Johannes Vermeer 1632 yılında Güney Hollanda’nın Delft şehrinde doğmuştur. Barok dönemde eserler vermiştir. Resim eğitimini Rembrant‘ın da öğrencisi olan Carel Fabritius‘tan aldığı düşünülmektedir. 1657 yılında Delft şehrinin yerel bir koleksiyoncusu unvanına sahip Pieter van Ruijven‘den aldığı destek ile 1662’de Ressamlar Birliği Kurulunun yöneticiliğine seçilmiştir. Vermeer yaşamı boyunca 35 resim yapmıştır. Resimlerinde gündelik yaşamı, Delft şehrini ve portreleri kullanan sanatçı; estetiğini canlı ve parlak renkler, sol tarafa konumlandırılan bir pencere ve mekanın aydınlanmasına yardımcı olan ince ışık huzmeleri ve yansımalar üzerinden şekillendirmiştir. Ayrıca eserlerinde hareket ve canlılık yalnızca insana, özellikle de kadına odaklıdır. Duygu yoğunluğunun genellikle yüzü tamamen ele geçirmesi eserlerinde yaratmak istediği sevgi ve aşk gibi temaları belirlemiştir. Ölümüne kadar yaşayacağı maddi sıkıntılara rağmen dönem itibari ile pahalı olan boyaları ve renkleri kullanması, yavaşça ve titizlikle mükemmeli araması sonucunda da yılda en fazla 3 adet resim yaptığı bilinmektedir. Johannes Vermeer 1675 yılında yaşadığı bunalım sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Vermeer’in eserlerinin tümü essentialvermeer sitesinden detaylı bir şekilde incelenebilir.

Meisje Met de Parel, 1665, Mauritshuis Museum

Johannes Vermeer’in tahminen 1665-67 yılları arasında resmettiği ve en ünlü tablosu olan Meisje Met De Parel (İnci Küpeli Kız)44,5 cm x 39 cm boyutlarında, ince dokuma keten üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. Vermeer’in ince dokuma keten kullanmasının sebebi, ketenin ortam içerisindeki nemi hapsetmesi ve yıllar geçtikçe resim üzerinde oluşacak çatlamaların detay hissini arttırmaya yaramasıdır. Tablo, Hollanda’nın Lahey şehrindeki  The Mauritshuis İs An Art Museum İn The Hague İn The Netherlands‘te sergilenmektedir.

Meisje Met de Parel detay

Y&R – İstanbul reklam şirketi tarafından üstlenilen Karaca – Fine Pearl yemek takımı serisi reklam filmi için, tablo ve tablonun tahminen bilinen hikayesi baz alınmıştır. Tablo üzerinden markanın yaratmak istediği algıya yönelik bir çalışma olarak sunulan bu reklam, estetik ve zarafetin zirvesine çıkmış üstün bir temsil niteliği göstermektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here