Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Sanat ve pazarlamanın birlikte olduğu bir pazarlama taktiği: Gerilla Reklamcılık.

Gerilla Reklamcılık, alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen yerlerde, beklenmeyen zamanlarda yürütülen pazarlama kampanyalarıdır. Bu kampanyalar yaratıcı,ilginç ve eğlencelidirler. Aynı zamanda Jay Conrad Levinson tarafından 1984 yılında yazılan bir pazarlama kitabının adıdır. Bu kavram, zamanla kitapta da anlatılan, geleneksel olmayan pazarlama ve promosyon kampanyaları için kullanılan genel bir isim olmuştur. Paradan çok zaman, enerji ve düş gücü gerektirir, geleneksel pazarlamadan farklı olarak en düşük bütçeyle büyük etkiler yaratmaya çalışır. Ayrıca rakipler bu yolla birbirlerine sataşırlar.

1980’lerde ortaya çıkan bu kavramı Levinson şöyle anlatıyor: ”1980’lerin ortasında kısıtlı bütçesi olan insanlar için bir pazarlama kitabı yoktu. Üniversitede ders verirken öğrencilerim bana bu konuda soru sordular ve ben onlara konuyla ilgili kaynak bulacağıma söz verdim. Kütüphaneye gittim yoktu, başka kütüphanelere baktım yoktu. Diğer üniversitelere ve kütüphanelere baktım yine yoktu. Araştırmalarım sonunda bu konuda hiçbir kaynak bulamadım. Ama bir kere söz vermiştim. Sonra oturdum, öğrencilerim için bir liste yaptım az parası olan işletmeler neler yapabilir diye ve 527 maddelik bir liste çıkarttım.”

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Nike başarılı bir çalışmaya imza atmış. Bize de Just Do It! demek düşüyor.

Karnınız aç yemek yiyeceğiniz bir mekan arıyorsunuz ve karşınıza meydanın ortasında kocaman bir hamburger çıkıyor. Burger King Ateş Seni Çağırıyor!

Arkadaşınla kafa dağıtıp, sohbetin dibine vurmak istiyorsunuz oturacak bir mekan ararken böyle bir güzelliğe denk geliyorsunuz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve istenmeyen gebeliklere dikkat çekmek için yapılan ilginç bir gerilla pazarlama örneği.

Kondom firması Durex’in yaptığı komik aynı zamanda etkili bir çalışma.

Spor giyim markası Adidas’tan akıllardan çıkmayacak bir gerilla pazarlama örneği.

Patatesleriyle ünlü McDonalds bu ününü yaya yoluyla hatırlatmak istiyor.

Gidip elimizle silesimiz geldi o derece!

Axe’ın yaptığı güzel çalışmalardan bir tanesi.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here