Samsung geçen sene Ağustos ayında tanıttığı Samsung Galaxy Note 9 ve Galaxy Tab S4 ile DeX sistemini daha fazla masaüstü özelliği getiren Linux on DeX uygulamasına yeni bir güncelleme getirdi. Şimdilik sadece Ubuntu 16.04 LTS versiyonu destekliyor(ki masaüstü versiyon bugün 19.04’e geçmek üzere) ancak kullandığımız cihazın bir telefon/tablet olduğunu düşününce yeterli görünüyor.

 

Üzerinde çalıştırdığı masaüstü sistem ile telefonunuzu bir monitöre bağlayınca ve hatta keyfiniz isterse bir klavye fare ekleyerek telefonunuzu cepte taşınabilir bir bilgisayara çeviriyor. Bunu yapmayı zorlaştıran kısım ise ARM bazlı bir sistem üzerine kurulmuş olması.

 

Şimdi ise bu uygulamayı Android Oreo sürümünde Samsung Galaxy Note 9, Tab S4; Android Pie sürümünde Samsung Galaxy Note 9, Tab S4, S9/S9+, S10e/S10/S10+/5G, Tab S5e destekleyecek. Başta söylediğimiz Note 9 ve Tab S4 hali hazırda desteklerken diğer saydığımız telefon/tabletler eklenmiş oldu.

iPad gibi güçlü bir tablet serisinin yazılım anlamında böyle bir esnekliğe sahip olmaması son yıllarda Apple tarafında biraz tartışılan bir durum olmuşken Samsung’dan gelen bu tarz çalışmalar tablet almayı düşünen kişilerin aklını biraz karıştıracak gibi görünüyor.

Linux on DeX

Linux on DeX (Google Play)

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here