Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’da Emirgan’da yer alan en eski yerleşimlerden biridir. Müzenin ana binası olan villa, 1925 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından yaptırılmış olup Hidiv ailesinin çeşitli mensuplarınca uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmıştır. Köşk 1951 yılında Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesinden satın alınmış ve aynı yıl köşkün önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas’ın 1864 yapımı at heykeli konulması dolayısıyla ‘Atlı Köşk’ olarak anılmaya başlanmıştır. Arazi içindeki ikinci at heykeliyse 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetleri tarafından yağmalanan Sultanahmet Meydanı’ndan alınarak Venedik San Marco Kilisesi önüne yerleştirilen dört attan birisinin döküm halidir.

1966 yılında Hacı Ömer Sabancı’nın vefatından sonra köşk Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanmıştır. Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı’nın hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da Sabancı ailesi tarafından müzeye dönüştürülmek üzere içindeki koleksiyon ve eşyalar ile birlikte Sabancı Üniversitesi’ne bağışlanmıştır.

Köşk, 2002 yılında modern bir galerinin eklenmesiyle ziyarete açılmış ve müzenin sergileme alanları 2005’teki düzenleme ile genişletilerek uluslararası standartlara kavuşmuştur. Bugün bu müze zengin koleksiyonu ve ev sahipliği yaptığı sergilerle, konserlerle, çeşitli konferanslarla ve seminerlerle çok yönlü bir müzecilik ortamı oluşturmaktadır.

Kitap sanatları ve hat koleksiyonunda 14. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan dönemde ünlü hattatlar tarafından hazırlanmış Kuran-ı Kerim nüshaları ile birlikte levha ve hilyeler, tuğralı ferman ve beratlar da sergilenmektedir.

12 Eylül 2017-28 Ocak 2018 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank’ın desteğiyle Ai Weiwei’nin Türkiye’deki ilk, porselen çalışmalarının yoğunlukta olduğu bu sergiye ev sahipliği yapacaktır. Ai Weiwei sergisi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan  ulaşabilir, sergi ve köşkün kısa bir turuna göz atmak için de buraya bakabilirsiniz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here