Bir sanatçının sahnedeki duruşu çok önemlidir. Dinleyiciye şarkılarının ruhunu yansıtmalı onlarla bağ kurmalı ve kendini dışa vurabilmelidir. Peki bu dışa vurum nasıl gerçekleşir? Evet, sanatçının öncelikli olarak kulağa hitap etmesi önemlidir. Peki ya sahne?

Sahne şarkının en gerçekçi ve etkileyici platformudur. Bir şarkıyı çalma listemizden dinlemek ve bir konser alanında dinlemek çok ayrı şeylerdir. Sahnede olabildiğince somutlaşan şarkı eğer orada kendini ifade edemiyorsa sahne fikrinin anlamı nedir?  Sevdiğiniz bir sanatçının konserine gittiğinizi düşünün. Sahne tasarımından tutun da sizinle müzik aracılığıyla kurduğu bağa kadar her şey mükemmel olsun, en önemlisi de şarkılarını yapmacık bir sahne yerine kendi ruhuyla yansıtabilsin. Böyle bir performansta onun müziğine ve performansına daha çok değer vermez misiniz? Bence bunun cevabı evet olmalı.

Çok büyük prodüksiyonlar olmadan, sanatçının kendi tarzıyla yansıtabildiği en ufak bir farklılığın bile performansa olan etkisi yadsınamaz kadar büyükken, tek başına sahneyi doldurabilen sanatçıların varlığından da şüphe edemeyiz tabi ki. Fakat görselliğin bu kadar etkili olduğu bir çağda sanatçının yaratıcılık algısı da çok önemli ve etkilidir. Bunun en iyi örneklerinden biri olan Kanye West – Saint Pablo Tour konserindeki sahne tasarımıdır. Tur bittiğinde en çok konuşulan olayın o sahne tasarımı olduğu inkar edilemez. Sadece hareketli bir sahne olmayan, Kanye West’in düşünce tarzını ve müzik anlayışını yansıtan bir sahne olan bu yapı değinmek istediğim konunun ta kendisi. İnanılmaz abartılı yapılardan bahsetmiyorlar. Yapabildikleri en ufak ve yaratıcı dokunuşla müziklerine destek oluyor ve dinleyiciye yeni fikirler sunuyorlar. Bu da müziğin görsel açıdan evrilmesine olanak sağlıyor.

Bu tür konserlerin akılda kalıcılığı artmakla birlikte yeni nesile de alt yapı hazırlıyorlar. Eski fikirler yerini daha iyi fikirlere veriyor ve sahne anlayışı artık tam olarak anlam kazanıyor. Müziğin öncelikli olarak kulağa hitap etmesi fikrine katıldığım gibi çağımızın getirisiyle göze de hitap etmesi gerektiğine inanıyorum. Müzik çağa yön verebildiği gibi çağın da müziğe yön vermesi gerekiyor. Müzik ve sahne anlayışını dinleyiciye daha iyi sunmak ve bu kavramı daha ileriye taşımak için sanatçıya büyük bir görev düşüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here