Büyülü dünyasına karşı koyamayıp çekimine kapıldığımız bazı filmler vardır. Kendimizi içerisinde hayal ederek karakterleriyle bağ kurarız adeta. Ama bizi esas etkileyen şey, normal yaşamımızda karşılaşamayacağımız her türlü sihrin orada var oluşudur. Yaratıklar, rengarenk kostümler, farklı mimariler ve fantastik bir senaryo ile rüya alemine sürükleniriz bir nevi. İşte biz de tam olarak bu duyguları hissetmemizi sağlayan filmleri sizler için derledik, keyifli okumalar dileriz.

(Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi iki dev seriyi bu listeye eklemedik. Çünkü her ikisi de dünya çapında büyük bir üne ve hayran kitlesine sahip oldukları için herkes tarafından biliniyorlar.)

11. Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları / Hansel and Gretel: Witch Hunters (Imdb 6.1)

Zencefilli ev ile alakalı trajik kazadan 15 sene sonra; Hansel (Jeremy Renner) ve Gretel (Gemma Arterton) adlı kardeşler birer cadı avcısına dönüşürler. Yıllar geçtikçe ikizler bu alanda ustalaşır ve hızla ünlenirler. Tehlikeli sözler, lanetler onlara işlemez. Şimdiki görevleri ise kanlı ay ayini esnasında yapılacak olan cadılar toplantısını engellemektir.

10. The BFG (Imdb 6.4)

Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu film, Roald Dahl’ın sevilen kitabından beyaz perdeye uyarlandı. Konusuna değinecek olursak; yetimhanede yaşayan küçük bir kız olan Sophie, tesadüf eseri sevimli bir dev ile tanışır. Aralarındaki dostluk gün geçtikçe büyür fakat bu durumdan diğer insan yiyen devlerin haberi olmaması gerekmektedir. Sempatik ikili tehlikeli bir maceraya atılmak zorunda kalır.

9. Charlie’nin Çikolata Fabrikası / Charlie and the Chocolate Factory (Imdb 6.6)

Yönetmenliğini Tim Burton’ın üstlendiği, başrolünde ise Johnny Depp‘in yer aldığı bu film; Charlie adında yoksul bir çocuğun hayat hikayesini anlatıyor. Ünlü çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka bir gün kendisine bir varis bulmaya karar verir ve dağıttığı altın biletler aracılığıyla birkaç küçük çocuk seçer. Charlie de bu adaylardan bir tanesi olacak ve zorlu bir sınava tabi tutulacaktır.

8. Bayan Pregrine’in Tuhaf Çocukları / Miss Pregrine’s Home for Peculiar Children (Imdb 6.7)

Yönetmenliğini Tim Burton gibi bir ustanın üstlendiği filmin başrollerinde; Eva Green ve Samuel L. Jackson gibi önemli oyuncular yer alıyor. Konusu ise şöyle; baş kahramanımız küçük Jacob, ipuçlarını takip edip gizemli bir eve ulaşarak burada doğaüstü güçleri olan çocuklarla karşılaşır. Onları kurtarmak için elinden geleni yapacak ve beraberinde çeşitli sırları da ortaya çıkartacaktır.

7. Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap / The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (Imdb 6.9)

Savaş nedeniyle bir profesörün yanına yerleşmek zorunda kalan dört kardeş, burada karşılaştıkları bir dolap aracılığıyla olağanüstü bir dünyanın kapısını aralarlar. Narnia topraklarına adım atarak değişik yaratıklarla tanışır ve bir anda gerçekleşmesi muhtemel bir kehanetin baş kahramanları olduklarını öğrenirler. Beyaz Cadı onları öldürmeye kararlıdır fakat Aslan buna izin vermeyecektir.

6. Malefiz / Maleficent (Imdb 7.0)

Bu film, Uyuyan Güzel masalını kötü peri Malefiz’in (Angelina Jolie) gözünden anlatıyor. Huzurlu bir orman krallığında büyüdüğü için mutlu bir yaşam sürdüren Malefiz, gösterişli siyah kanatlara sahip olan güzel bir kadındır. Aşık olduğu adam tarafından kanatları kesilerek hayal kırıklığına uğratılınca insanlara düşman olur ve intikamını o adamın kızına kara büyü yaparak alır.

5. Güzel ve Çirkin / Beauty and the Beast (Imdb 7.2)

Belle’in (Emma Watson) babası ormanda kaybolup canavar tarafından tutsak edilir. Güzel Belle ise kendi hayatını babasının hayatına karşı takas eder ve sonunda da canavara aşık olacağı ilginç bir maceraya sürüklenir. Yapımcılığını Disney’in üstlendiği bu film, 2017’nin Şubat ayında izleyicisiyle buluştu.

4. Fantastik Canavarlar 1 / Fantastic Beasts 1 (Imdb 7.3)

J.K. Rowling’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda David Yates, başrolünde ise Eddie Redmayne yer alıyor. Konusuna gelecek olursak eğer; Harry Potter serisinin öncesinde gerçekleşen olayları izlediğimizi söyleyebiliriz. Fakat bu defa sihirli dünyanın kapısı bir bavul vasıtasıyla açılacak ve geride kalan bütün fantastik canavarlar toplanmaya çalışılacaktır.

3. Christopher Robin (Imdb 7.4)

Klasik Winnie the Pooh öyküsünün üzerinden çok uzun yıllar geçmiş ve Christopher Robin (Ewan McGregor) büyüyüp kocaman bir adam olmuştur. Artık eski dostlarıyla hiçbir bağının kalmaması bir yana, onları doğru dürüst hatırlamamaktadır bile. Fakat bir gün Winnie tesadüf eseri onu bulacak ve Christopher Robin’in hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

2. Canavarın Çağrısı / A Monster Calls (Imdb 7.5)

Patrick Ness’in romanından beyaz perdeye uyarlanan film, keyif vermenin yanı sıra dram yükünü de barındırıyor içerisinde. 12 yaşındaki Conor’un annesi çok hastadır. Büyükannesi ile yaşamak zorunda kalan küçük çocuk bu durumdan hiç memnun değildir fakat babasının onu istememesi sonucu buna mecbur kalır. Son derece içine kapanık olduğu anlarda bir gece yarısı penceresine bir canavar yaklaşarak ona hikayeler anlatmaya başlar. Her gece aynı saatte gelip hikayelerine devam eden canavar, Conor’a çok şey öğretecektir.

1. Hobbit: Beklenmedik Yolculuk / The Hobbit: An Unexpected Journey (Imdb 7.9)

Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı Tolkien tarafından kaleme alınan Hobbit’in yönetmen koltuğunda, büyük usta Peter Jackson oturuyor. Pek tabii ki yine kalite açısından muazzam bir başyapıtla karşılaşıyoruz. Yeni üçlemenin ilk filmi Beklenmedik Yolculuk’un konusuna değinecek olursak eğer; Bilbo Baggins’in (Martin Freeman) gençliğine giderek onu maceracı bir grubun içerisinde gördüğümüzü söyleyebiliriz. Efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen ve 13 cücenin de yer aldığı bu grubun hedefi; Ejderha Smaug’dan kayıp cüce krallığını geri almaktır.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here