüş bi’ dünya hüzün../Bir dünya gözümde her kıta yüzün” diyordu ve biz bu sözleri de parçanın diğer sözlerini de ezberlemiş hatta kendi sevgimizle beslemiştik. 4 yıl sonra Cem Adrian ile çıkarttığı 70 milyondan fazla dinlenen “Kalbim Çukurda” şarkısında ise müzisyen “Cebimde çakım var kalbimde hasretin kiri./ Bilirsin ansızın kapanan kapılar açılmaz geri/ Bir dünya gözümde her kıta silik..” dedi ve biz bu sözleri de ezberledik ama kendi sevgimizle besleyebildik mi? O da sır kalsın.

Bıraktığımız bu şarkılar ne kadar keyifle dinlenebilecek düzeydedir bilemeyiz. Bu seferlik biz dört müzisyenle başladığımız bu serinin devamında görüşmek dileğini bırakalım sadece…