Şule Köken, 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’ne girdi. 5 yıl boyunca Cengiz Özkök ile çalışmalarına devam etti. 1983 yılında şan-opera bölümü sınavlarını kazandı ve Mustafa Yurdakul ile 4 yıl lisans, 2 yıl lisansüstü olmak üzere 6 yıl çalıştı. 1989 yılında bölüm birincisi olarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı Ödülü’ne layık görülerek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 

Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak kabul edildi. 1998 yılında; Almanya’nın Köln, Düseldorf ve Dannenberg şehirlerinde, Bulgaristan’da Sofya ve Burgaz’da, Kıbrıs’ta Türksoy opera günleri çerçevesinde düzenlenen festivallerde konserler verdi. Seslendirdiği birçok eserde başrol söyledi.

Aynı yıl Kahire Senfoni Orkestrası’yla Mozart konserleri yaptı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir, Bursa ve Bilkent senfoni orkestraları ile konserler verdi. Mersin Operası’nın açılışında Puccini’nin madama Butterfly Operası’ndan “Cio Cio San”, Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin açılışında Atatürk Oratoryosu’nu seslendirdi. 1998 Aspendos Festivali’nde G. Verdi’nin Unballo in Maschere Operası’ndan “Amelia” rolünü seslendirmiştir. Köroğlu Operasını Türksoy’un öncülüğünde Kırgızistan, Kazakistan ve Azerbaycan da (Nigar rolünü) seslendirmiştir. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde seslendirdiği başlıca roller; W.A. Mozart / Cosi fan Tutte (Despina), Don Giovanni (Donna Anna); G. Puccini / la boheme (Mimi), Madama Butterfly (Cio Cio San), Tosca (Tosca), Turandot (Liu); A. Borodin / Prens İgor (Yaroslavna); Umberto Giordano / Andrea Chenier (Madeleine de Coigny); G. Verdi / Un Ballo in Maschera (Amelia) ve Requiem’dir.

Halen Başkent Üniversitesinde öğretim üyeliğine devam eden Şule Köken, Didem Somel’in ABD’de kurduğu “Celestial Navigation” trio grubunun 2015 yılında çıkardığı ilk albüm olan “Southern Cross”ta “Southern Cross (Mh370)” şarkısını seslendirmiştir. 2016 Mart’ında Gökhan Somel’in besteleri üzerine sözlerini yazdığı 8 şarkı ve bir Didem Somel bestesinden oluşan “Vakitsiz” albümünü çıkararak müzik kariyerine yeni ve taze bir yön vermiştir.

Eski melodilerin yeni duygularla birleştiği bu albümün tohumları 2013 yılının bir Sonbahar akşamında atıldı. Sevgili Gökhan Somel’in bestelerini ilk dinlediğim akşamdı o akşam; çok heyecanlanmıştım; hiç birisi seslendirilmemişti… Bu kadar güzel yazılmış eserlerin gizli saklı kalmasına “şarkı söylemeyi meslek edinmiş biri” olarak tabii ki gönlüm razı olamazdı. Hemen bu şarkıları söylemek istediğimi söylediğimde ise sözlerinin olmadığını belirtip “Sen yazabilirsen söyleyebilirsin.” dediğini hatırlıyorum. Endişelenmiştim… Çünkü zaman zaman ufak tefek bir şeyler karalamayı sevsem de, bu çok ciddi bir çalışmaydı. Denedim… Bu şarkıları söyleyebilmemin başka çaresi yoktu. Ben onu kandırmaya çalışırken, kandırılmış oldum. Bu güzel melodiler benim sözlerime hayat verdi. Beğenmeniz ümidiyle…

Teşekkürler Gökhan Somel! Teşekkürler Didem Somel! Sizi seviyorum…

Şule Köken

Şule KÖKEN “VAKİTSİZ” Albüm Kapağı

https://www.youtube.com/watch?v=UHDJLw09VjA

https://www.youtube.com/watch?v=IGg2Fsoefas

Albümün Spotify linkine buradan ulaşabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here