Samsung, başarılı akıllı saat serisine bir yeni saat daha ekledi; Samsung Galaxy Watch Active 2. Önceki nesil saatlerde gerek esnek cihaz desteği, gerek mekanik döndürülebilir çerçevesi ve beraberinde sunduğu klasik tasarım ile epey beğeni toplamıştı.

Ancak Samsung geçen sene tanıttığı Samsung Galaxy Watch Active ile biraz sert bir değişim hamlesine girişmişti. Piyasada akıllı saat anlamında en büyük rakibi Apple Watch ile yakınlaşan tasarım anlayışı, ekran ve kasanın küçülmesiyle şarj anlamında da çok iyi şeyler sunmayan bir cihaz olarak karşımıza çıkmasına sebep olmuştu. Belki de klasik Samsung tasarımı dediğimiz noktadan en çok kopan yeri, saatin döndürülebilir çerçeveye veda etmiş olmasıydı. Tamamen dokunmatik ekran temelli bir çalışma prensibi benimsenmişti.

Ancak Samsung Galaxy Watch Active 2 bunların hepsini topladı ve önceki beğenilen modeller Samsung Gear S3 ve Samsung Galaxy Watch’un yanına epey etkileyici bir saat olarak yerleşmiş durumda. Bunu nasıl başardığına gelecek olursak;

Öncelikle tasarımından başlayalım. Temelini önceki model Galaxy Watch Active’den aldığı belirgin olan saatte Galaxy Watch Active’de eksikliği çok hissedilen özellik ‘mekanik olmayan’ döndürülebilir çerçeve gelmiş durumda. Mekanik olmasa bile geri dönmüş olan döndürülür çerçeve hoş bir geri dönüş olmuş.

Ayrıca tasarım anlamında şöyle bir değişim daha yaşanmış durumda; artık 2 farklı ekran boyutuyla karşımıza geliyorlar. Biri 40mm diğeri 44mm boyutlarında 360×360 çözünürlüğünde 2 ekran seçeneği bulunmakta. 40mm ve 44mm boyutundaki saatlerin ikisi de 20mm kayışlara uyumlu olarak geliyor. Yani yanında gelen saat kayışını beğenmezseniz zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Bu arada her iki ekran boyutu için de ayrı ayrı LTE modem içeren ve içermeyen (sadece Bluetooth) model seçenekleri bulunuyor. LTE modellerin paslanmaz çelik kasadan ve Bluetooth modelin alüminyum bir kasadan üretildiğini belirtelim. Saatte Apple Watch 4’te gördüğümüz EKG sensörleri yer almakta ancak özellik olarak bilgilerinde pek yer almamakta çünkü sensörlerin kullanımı, o bölgedeki sağlık kuruluşu onay vermeden aktif hale getirilemiyor. Saat henüz bu konuda hiçbir yerden onay almamış durumda.

Diğer özelliklerine gelecek olursak;

Samsung Exynos 9110, 1,5GHz hızında çalışan işlemci

Sadece Bluetooth versiyonunda 768MB ve LTE versiyonunda 1,5GB RAM

4GB depolama alanı

Bluetooth 5.0

Wi-Fi b/g/n

NFC

A-GPS/GLONASS/Galileo/Beidou

– Ortam ışığı sensörü(önceki modellerde bulunmuyordu)

5 ATM basınçlı suya dayanıklı, MIL-STD-810G dayanıklılık sertifikasına sahip

bir saat olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca telefon uygulaması yardımıyla giydiğiniz kıyafete uygun bir saat ekranı oluşturup saati kombininize uygun bir görünüme kavuşturabiliyorsunuz.

Saat gümüş, siyah ve altın renk seçenekleri ile geliyor. Açıklanan fiyatlarına göre şuan sadece Bluetooth destekleyen versiyonların fiyatları açıklanmış durumda LTE versiyonların fiyatları sonra açıklanacak. 40mm sadece Bluetooth versiyonu 280 dolar, 44mm sadece Bluetooth versiyonu 300 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here