Alternatif müzikseverlerin buluşma noktası Salon İKSV, bu sezon da hız kesmeden bizi “İşte uzun zamandır aradığım buymuş!” hissine büründürecek sanatçılarla tanıştırmaya devam ediyor. Siz de benzer bir arayış içerisindeyseniz, önümüzdeki günlerde Salon’a uğrayacak dinlemeye değer 5 isme bir göz atın deriz!

Kafiyenin ‘kralı’: Şehinşah

Türkçe rap müziğin duayenlerinden Erzincan doğumlu ‘Krallar kralı’ Şehinşah, ailesiyle beraber İstanbul’a taşındıktan sonra şehrin köşelerine grafitti yaptığı arkadaşlarıyla beraber rap müzik ile tanışmış ve o günden beri rap müziği hiç bırakmamış. İlk kayıtlarını evinde kurduğu stüdyosunda gerçekleştirmiş ve parçalarındaki usta kafiyelerle ünlenerek Türkiye rap camiasının ‘kralı’ olmuş. Şehinşah ile underground’a yolculuk randevumuz 30 Kasım, Salon İKSV.

Şehinşah – Milyon (Canlı Performans):

 

Tsar B ile yarınlar yokmuşçasına dans etmeye hazır olun!

23 yaşındaki Belçikalı elektronik müzik yapımcısı ve sanatçısı Tsar B, R&B ve Soul müzik alanında yaptığı çalışmalarla geçtiğimiz yıl adından çok söz ettirdi. Önceki yıllarda çeşitli gruplarda yer aldıktan sonra 2016’da kendi çalışması EP ile vizyonunu dinleyicilere sundu ve kitlesi tarafından beğenilince gelecekteki çalışmalarını garantilemiş oldu.

Belçika’nın çeşitli festivallerindeki performansı ile yaşattığı hem görsel hem de müzik deneyiminin ardından ünlü koreograf Alexander Chung’ın kurguladığı Escalate performansının YouTube’da 25 milyona yakın izlenmesi ile R&B severler tarafından keşfedildi ve müziği daha da yayıldı.

Tsar B- Escalate

Tsar B, 2018’in Ekim ayında yayınlanan ‘The Games I Played’ albümünden parçaların da yer alacağı 7 Aralık Cuma Salon IKSV konserinde dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Modern klasik müziğin Milano’lu ismi: Federico Albanese

Milano’da doğup büyüyen besteci ve piyanist Federico Albanese, çocukluğunda piyano ve klarnet çaldıktan sonra Rock müzik ile tanışıp birkaç grupta yer aldı. İlerleyen zamanlarda sinemaya olan ilgisini keşfedip çeşitli film setlerinde ‘prop man’ (sahne eşyalarını, ekipmanları sağlayan kimse) olarak çalıştı ve bu sırada görseller ve müzik arasındaki bağın gücünü anlayıp kendi müziğini geliştirme fırsatı yakaladı.

Federico Albanese, son albümü ‘By The Deep Sea’ ile denizlere gönderme yapıyor… Annesi İtalya’nın kuzey kıyı kesiminde dağlık, arabaların geçmediği ve hiçbir şeyin olmadığı bir bölgeye taşınınca, Federico evden denize 682 adımda ulaşılabiliyormuş ve deniz ile kendisini birleştiren bir bağ olduğu için ‘682 Steps’ isimli parçayla albümünün açılışını yapmak istemiş.

Federico Albanese – By The Deep Sea

‘By The Deep Sea’yi modern, derin ve sürekli gelişen bir albüm olarak tanımlayan Federico Albanese, 12 Aralık Çarşamba Salon IKSV’de dinleyicisini deniz ile birleştirmeye davet ediyor.

Uçuş No 34: Khruangbin’le İstanbul yolculuğu

“Khruangbin de ne?” dediğinizi duyar gibiyiz. İsmini Tayca “uçak” anlamına gelen sözcükten alan Texas’lı trio Khruangbin, şarkı ve albümlerinin isimlerini belirlerken kişisel anı ve ilgilerinden büyük oranda faydalanıyor. Grup üyeleri, son albümleri “Con todo del mundo”nun ismini de bas gitarist Laura Lee’nin dedesiyle sıkça olan bir diyaloğundan esinlenerek koymuş. Lee’nin dedesi “Beni nasıl seviyorsun?” (“¿cómo me quieres?”) diye sorar ve tek bir cevabı kabul edermiş: “Con todo el mundo,” yani, “Tüm dünya ile”. Khruangbin’in İstanbul uçuşuna katılmak isterseniz, sizi 8-9-10 Şubat’ta Salon İKSV’ye bekleriz.

Khruangbin – Maria También:

Karavan’la Avrupa: Wooden Shjip

Wooden Shjips 2007’den beri saykedelik rock adına en yoğun üretimi olan Amerikalı müzik gruplarından bir tanesi. Back To Land, West ve Dos öne çıkan albümleri arasında yer alıyor. Son albümleri ‘V’ 2018’in Nisan ayında çıkan Wooden Shjips’in albümleri sıcak yaz günlerinde dinlemelik, keyifli ve insanın içini ısıtan melodilere yer veriyor.

Sıcak yaz günleri demişken, grubun solisti ve gitaristi Ripley Johnson aynı zamanda albümdeki şarkıların söz yazarı. 2017 yazında bir ‘yaz şarkısı’ yazmaya çalışırken Portland’da çıkan ve yaklaşık 2 ay süren orman yangınları grubun ilham kaynağı olmuş. Ripley her akşam balkonunda oturup kar gibi yağan kül katmanlarını izliyormuş ve adeta gökyüzü yanıyormuş gibi apokaliptik hislerin yoğun olduğu bu dönemde yazılmış V.’nin şarkıları.

Wooden Shjips – Staring At The Sun

Doğasal ve politik açıdan yaşanan sıkıntıların dışavurumu olarak ortaya çakan V.’yi tanıtmak üzere Berlin’den kiraladıkları karavan ile Avrupa turnesi yapan Wooden Shjips’in yolu 16 Mart 2019 Cumartesi günü Salon’dan geçiyor.

The music is a balm against the noise and negativity. -Ripley Johnson

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here