Okuduğunuz kitaplara puan verebileceğiniz ya da daha önce okuduğunuz kitapları ”raf”layıp üzerine yorum yazabileceğiniz müthiş faydalı bir sosyal medya platformu Goodreads. Nitelikli birçok okurla arkadaş olabilmenize de olanak sağlayan bu sanal kütüphane hakkında bir rehber yazdık sevgili okur, keyifli okumalar!

Kısa bir tanımla, kitap çerçevesinde kurulmuş bir sosyal paylaşım sitesi Goodreads. Twitter ile aynı yıl, yani 2006’da kurulmuş olmasına rağmen yapılan son açıklamaya göre üye sayısı 60-70 milyon civarında. Site dilinin İngilizce olması ve Türkçe dil desteğine sıcak bakmadıklarını da hesaba katacak olursak, uzun bir süre daha ”yerli okur” sayısında herhangi bir artış olacağını düşünmüyoruz. Bu gibi bilgiler ışığında daha nitelikli okurların sitede vakit geçirdiğini söylemek kısmen doğru olacaktır. Sadece kitapların olduğu bir web sitesinin çok ilgi görmemesi sürpriz sayılmaz zaten, öyle değil mi?

Ufaktan yazımızın rehber kısmına adım atalım.

Goodreads ile neler yapabiliriz?

Sanırım en çok kullanabileceğiniz özelliği bu! Kitap mağazalarında vakit geçirirken ilginizi çeken bir kitabı ismi ile ya da doğrudan ISBN kodu ile aratabilirsiniz mesela. Böylece almayı düşündüğünüz kitap ortalama kaç yıldıza sahip, daha önce kaç okur tarafından okunmuş ya da beğenilmiş mi görebilmek mümkün. Bir çeşit kitaplar için IMDb görevi görüyor aslında site.

Goodreads’in sanal bir kütüphane ortamı olduğundan bahsetmiştik az önce. O halde biraz derinlik kazandıralım bu özelliğine.

Kitaplarınızı sizin belirleyeceğiniz kategoriler halinde -bu ay okuduklarım, en sevdiğim kitaplarım, sevdiğim klasikler- raflayacağınız gibi, sitenin “read“, “to-read“, “want to read” raflarını da kullanabilirsiniz sınıflandırma yapmak için. Bu raflar ”default” olarak geliyor ve silemiyorsunuz, yani en az üç adet rafınız oluyor üyeliğinizle birlikte.

Birkaç kitap için pek bir şey ifade etmiyor gibi görünse de, yüzlerce kitaba ulaşıldığında profilinizde dev bir sanal kütüphane inşa etmiş oluyorsunuz aslında.

Kitaplarınızı raflarınıza yerleştirdikten sonra onlara kazandırdığınız özellikler ile sitenin keşif kısmını da aktif hale getirebilirsiniz ayrıca. Bu sayede, rafınızdaki kitaplar paralelinde yeni heyecanlar önerecektir size Goodreads.

Ardından binlerce kitap hakkında yazılan yüz binlerce yorumu okuyabilir, ortak zevklere sahip arkadaşlar edinebilirsiniz. Başlıkta bahsettiğimiz ”nitelikli” evren, tamamen sizin nitelik anlayışınız ile alakalı; aktarmaya çalıştığımız düşünce, dev deneyimlere sahip okurların sitede çokça vakit geçirdiği ve şanslıysanız onlarla yolunuzu kesiştirebileceğiniz yönünde.

Sitenin bizce en eğlenceli tarafı ise Compare Books özelliği. Bu ufak uygulama sayesinde arkadaş olduğunuz, olacağınız okurlar ile kendi kitaplarınızı kıyaslayabiliyorsunuz. Goodreads iki venn şeması çiziyor kıyaslamayı size raporlarken ve sanki iki gezegen, iki zihin bulutu ortaklaşıyor sonuç olarak. Kitaplarınız bir kesişim kümesi olarak ifade edilirken daha fazla kitaba sahip olan okurun kümesi daha büyük bir alan kaplıyor doğal olarak.

Hemen uyaralım, burada biraz kıskançlık ve hırs kaplayabilir gözünüzü; size yüzlerce kitap fark atmış bir arkadaş ile ince, seviyeli bir rekabete tutuşabilirsiniz… Bir yandan da anasayfa yenileme alışkanlığı gibi modern insan hastalıklarını daha işlevsel olarak kendi lehinize yönlendirmiş oluyorsunuz sitede daha fazla vakit geçirmeye alıştıkça.

Okur hayatınıza derinlik kazandırmak, hayatınızda kitaplara, edebiyata daha fazla yer açmak adına büyük bir motivasyon kaynağı Goodreads. Sitedeki birçok okuru gözlemledikçe kitaplara olan ilginizin başka şekillere evrildiğini, birçok yeni keşifle tanımadığınız yönlerinizi keşfettiğinizi göreceksiniz. Kitap okuma hızınıza doğrudan bir etki yapmıyor gibi görünse de arka planda büyük bir besleyici faktörü de kullanıcısına sunuyor site.

Reading Challenge‘lar…

Bir yıl boyunca kaç kitap okuyacağınızın hedefi üzerinden planlanan ve yüz binlerce okur ile birlikte takip ettiğiniz çok eğlenceli, faydalı bir yarışma Reading Challenge’lar. Her yıl yeni bir okuma hedefi koyabiliyorsunuz kendinize ve sitedeki kitap kurtlarının bir yılda yüzlerce kitap okuduğunu gördüğünüzde, 365 günün aslında ne kadar uzun bir zaman dilimi olduğunu da anlıyorsunuz. Bu, müthiş bir farkındalık yaratıyor bünyenizde…

Daha deneyimli bir sanal okur olduğunuzda ise ortak bir amaç ekseninde bir araya gelen okurların oluşturduğu bazı gruplara dahil olup onlarla bilgi paylaşımında bulunabiliyorsunuz. Şehrinizin okuma grubunu bulabilir, sadece bir alan üzerine açılan gruplardan faydalanabilirsiniz.

Son olarak, siz bir yıl boyunca kitaplarınızı profilinize eklerken Goodreads bir köşede sessizce istatistik tutuyor olacak ve koskoca bir yılın okuma serüvenini kaç bin sayfa kitap okuduğunuza kadar ayrıntılı bir günlük olarak sunacak size.

Kitaplara, kitapların yaşattığı güzelliklere minnettar olan her okurun sitede büyük bir keyifle vakit geçireceğine eminiz. Wannart okurları ile yaptığımız okumalara #WannartOkumaGrubu hashtag’i ile ulaşabilirsiniz son olarak, bir göz atmayı unutmayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here