The IT Crowd, başrollerinde Chris O’Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson ve Matt Berry‘yi izlediğimiz, Graham Linehan tarafından yaratılan bir İngiliz sitcomu.

Dizinin konusunu kısaca özetlemek gerekirse: Moss ve Roy ‘geek’ tanımına uyan, Reynholm Industries isimli büyük bir şirketin bilgi işlem departmanında çalışan çok yakın iki arkadaş. Jen ise bilgisayarlarla uzaktan yakından alakası olmamasına rağmen ilişki yöneticisi sıfatıyla bu ekibin başına getiriliyor ve üç ana karakterimizin hikâyesi böylece başlıyor.

Bilgi işlem departmanı, bu büyük şirketin bodrum katında bulunuyor. Şirketin bu bölümü diğer çalışanlar tarafından hatırlanmayan, dışlanan ve bir miktar da hor görülen bir kısım olarak tasvir edilmiş. Üst katlarda daha mutlu ve değer gören çalışanlar görülürken, bizim IT elemanlarımızın şirketin kalanına kıyasla oldukça absürd bir iş yaşamı var.

İngilizler, sizin de bildiğiniz gibi apayrı bir mizah anlayışına sahip. Hatta belki daha çok dizilerine aşina olduğumuzdan Amerikan mizahı çoğumuza biraz daha yakın ve izlemesi kolay gelse de, İngiliz mizahının da çok ayrı bir tadı var. The IT Crowd, İngiliz mizahının en saf halini yansıtıyor. Bu komedi dilini daha yakından tanımak istiyorsanız, kesinlikle göz atmanız gereken dizilerden. İroni ve sarkazm yüklü, biraz soğuk bir mizaha sahip İngilizler. Bu yönüyle dizinin hayran kitlesi daha sınırlı kalıyor fakat diğer yanda, bu tarz mizahın hayranlarına eşsiz bir komedi vadediyor dizi.

Yıllardır süregelen bir tartışmadır İngiliz – Amerikan mizahı karşılaştırması. Birbirinden her anlamda çok ama çok ayrı olan bu farklı komedi anlayışlarını iyi kötü olarak ayırmak zor olsa da, bazı dizilerin, bazı senaryoların İngiliz mizahıyla daha iyi aktarıldığı su götürmez bir gerçek. The IT Crowd da bu dizilerden bir tanesi bana kalırsa.

The IT Crowd’un Amerikan versiyonu da iki kez uyarlanmaya çalışılmış. İlkinde Roy karakterini Community’nin Jeff Winger’ı olarak tanıdığımız Joel McHale canlandırırken Moss ise orijinal aktörü tarafından canlandırılıyor. Oyuncuların kimyası orijinalindeki kadar tutmadığından ve İngiliz versiyonunun senaryosu bire bir aktarılmaya çalışıldığından, adaptasyon denemesi UK versiyonunun kötü bir kopyası olmaktan öteye geçememiş. Zaten sadece pilot bölümü yayınlandıktan sonra dizi iptal edilmiş. İkinci deneme de aynı şekilde başarısız olmasına rağmen dizinin üçüncü US versiyonu için NBC’nin çalışmaları devam ediyormuş. Bu iş tutana kadar vazgeçilmeyecek gibi görünüyor.

Bir sitcomun başarısında karakterler hayati önemi taşır. The IT Crowd, yarattığı karakterlerle ne kadar iyi bir komedi olduğunu kanıtlıyor. Oyuncularının komedik başarısı ise şüphesiz dizinin en büyük silahlarından. Kısıtlı bir kadroya sahip olmasına rağmen karakterler o kadar komik ve orijinal ki, sizi diziye bağlamaya yetiyor.

2006 – 2010 yılları arasında yayında kalan ve dört sezonu bulunan bu dizi, üç yıl sonra bir özel bölüm yayınlayarak sevenlerine veda etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here