Yedi Sağlık Sütununun diğer yazıları olan “Zihin ve Duygular” ve “Solunum”u okuyabilirsiniz.

Yedi Sütun Modeli, modern bir yaşamın karışıklığı, derin sağlık ve canlılık deneyimi konusundaki zorlukları konusunda bize rehberlik edecek açık bir harita sağlamayı amaçlayan bütüncül bir sağlık modelidir. Sağlığın gerçekte ne olduğunun daha net bir halini sunar: canlı ve enerjili bir beden, uyanık ve doyurulmuş bir zihin ve ruh. Yedi Sağlık Sütunu, akıllıca ve tutarlı bir şekilde uygulandığında; hasta olanların sağlıklarının geri geldiğini, canlılık ve yaşam seviyelerinin iyiye ulaşmış olduğunu görebiliriz.

Vücut için hayati önem taşıyan şey sudur. Vücudumuzun yaklaşık %60’ı veya daha fazlası sudan oluştuğundan, sağlığımız ve zindeliğimizin kaynağı olarak kaçınılmaz olarak suya bağlanırız. Bu nedenle, nemlendirme üçüncü Sağlık Sütunu’dur.

 

Tüm vücut sistemleri dehidrasyon yoluyla tehlikeye girer. Hafif dehidrasyon bile vücudun etkili bir şekilde çalışabilme yeteneğinde önemli bir azalma gösterecektir. Koyu renkli idrar ve ağız kuruluğu genellikle dehidratasyonun belirtileri olarak lanse edilir; bununla birlikte vücudun su seviyelerinin düşmesi nedeniyle zaten güçlü bir adaptif değişiklik yapmış olduğuna ve acil rehidrasyona ihtiyaç duyulduğuna dair işaretlerdir.

Çoğu insanda sık sık susamak, vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğunun bir işaretidir. Kronik olarak dehidre edilmiş halde iç hidrasyon seviyelerindeki değişikliklere duyarlılığın yeniden kazanılması, etkili hidrasyonun kendi kendine yönetimi için gerekli ilk adımdır. Bu işlem için; soda, şekerli içecekler, kahve ve her türlü alkolden arındırıcı maddelerden kaçınılmalıdır. Tatlı su, taze meyve ve sebze suları gibi nemlendirici maddelerin kullanımı bir hafta veya daha fazla kullanılmalı ve vücudun tüm sistemlerinde optimal su seviyelerini tamamen geri kazandırılmalıdır.

 

Su Orucu: Vücudu Temizlemenin Anahtarları

Dehidrasyon ve mineral tükenmesi paralel ilerler. Yeterli çözünmüş mineral içeriğine sahip su kullanılması, rehidrasyon işleminde anahtardır. Kaynak suyu yerine su filtrelenirse, suyun vücutta en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak için yüksek kaliteli tuz veya sıvı mineral takviyeleri eklemek yararlı olabilir.

 

Mineralli su alımınızı arttırmanız gerekebilecek bazı işaretler şunlardır:

  •  Şeker isteme
  • Tuz isteme
  • Yorgunluk
  • Aynı anda çok fazla su içmenin gerekliliğini hissetmek
  • Uyku sorunları; uykuya dalmak, gece veya sabah erkenden uyanmak
  • Gerginlik, gerginlik, kaygı veya panik

Her sabah uyandıktan sonra birkaç bardak kaliteli ya da filtrelenmiş su içmek çok iyidir. Bu, özellikle gece kaybettiğiniz suyu vücuda geri kazandırır. Ayrıca yemeklerden 20 dakika önce bir bardak ya da iki bardak su, sindirim işlemlerini canlandırmaya yardımcı olabilir. Tükürük ve mide asidinin işlerini yapması için yeterli sıvıların hazır olduğundan emin olabilir. Ayrıca, yeterli hücresel hidrasyonun yeniden kurulması ve sürdürülmesi için gün boyunca düzenli olarak su içmek gerekli olabilir.

Doğru hidrasyon için bir başka adım yiyeceklerden, içeceklerden veya dehidrate olan maddelerden kaçınmaktır. Alkol, kahve ve kafein, şekerli içecekler ve sodyum bakımından zengin yiyeceklerin tümü suyu vücudunuzda depo edecektir. Yüksek proteinli diyet, kurutulmuş yiyecekler ve aşırı yüksek lifli sebzeler su atılımına yardımcı olmak için faydalıdır. Ayrıca toksik kimyasallara, zehirlere ve detoksifikasyon işleminde taşıyıcı olarak su gerektiren ilaç ve takviyelere maruz kalabileceği gibi birçok ilaç dehidratasyon yapabilir.

 

Hidrasyonunuzu Geliştirmenin Yolları

  • Her gün yükseldikten sonra iki bardak su için.
  • Hücresel seviyede rehidrate olmak zaman alabilir. Her gün iyi hidrasyon uygulamalarını sürdürmeyi taahhüt edin.
  • Suyunuz, toksinlerden arındırılmış ve iyi çözünmüş bir mineral içeriğine sahip olmalıdır.
  • Vücudunuzun dehidrasyon sinyallerini duymayı öğrenmek önemli bir beceridir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here