Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
22

Travis, The Beatles’tan bu yana devam eden geleneksel İngiliz Rock müziğinin en büyük temsilcilerinden. İçten, naif sözlerinin yanı sıra içimizi ısıtan melodileriyle ön plana çıkan şarkıların sahibi Travis, dinleyenlerine samimiyetin ne olduğunu hissettiriyor.

Şarkılar zamanın duygusal kitap ayracı gibidirler. Bir şarkıyı duyduğunuzda o şarkıyı ilk duyduğunuz ana adeta yolculuk edersiniz ve o zaman size hissettirdiklerinin bir yankısını hissedersiniz. 

Grubun vokali ve kurucusu Fran Healy’nin yukarıdaki sözleri adeta Travis’i tanımlar nitelikte. Travis dinlerken İngiltere’nin geçmişten gelen geleneksel rock müziğine yolculuk ederek Fran Healy’nin sözleriyle beraber çok yakın olduğumuz birinden hayatın, samimiyetin kelimelerini duyuyoruz.

1990 yılında grubun üyeleri henüz lise arkadaşlarıyken İskoçya’da kurulan Travis, adını Paris, Texas filminin başkarakterinin adı olan Travis Henderson‘dan alıyor. 1997 yılında ilk albümü “Good Feeling“i piyasaya süren Travis, İngiltere’de o zamanlar popüler olan Brit-pop türünün önemli albümlerinden birini çıkarmıştı. Grubun dünyaca tanınmasını sağlayan Coldplay ve Keane gibi 2000’lerin önemli rock gruplarına ilham veren albümü The Man Who ise 1999 yılında çıktı. İngiltere’nin insanı melankoliyle yoğuran iklimine karşı bir isyan şarkısı olan “Why does it always rain on me?”, İngiltere’nin en önemli şarkılarından biri oldu.

 

Güneşli günler nereye gittiniz?

En garip hisse sahibim

Niye yağmur hep benim üstüme yağıyor?

17 yaşımda yalan söylediğim için mi?

The Man Who, dünya genelinde 9 milyon adet satarak Travis’in en önemli albümü oldu. “Writing to reach you ve Turn” albümden öne çıkan diğer önemli parçalar oldu.

Travis’in diğer çıkan albümü The Invisible Band, grubun brit-pop soundundan akustik pop rock müzik türüne geçişini simgeliyordu. “Sing”, “Flowers in the Window” ve “Side” albümün öne çıkan şarkıları oldular.

Albümün dikkate değer en önemli parçalarından biri de Beatles ve Stone Roses gibi önemli İngiliz grupların harmonilerini şarkılarında kullanmalarıydı. The Man Who ve The Invisible Band, Travis’in en dikkat çeken albümleri olmalarıyla beraber dünya sahnesinde diğer İngiliz büyük İngiliz grupların seviyesine çıktığını gösteriyordu. Travis’in o isyankar ve melankolik ruhuyla beraber dünyanın güzelliklerine dikkat çektiği parçası “Flowers In The Window”, değişik enstrümanların(banjo) kullanımıyla beraber dikkat çeker.

Son yıllarda grubun çıkardığı albümler arasında 2003 tarihli “12 Memories”, 2007 tarihli “The Boy With No Name”, 2008 tarihli “Ode to J. Smith”, 2013 tarihli “Where You Stand” ve 2016 yılında “Everything at Once” yer almaktadır.

Travis, kariyerli boyunca onlarda ödüle layık görüldü. Bunların arasında BRIT Ödülleri’nde iki “En İyi Albüm” ödülü ve 2000 yılında NME Yılın Sanatçısı ödülü bulunmaktadır. Ayrıca 2016 yılında İskoçya Müzik Ödülleri’nde ülke müziğine yaptıkları katkıdan dolayı onurlandırılmışlardır.

KAYNAKÇA: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
22

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here