Kanser hastaları için sosyal medya üzerinden pek çok kampanya ve proje yürütülüyor. Ama öyle bir tanesi var ki birkaç yıldır ismini çok sık duyduğumuz, sevdiğimiz youtuberlar ve pek çok ünlü oyuncu tarafından desteklenen ”Saçım Saçın Olsun” projesi. Proje diğer projeler gibi bağışlama içeriyor ama küçük bir fark var. Para değil saç, yani mutluluk bağışlıyorsunuz. Projeyi sizler için kapsamlı bir şekilde inceledik. Gelin birlikte bakalım.

(Mutluluk bağışlamak istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.)

  • Proje nasıl başladı?

 

Tam iki yıl önce, ilkokul öğretmenliği yapan Esin Dönmez’in miniköğrencilerinden birine lösev teşhisi konuldu. Esin Dönmez, tedavisi yüzünden saçları dökülmeye başlayan minik için  onu mutlu edecek bir şeyler yapmaya karar verdi. Minik öğrencisinin yüzünü güldürebilmek için saçlarını kestirip peruk yaptırmaya karar verdi. Öğrencisi ilerleyen hastalığı yüzünden hayatını kaybetti ve peruk maalesef ona hiç ulaşamadı. Bu hikâye hüzünlü bitiyor olabilir fakat bu durum bir projenin oluşturulmasına vesile oldu. İki kuaför, bir perukçu ve bir bağışçı ile başlanan yolculuk Kanser Savaşçıları Derneği ile devam etti ve hala devam ediyor.

  • Peki nasıl bu kadar fazla duyuldu?

Hepinizin bildiği cevap aslında. Sosyal medya sayesinde. Kanser Savaşçıları Derneği’nin kurucusu Aslı Ortakmaç ile bir röportaj yapılmış ve kendisi şöyle diyor:

”Mark Zuckerberg’in, Facebook vizyonu ile ilgili bir açıklaması oldu. Facebook’u artık daha faydalı bir platforma haline dönüştürmek istediklerini açıkladılar. “Bütün insanların ulaşabileceği ve güzel işler yapabilecek bir platform olmasını istiyoruz” dediler. Bu vizyon değişikliğinden itibaren Facebook, insanların bir araya gelip güzel işler çıkardığı örnekler aramaya başladı dünyada. İşte böyle bir nokta, yollarımız kesişti! Aslında Facebook, Türkiye’deki birçok dernekle iş birliği yapıyor, bize de diğer derneklere olduğu kadar destek olmaya başladılar. Tam bu sıralar Facebook’tan bir mesaj aldık; yeni vizyonlarına uygun projelerden biri olarak seçildiğimizi bildirmişlerdi. İnanamadık!

Bu kampanya için bir de video yapmak istediler, biz de seve seve dedik… Fransa’dan bir ekip geldi, set kuruldu. Hiçbir müdahalemiz de olmadı. Yüzüncü peruğumuzun sahibi Kader Demirkır, video için şahane bir röportaj verdi. Sonra Nicole Mandelson, Mark Zuckerberg’in ekibinden yetkili isimlerden biri, Türkiye’ye geldiğinde benimle özel bir görüşme yapmak istedi. Aslında buraya başka bir proje için gelmişti, “Kanser Savaşçıları Derneği ile de konuşmak istiyorum” demiş. Onunla özel bir görüşme yaptık. Orada öğrendik ki, Mark Zuckerberg bizi sunumlarında kullanıyormuş. 8 Şubat’ta da Saçım Saçın Olsun ekibimiz Londra’ya sunuma gidecekler.”

röportajın devamı için

  • Projenin şu anki durumu nedir?

Proje duyulduktan sonra gönüllü kuaför sayısı artmaya başladı ve birçok ünlü, youtuberlar, küçük çocuklar, gençler kısacası farkındalık yaratmak isteyen herkes saçlarını kestirip bunu #saçımsaçınolsun hashtagleri ile paylaşmaya başladı. Yakın zamanda sevilen fi/çi dizisi oyuncuları Elidor ile iş birliği yaparak farkındalık videosuna dahil oldular.

  • Mutluluk bağışçısı olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

İlk olarak saçınız ile ilgili bazı şartlar var. Çok fazla kimyasal işleme maruz kalmamış olması, belirli bir gürlükte olması ve 30 cm’den uzun olması gerekiyor. Bunların hepsi sizin için tamamsa ikinci iş olarak SaçımSaçınOlsun destekçisi kuaförünüzü bulmanız gerekli. Gönüllü kuaförler için tık tık. Ya da herhangi bir kuaförde saçınızı kestirebilir, güzel ve titiz bir şekilde sardıktan sonra kargo yoluyla istenilen adrese ulaştırabilirsiniz.

Adres: Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. Quasar Tower No:76, 34394 Şişli/İstanbul

Mutluluk bağışçısı olmaya ne dersiniz?

[email protected]

SaçımSaçınOlsun Facebook

SaçımSaçınOlsun İnstagram

Kanser Savaşçıları Derneği resmi hesabı 

saçımsaçınolsun-wannart

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here