Geçtiğimiz saatlerde Samsung, New York’ta düzenlediği Unpacked etkinliğinde yeni amiral gemisi Samsung Galaxy Note 9’u tanıttı.

Telefon bir önceki model olan Samsung Galaxy Note 8’e yaptığı eklemeler ile insanların şikayet ettiği kusurlarından arınıp herkesin ihtiyacına cevap verebilecek bir telefonu yaptıklarını iddia edecekleri bir noktaya gelmiş durumda. Estetik anlamda çok farklı olmasalar dahi çok şikayet edilen parmak izi sensörünün konumu daha iyi bir yere alınarak düzeltilmiş. Note 8’de parmak izi sensörünün çok yukarıda olması ve kameranın yanında olması sebebiyle kamera lensinin sürekli parmaklanması şikayetine çok fazla maruz kalmıştı. Artık kameranın altında parmağın daha rahat ulaşabileceği bir noktada yer alıyor parmak izi. Ve ekran Note 8’den 0.1 inç daha büyük. 6.3 inçlik ekran aynı gövdede daha küçülmüş çerçeve ile 6.4 inç boyutuna büyümüş çerçevesiz telefonlar gibi görünmese de küçülmüş çerçeveler ile aynı boyutta daha fazlasına sahip olabileceksiniz.

Diğer vurgu yapılan konu ise batarya 3.300 mAh olan batarya %21 oranında büyüyerek 4.000 mAh boyutuna ulaşmış. Samsung, bu kadar büyük bataryanın bütün gün yetecek bir güçte olduğunu iddia ediyor. Bu yüzden bataryasının gücünü “All-day battery” olarak nitelendirdiler. Kablosuz ve kablolu hızlı şarj teknolojisini desteklediğini de ekleyelim.

Böyle büyük teknolojileri soğutmak için “water-carbon cooling system” adını verdikleri bir teknolojiyi kullanıyorlar. Yaptıkları bu yenilik için büyük gücü soğutmaya yetebilecek kadar güçlü bir soğutma sistemi olarak tanımlıyorlar bu soğutma sistemini.

Öne çıkan bir diğer özelliği ise artık Bluetooth özelliğine sahip olan S-Pen. Kalem artık 4096 basınç seviyesi algılayabiliyor ve uzaktan kumanda gibi çalışabiliyor. Örneğin basılı tutup kamera uygulamasını açabilir, tek tıklamayla fotoğraf çekebilir, çift tıklama ile kamera değiştirebilirsiniz. Kumanda özelliği sadece kamera ile sınırlı değil. Örneğin bir slayt esnasında sayfaları ileri-geri almak için S-Pen’i kullanabileceksiniz veya izlediğiniz bir videoyu, dinlediğiniz bir müziği durdurmak için veya oynatmak için kumanda olarak kullanabileceksiniz. Bluetooth özelliğine sahip olması artık S-Pen’i şarjı bitebilen bir telefon yapması gibi problemde doğurmuş ancak Samsung S-Pen’i 40 saniyede 30 dakikalık kullanıma yetecek kadar şarj edebileceğini belirtiyor. Ayrıca Samsung geliştiricilere S-Pen için daha fazla uygulama yazabilmeleri için yakında bir SDK “Software Development Kit” yayınlayacağını açıkladı.

Telefon Samsung Galaxy S9 serisindeki gibi stereo hoparlörlere sahip AKG tarafından ayarlanan hoparlörler Dolby Atmos desteğine sahip. Hatırlarsanız eğer Samsung Galaxy Note 8 sadece alt tarafından ses verebilen bir mono-speaker’a sahipti. Ekran konusunda önceden de belirttiğimiz gibi 6.4 için 2960×1440 çözünürlüklü SuperAMOLED ekran ile geliyor. İşlemci olarak ise ABD’de Snapdragon 845 işlemcili model, Türkiye ve diğer ülkelerde Exynos 9810 işlemcisi ile satılacak. Telefonun 6GB RAM – 128GB depolama seçeneği ve 8GB RAM – 512GB depolama seçeneği olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

Kamera anlamında önceki sızıntılardan farksız olarak Samsung Galaxy S9’daki sensörlerin aynısını kullanan telefon, yazılımsal olarak telefona bazı geliştirmeler getirmiş durumda. Yapay zeka destekli kamera sayesinde ortamı tanımlayıp daha iyi çekim imkanı sunuyor.

Telefon ayrıca EPIC Games ile yaptığı anlaşma sayesinde Android’e gelecek olan Fortnite oyununun ilk oynanabileceği cihazlardan biri oldu Galaxy Note 9. Şimdilik Samsung Galaxy telefonlar için tam sürüm olarak indirilebilen oyun Android telefonlardan bazıları için Beta olarak indirmeye açıldı. Ayrıca Samsung Galaxy Note 9 ve Samsung Galaxy Tab S4’ü önsipariş yolu ile alırsanız Fortnite içinde 100 dolar değerinde olacak olan Galaxy skin’ini ücretsiz olarak edinebileceksiniz.

Telefon 4 renk seçeneği ile gelecek;

Okyanus mavisi(Sarı renk S-Pen ile)

Geceyarısı Siyahı

Lavanta Moru

Metalik Bakır

Türkiye fiyatı resmiyet kazanan Samsung Galaxy Note 9’un 6GB RAM/128GB depolama seçenekli versiyonu 6.499TL, 8GB RAM/512GB depolama seçenekli versiyonu ise 7.499TL satış fiyatı ile raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here