Yedi Sağlık Sütununun önceki yazıları olan “Zihin ve Duygular“, “Solunum” ve “Nemlendirme“yi okuyabilirsiniz.

Yedi Sütun modeli, modern bir yaşamın karışıklığı ve yaşadığı bir canlılık, derin sağlık ve canlılık deneyimi konusundaki zorlukları konusunda bize rehberlik edecek açık bir harita sağlamayı amaçlayan bütüncül sağlık modelidir. Sağlığın gerçekte ne olduğunun daha net bir halini sunar: canlı ve enerjili bir beden, uyanık ve doyurulmuş bir zihin ve ruh. Yedi Sağlık Sütunu, akıllıca ve tutarlı bir şekilde uygulandığında, hasta olanların sağlıklarının geri geldiğini, canlılık ve yaşam seviyelerinin iyi ulaşmış olanları görebiliriz.

Temellerin Ötesinde: Yemek Hijyeni

Buradaki temel kurallar basittir: Kaliteli, ideal organik, işlenmemiş yiyecekleri yiyin ve vücudunuzun ihtiyaçlarını sezgisel olarak dinleyin.

Açıkçası, yediğimiz besinler beslenmemiz için inanılmaz derecede önemli ancak, onları yeme şeklimiz daha fazla önemlidir. “Yeme hijyeni”, gıdaları vücudumuza alma sürecini kapsayan bir terimdir. Aklımızın ve dolayısıyla sindirim organlarımızın hazırlanması, yuttuğumuz besin maddelerinin sindirimi ve özümsemesi için son derece önemlidir. Duyularımızın, görsel, koku ve tat varlığımıza yerleştirilen gıda maddelerinin keşfine tamamen dahil olmasını sağlamak, bağırsaklarımızın ve hücrelerimizin onlar için neyin saklı olduğunu bilmelerini sağlar.

Oturmak veya dinlenmek için dikkat dağıtıcı olmadan sessiz bir ortam yaratmak, yemeğinizi yavaşça yemek, iyice çiğnemek ve yemeğin sağladığı besleyici içerikler kadar sağlık ve doğru sindirimin de önemli olduğuna odaklanmalıyız. Stresli olan biri, beslenmeyle uğraşmak için gerekli donanıma sahip olmayacaktır.

Yiyeceklerin Üç Anahtarı

 • Yemek kalitesi
 • Yiyecek türlerinin oranları
 • Gıdaların miktarı ve düzenliliği

Ek takviyeler veya spesifik besinler bu Sağlık Sütunu ile birlikte ele alınmadan önce, bu üç birincil alanın ele alınması gerekir.

Yüksek Kaliteli Yiyecekler Yemek

Son yüzyılda gıda kalitesi ciddi şekilde tehlikeye girmiştir. Son on yılda, toprağın tükenme derecesi, fabrika tarımı ve endüstriyel tarıma güvenme derecesi, gıdalarımızda besin değeri bulunabilirliğinde belirleyici bir düşüş gördü. Minerallerin ve vitaminlerin yanı sıra proteinlerin, yağların ve karbonhidratların kalitesi de çarpıcı bir şekilde düşüyor. Bununla birlikte, gıdalarımız ve gıdalarımıza püskürtülen tarımsal kimyasallar, hormonlar ve kimyasal gübrelerin seviyeleri, bitki ve hayvanların yetiştirildiği optimal altı ortamlarda büyümeyi sürdürmek için istikrarlı bir şekilde artmıştır.

Kaliteli Yemek Seçmek İçin İpuçları

En yüksek kalitede yiyeceği elde etmek için, yiyeceğimizin geliştirildiği uygulamaları anlama konusunda proaktif olmalıyız.

 • Etiketleri okuyun ve yiyeceğinizdeki malzemeleri anlayın. Ne kadar az bileşen olursa o kadar iyidir. Herhangi bir şekilde kimyasal, koruyucu veya sentetik bir bileşen gibi görünüyorsa, büyük olasılıkla ve kaçınılması gerekir.
 • Yerel çiftçilerinizle tanışın ve çiftçilerin pazarlarındaki satıcılarla uygulamaları ve üretimleri hakkında konuşun.
 • Mümkün olduğunda organik, biyolojik ve doğal olanları araştırın. Ancak, organik ve biyodinamikten farklı olarak, doğalın düzensiz bir terim olduğunu ve çoğu zaman çok az şey ifade ettiğini unutmayın. Yediğiniz yemeğin pestisitlerden, kimyasallardan ve eklenen hormonlardan arınmış olduğundan emin olmak istiyorsanız, yalnızca organik ya da biyo-dinamik yiyecekler arayın.
 • En taze, en yerel ürünü elde edin. Besinlerin toplanmasından sonra besin seviyeleri sürekli olarak azalır ve ne kadar taze yenirse o kadar iyidir.

Vücudunuzun Sinyallerini Anlamak İçin İpuçları

Ayrıca, gıda ile bedensel duyularınızı geliştirmek, bu Sağlık Sütunu’nu desteklemek için çok önemlidir.

