Orijinal adıyla Sami Antero Jarvi, 28 Mart 1970 Finlandiya doğumludur. ‘Jarvi’ kelimesi Fince’de göl anlamına geldiği için sanatçı rumuzunu Sam Lake olarak belirlemiştir. (Lake kelimesi İngilizce’de göl demektir.) 90’lı yılların ortalarına doğru Remedy Entertainment’in sahibi olan Petri Jarvilehto, halihazırda yazar olan yakın arkadaşı Sam Lake’e gelir ve 1996 yılında piyasaya çıkacak olan Death Rally oyunu için senaryo yazmasını ister. Yazarlık yapan Lake’in oyun dünyasına ilk girişi de işte bu şekilde gerçekleşir.

Max Payne

Death Rally oyunundaki performansından olsa gerek Lake bir sonraki proje olan Max Payne için de kalemine sarılacaktır. Bu defa sadece senaryoyla kalmayıp oyunun hem bölüm tasarımlarına el atacak hem Max Payne karakterinin yüz modeli olacak hem de oyunun çizgi roman kısımlarında pozlar verecektir. Şirket, maddi sıkıntılar çekmesinden ötürü herhangi bir aktöre para veremeyince, Sam bu işleri seve seve yapar. Gerçi yaptığı yüz modelliği için para aldı mı almadı mı orası tabi ki de bana düşmez. Arkadaş meselesi.

İlk oyun beklenenden fazla başarı gösterince devam oyunu olan Max Payne 2: The Fall of Max Payne’in senaryosu için de tekrardan Sam Lake ile anlaşılır. İkinci oyunun senaryosu normal bir sinema filminden bile üç dört kat daha uzun olduğundan ve şirket maddi olarak doğrulduğundan olsa gerek Lake’in çizgi roman kısımlarındaki yerini ise aktör Timothy Gibbs devralır.

Alan Wake

Max Payne serisiyle kaleminin kuvvetini iyice oyun dünyasına duyuran Lake, bir sonraki projesi olacak olan Alan Wake için de baş yazar koltuğuna oturur. Bu oyun da diğer tüm Sam Lake işleri gibi hikaye anlatımı ve senaryo anlamında hem oyunculardan hem de eleştirmenlerden tam not almayı başarır.

Oyundaki Alan Wake karakteri bir yazar olup, oyun içi Live-Action bir videoda bir tv programına katılır. Katıldığı tv programında konuk olarak kendisiyle beraber Sam Lake de vardır. Videonun bir kısmında sunucu Sam Lake’den bir yüz ifadesi yapmasını isteyince Max Payne karakterinin yüz ifadesini yapar. Bu ufak gönderme biz Lake hayranlarının yüzünde bir gülümsemeye yol açar.

Oyun dünyasında şimdiye kadar birçok güzel hikaye var olmuştur. Bunların birçoğu maalesef ki yazarlarıyla anılmaz. Lakin gel gelelim bir hikayeyi akılda kalıcı yapan en büyük etmendir yazarlar ve onların güzide hikayeleri. En yakın ve basit bir örnek olarak da; ne zaman Witcher’ın senaryosundan bahsedecek olsak tek bir isim söylemek yerine CD Project Red olarak bahsederiz. Bunun en büyük sebebi tabi ki de Witcher’ın sadece bir yazar tarafından değil bir ekip tarafından yazılmış olması olsa da oyun dünyasında da aynı filmler ve dizilerdeki gibi yazarların yeri büyüktür. Bu yazımın da asıl amacı her ne kadar Sam Lake hakkında fazla bilgi sahibi olmasak da onun oyun sektöründeki yerinin çok fazla olduğunu vurgulamaktır. Eğer aranızda hiç Sam Lake kalemi görmemiş olanlar varsa, Max Payne kadar gerilere gidemeseniz bile Alan Wake oyununa bir göz atmanızı öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here