Yedi Sağlık Sütununun önceki yazıları olan “Zihin ve Duygular“, “Solunum“, “Nemlendirme” ve “Yemek”i okuyabilirsiniz.

Yedi Sütun Modeli, modern bir yaşamın karışıklığı, derin sağlık ve canlılık deneyimi konusundaki zorlukları konusunda bize rehberlik edecek açık bir harita sağlamayı amaçlayan bütüncül bir sağlık modelidir. Sağlığın gerçekte ne olduğunun daha net bir halini sunar: canlı ve enerjili bir beden, uyanık ve doyurulmuş bir zihin ve ruh. Yedi Sağlık Sütunu, akıllıca ve tutarlı bir şekilde uygulandığında, hasta olanların sağlıklarının geri geldiğini, canlılık ve yaşam seviyelerinin iyi ulaşmış olanları görebiliriz.

İnsanlar kuşkusuz hareket krallığının ustalarıdır. Omurganın dönme hareketindeki ustalığımız, gezegenimizde şimdiye kadar tanık olduğumuz en şaşırtıcı akrobatik ve dayanıklılık yeteneklerinden bazılarını gerçekleştirmemizi sağlamıştır. Üst düzey sporcularımız hareket alanındaki ustalık çeşitliliğimizin kanıtıdır. Dismal olarak yetersiz ana akım hareket kültürümüz, öncelikle vücut yağını azaltmak veya kas kütlesini artırmak olsun, vücut şeklini değiştirmek için egzersiz etrafında odaklanır.

 

Hareket, bazılarımız için yaşam sanatıdır. Formumuz, mevcut potansiyelin zirvesine ulaşmak için çok uzun zamandır arzu ve seçici baskılar yoluyla gelişmiştir. Yaşam, kendisini ve bu potansiyeli daha etkili olan hareket biçimlerinde, güvenlik, yemek, oyun, yaratıcılık, üreme ve kendini tanıma arzumuzdan ilham alan hareketler olarak sürekli gelişmeyi amaçlamaktadır.

 

Akıllı Hareketin Geliştirilmesi

Ünlü Rus atletik antrenörü Tudor Bompa tarafından icat edilen bio-motor yetenekler terimi, bu çeşitli yetenekleri vurgular. Sekiz biyo-motor yetenek: güç, hız, dayanıklılık, güç, koordinasyon, çeviklik, denge ve esneklik/hareketlilik. Bu biyo-motor yeteneklerin her biri için etkili bir şekilde büyümeyi teşvik etmek, hareket yaklaşımımızda çok fazla çeşitliliğe sahip olmamızı gerektiriyor. Basitçe bir koşu bandında koşmak veya bir spor salonunda birkaç ağırlık kaldırmak, ne kadar karmaşık veya eksiksiz olursa olsun en son egzersiz çılgınlığı sınıfının haftada bir kez yaptığı gibi insan hareketi kapasitesinin potansiyelini yerine getirme konusunda oldukça yetersizdir.

 

Atalarımızdaki hareket kalıplarını anlamak, modern hareket yaklaşımımızı nasıl yapılandıracağımıza dair bize büyük bir içgörü kazandırır. Şu anki uygarlığımızdan oldukça farklı bir ortamda sahte bir organın içinde olduğumuzu anlamak, bu anlayış için temeldir. Sandalyeler, kaldırımlar, merdivenler ve arabaların hepsi hareketin en aza indirilmesine doğru ilerlemeyi temsil eder. Çömelme yerine bir sandalye kullanmak esnekliğiniz ve duruşunuz için yıkıcıdır. Engebeli kayalık zeminden ziyade bile kaldırımda yürümek, dengenize ve çevikliğinizi yok ediyor. Yürümek veya koşmak yerine arabalara binmek, hızımızı ve dayanıklılığımızı geliştirme fırsatını ortadan kaldırıyor.

Modern yaşamlarımız, bedenlerimizi sürekli olarak işlevsel ve yetenekli hareket gemilerine sokmak için bütün harika fırsatlardan mahrum kalmamızı sağladı. Yaşamlarımızı modernize etme derecemize göre, beşinci Sağlık Sütuna bilinçli bir şekilde katılmaya ve hareketimize katkıda bulunmaya ihtiyaç duyacağız. Hareketsiz yaşamlarımız, genel sağlıkta sigara içmekten potansiyel olarak daha etkili olduğunu gösteren oturma çalışmaları ile bizi öldürüyor.

 

Yapmak ve yapmamak arasındaki tatlı dengeyi bulmak, vücudun ihtiyaç ve isteklerini dinlemeyi öğrenmek ve saygılı, atalara dayalı bir hareket yaklaşımı geliştirmek, vücudunuzun ileri yaşlarda iyi bir şekilde çalışabileceği güçlü bir temel sunacaktır. Doğal dünyamızı mümkün olduğunca çoğaltan ortamlarda, tasarlandıklarımız şekilde hareket etmek için günlük fırsatların araştırılması, modern hayata zengin bir katkı olduğunu kanıtladı. Oturmaktan ziyade çömelmek, araba kullanmaktan yürümek, şehir ortamından ziyade doğada hareket etmek ve alışkanlıktan ziyade yeni ve zorlu yollardan hareket etmek, vücuda arzu ettiği kinetik beslenmeyi sağlayacaktır.

Daha Akıllıca ve Daha Sık Hareket Etme Yolları

 

  •  Çeşitli şekillerde ve ortamlarda hareket etmek için fırsatlar araştırın.
  • Vücudunuza bir cevap oluşturacak kadar meydan okuyun, ancak onu yıkacak kadar fazla değil.
  • Daha fazla yürüyün, daha fazla çömelin ve doğada daha fazla hareket edin.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here