 • Tat alma duyularınıza ve yemek için sezgisel dürtülerinize güvenin.
 • Paletinizi ve koku alma duyunuzu geliştirin.
 • Yemek yeme sırasında ve sonrasında bağırsaklarınızı dinleyin.
 • Yemeklerden bir saat sonra ruh halinizi, enerji seviyenizi ve tokluk hissinizi fark edin.

Bir şey sizi kötü hissettirir veya yukarıdaki işaretlerden herhangi birini olumsuz yönde etkilerse, bundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Dikkate alınması gereken başka bir şey de yemeğiniz için bütçenizi artırmak. Bu, yiyeceğinizin besin içeriğinin arttırılmasıyla kendi canlılığınızı artırmanıza yardımcı olur, ayrıca yüksek kaliteli gıdaları herkes için daha kolay erişilebilir olur.

Doğru Oranları Almak

Dördüncü Sağlık Sütunu söz konusu olduğunda, özellikle makro besinler (yağlar, proteinler ve karbonhidratlar) şeklindeki gıda oranları önemli bir ikinci husustur. Makro besinlerin öğünlerden öğüne, günden güne ve mevsimden mevsime doğru dengesi, çoğumuzda unutulan doğuştan gelen bir beceridir. Miras aldığınız genetik soy, şüphesiz ki gıda için biyokimyasal ihtiyaçlarınızı etkileyecektir. Sizin için ideal oranı da hava değişimleri ruh halinize ve etkinlik düzeyleri de belirler. Vücudunuzun sezgisel mesajlarını dinlemeyi öğrendiğinizde, benzersiz kişisel ihtiyaçlarınızın ne olduğunu hızla keşfedeceksiniz.

Makrobesinlerdeki Temel Paket Servisler

 • Vücudun benzersiz ve yemek için ihtiyaçların eşsiz.
 • Makro besin oranları, aktivite seviyeleriniz, genetik ve mevsimsellikten dolayı öğünden yemeğe değişecektir.

Sizin İçin Doğru Miktarda Yemek Yeme

Son olarak, yediğimiz yiyecek miktarı üç konudan biri. Çok uzak olmayan bir geçmişte, yeterince yiyecek almak birçok insanın temel endişesiydi. Bu günlerde, orta derecede yemek yemeyi öğrenmek birçok insan için gerçek bir sorun haline geldi.

Kalorilere odaklanmak, birçoğunun, gıdanın sadece yakıt olduğunun anlaşılmasına yol açmıştır. Yiyecek amacının bu aşırı basitleştirilmesi, çoğu kilo verme diyetinin oluştuğu verimli toprak olmuştur. Bu kalori kısıtlayıcı diyetlerin çoğu insan için etkisiz (uzun süreli) olduğu ve milyonlarca takipçinin sağlığına ve canlılığına felaketle zarar verdiği kanıtlanmıştır.

Yiyecekleri yalnızca enerji olarak değil, vücudun beslenme ve yaşam gücü kaynağı olarak gördüğümüzde ve vücudumuzun bu gereksinimler karşılandığı zaman duymak için kullanılan dinleme araçlarına sahip olduğumuzda, bu mesajlara göre yeriz. Bu açlık sinyali şeklinde değil; ince, açıklanamayan duygusal uyarılma, zihinsel yorgunluk veya açıklık eksikliği, ajitasyon, düşük enerji veya besin ve yaşam gücümüzün ihtiyaçlarının olmadığına dair sayısız diğer kişisel işaretler şeklinde ortaya çıkabilir.

Vücudun besin seviyesinden memnun kalmasını sağlamak ve yemeğindeki yaşam gücü canlılık için çok önemlidir. Yüksek stres veya gençleştirme aşamasında, her üç ila dört saatte bir yiyerek elinizde beslenmeye hazır olmak ve besinler gerektiğinde bize söyleyen vücudun ince sinyallerini dinlemek, herkesin daha canlı hissetmek istemek için akıllıca bir yoldur. Yemek yemeye daha sezgisel bir yaklaşıma dönüştürmek, daha fazla sürdürülebilir canlılık durumunun teşvik edilebileceği temeli ortaya koyacaktır. Çeşitli oruç formları ve temizleme gibi teknikler, kullanım için değerli araçlardır, ancak sağlam bir sağlık temeli olmadan, yarardan çok zarar verebilirler.

Diyetimiz, kendimizle olan en yakın ilişkilerden biridir. Dış dünyadan bir şey almak, onu vücudumuza getirmek ve kendimizden çıkarmaktan daha samimi ne olabilir? Yemekle ilgili olduğumuz yolun kendimizle olan ilişkimiz için güzel bir ayna olduğunu buldum.

Sezgisel Yemeğin İpuçları

 • Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıklıkta ve sadece yiyin. Gençleştirme aşamasındaysanız, her üç ila dört saatte bir yiyin.
 • Vücudunuzun besin ihtiyacı ve tokluk duyularının sinyallerini öğrenin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here