Samsung, 9 Ağustos tarihinde Samsung Galaxy S9’un yerini alacak olan yeni amiral gemisini tanıtacak. Telefon henüz tanıtılmadan, sürekli yapılan sızıntılar aracılığı ile telefon nasıl görünecek, ne özellikler ile gelecek gibi genel çoğu bilgiye şimdiden ulaştık. Sızan bilgileri ise 9 Ağustos tarihinde karşınıza çıkacak telefona hazır olmanız için derledik.

Öncelikle Bixby 2.0’dan bahsedelim. Akıllı asistan piyasasına Siri, Cortana ve Google Asistan gibi rakiplerine karşı daha dişli bir asistan olabilmek için asistan 2.0 sürümüne güncelleneceği söyleniyor. Asistan, Samsung’un 215 milyon dolara satın aldığı Viv tarafından geliştiriliyor. Aynı Viv firması Siri’nin de temelini geliştiren firmaydı. Siri’nin asistan yeteneklerini göz önüne aldığımızda umarız ki artık insanların kaçmaya çalıştığı bir asistan olmak yerine kullanmayı seveceği bir asistana dönüşür. Beraberinde tanıtılması beklenen Galaxy Watch’ın da Tizen 4.0 işletim sistemiyle beraber Bixby’e sahip olması bekleniyor. Ayrıca Bixby 2.0’ın Samsung Galaxy S8, S9 ve Note 8 modellerine de gelmesi bekleniyor.

Bir diğer sızan ve bildiğimiz özelliği ise donanımı. Snapdragon 845 işlemciden ve bölgesine göre Exynos 9810’dan gücünü alacak olan telefonun 6/8GB RAM ve 128/256/512GB hafıza seçenekleri bulunacak ve 1TB’a kadar arttırılabiir hafıza seçeneği bulunacak. 6,4 inç büyüklüğünde 2960×1440 çözünürlükte SuperAMOLED ekran ile gelecek olan cihazda 4.000mAh boyutunda devasa bir pil yer alacak.

Kamera kısmına gelecek olursak donanım olarak Samsung Galaxy S9 Plus ile aynı sistemi kullanacak telefonda S9’dan farklı olarak yazılım geliştirmelerine uğramış bir kamera ile karşılaşacağız. Çift 12 megapiksel arka kameradan biri geniş biri zoom lens özellikli iki kamera yer alıyor. Kameralardan biri aynı Galaxy S9’da olduğu gibi değişken diyaframlı olarak gelecek. Ön kamerada ise f1.7 diyaframlı 1/3.6 inç sensörlü 8 megapiksel kamera ile gelecek.

Ağır çekim konusunda selefi Samsung Galaxy S9’un 960 kare/saniye çekim hızı 0.2 saniyelik bir görüntü için kullanılabiliyordu ancak Galaxy Note 9 ile 0.4 saniyeye kadar uzayacak. Ayrıca diğer şirketlerin son zamanlarda çıkardığı telefonlarda vurguladığı yapay zekalı kamera sisteminin bir benzeri Samsung Galaxy Note 9’da karşımıza çıkacak. Çektiğiniz objeyi algılayıp ona göre kamera ayarlarını sizin için ayarlayıp en iyi fotoğrafı sizlere sunmaya çalışacak.

Yeniliklere gelecek olursak aynı Samsung Galaxy Tab S4’te olduğu gibi telefon herhangi bir dock’a ihtiyaç duymadan Samsung DeX özelliğine sahip olabilecek. Tabletteki gibi ekranı masaüstü ekrana dönüşemeyecek olsa da uygun adaptörler aracılığı ile ekrana bağladığınızda telefonunuzu bilgisayar gibi kullanabileceksiniz. Bu geliştirmeye ise DeX dock’unun düşük satış rakamları ve alanların pek dock’u taşımaması sebep gösteriliyor. Bu esneklik sayesinde DeX özelliğinin daha fazla ilgi çekip kullanılmasını umut ediyorlar.

Samsung Galaxy Note serisini diğer telefonlardan özel kılan en önemli niteliği sahip olduğu S-Pen’iydi. S-Pen ile büyük ekranda “Note” almak daha ilgi çekici hale geldi. S-Pen eski sürüm tablet ve telefonlar ile gelen S-Pen’lerden farklı olarak artık Bluetooth özelliğine sahip. 4096 basınç seviyesi algılayabilecek kalem bluetooth özelliği ile artık kumanda olarak kullanılabilecek.

Ve diğer sızmış özelliklerine gelecek olursak kahverengi, siyah, pembe, mavi ve gri renk seçenekleri ile gelecek telefonun mavi renkli versiyonunda sarı renkli bir S-Pen yer alacak. Diğer renklerde model rengi ile uyumlu bir S-Pen gelmesi bekleniyor. Fiyat olarakta sızıntılara göre Avrupa’da 512GB depolamaya sahip versiyonu 1.250 Euro ve 128GB depolamaya sahip versiyonu 1.050 Euro fiyat etiketiyle 24 Ağustosta raflarda olması bekleniyor. Güney Kore fiyatları da sızan telefonun 128GB depolamalı versiyonunun fiyatı dikkat çekiyor. 971 Dolar fiyat etiketi ile satılacak telefonun selefinden çok aşırı farklı olmamasına rağmen 2 kat daha fazla depolama ile aynı fiyat etiketini koruması Samsung’un düşük olduğu açıklanan Samsung Galaxy S9 satışlarını sanıyoruz ki daha yükseltebilmek için uyguladığı bir strateji olmakta. Ayrıca Samsung Galaxy Note 9’un çıkan en son Note serisi telefon olması bekleniyor. Artık S serisi ile arasındaki farkın kapanması ve iki model arasında neredeyse S-Pen dışında fark bulunmaması muhtemelen önümüzdeki S10 modelinde S-Pen’in artık S ailesine taşınıp Samsung’un senede 1 telefon politikasına geçmesine sebep olacak gibi görünüyor. Telefon yarın (9 Ağustos) tanıtılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here