Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
262

Bir insan bir ülkenin kaderine ne ölçüde etki edebilir? Gelin, kehanetleri ve yetenekleri ile Rus tarihine yön vermiş mistik Grigori Rasputin’i birlikte inceleyelim.

22 Ocak 1869’da Sibirya’da doğup büyüyen Rasputin’in, henüz küçükken sıra dışı yetenekleri ortaya çıkmaya başladı. Tahminlerinin gerçek olması üzerine köydeki bir hırsızı yakalamış olduğu söylentiler arasındadır. Sonraki yıllarda din eğitimi almak üzere ailesinin gönderdiği manastırda yetenekleri sayesinde kısa sürede keşiş olmayı başarmış, gezip vaaz verdiği yerlerde güçlü ikna kabiliyeti ile birçok kişiyi etkilemiştir. St. Petersburg’da katıldığı büyük dini toplantıda saygın bir çevreye dahil oluşu Rasputin’in yükselişinin ilk adımıydı.

Şifacılık – Saray Danışmanlığı

Sene 1905… Çarlık Rusya’nın başındaki II.Nikolay’ın çocuklarından en küçüğü veliaht Aleksey’in hemofili hastalığı, Romanov Hanedanlığı için büyük tehlike yaratmaktaydı. Doktorların çare bulamaması üzerine Çariçe oğlunun tedavisi için dine yönelmiş, Rasputin’in ününü duyarak tedavi için saraya çağırmıştı. Rasputin’in Aleksey’in yaralarına dokunup dua etmesi üzerine tedavi olumlu sonuç vermişti. Bu başarısı ile Rasputin politikadan ekonomiye her konuda söz sahibi olmuş, bir saray danışmanı haline gelmişti. Kadınlara ve eğlenceye düşkünlüğü ile bilinen Rasputin, zaman içinde çoğunluğu kadınlardan oluşan hayran kitlesi ile ününe ün katmıştı. Öyle ki, çeşitli söylentilere konu olmuş; Çariçe ile yasak aşk yaşadığı bile iddia edilmişti.

1914’te başlayan I.Dünya Savaşı’nın başlarında Rusya tarafından elde edilen askeri zaferler bir zaman sonra yerini felakete bırakmıştı. Kayıplar ve ülke içerisinde yaşanan sorunlar Rusya’yı çöküşe sürüklüyordu. Prens Felix Yusupov, Rasputin’in ülke işlerine olan etkisinin artık fazla olduğunu düşünüyor, onu bir engel olarak görüyordu. Ayrıca Rasputin’in II.Nikolay’a Almanya ile gizli bir barış anlaşması imzalatma isteği İngiliz Gizli Servisi tarafından öğrenilmişti. Tüm bu olaylar tek bir sonuca bağlanıyordu: Rasputin’in ortadan kaldırılması gerekiyordu.

Prens Felix Yusupov

Ölümsüz Bir Ölümlü

Prens Felix Yusupov sarayında düzenlediği bir partiye Rasputin’i çağırdı. Bir söylentiye göre hazırlanan yiyecek ve içeceklere siyanür konulmuştu. Tüm dikkatler kurabiyeleri yiyen ve şaraptan içen Rasputin’in üzerindeydi. Zaman geçti fakat Rasputin üzerinde herhangi bir etki görünmüyordu. Zehrin işe yaramaması üzerine Yusupov silahını bir el ateşleyerek zaferini kutlamak için arkadaşlarının yanına döndü. Sonrasında yanına geldiğinde Rasputin hala yaşıyordu. Tekrar ateş etti ve tamamen ortadan kaldırmak üzere onu Neva Nehri’ne attılar. Diğer bir söylenti ise, Yusupov’un ateş ettiğini söylediği yerlerin otopside tespit edilen yerler ile uyuşmaması üzerineydi. İncelemeler neticesinde kurşunun İngiliz ordusu tarafından kullanılan bir silaha ait olduğu iddiası ortaya çıktı. İngiliz Gizli Servisi belgelerinde ”karanlık güçler öldü” ifadesi bu iddiayı güçlendiriyordu.

Rasputin’in tartışmaya açık ölümünden bir yıl sonra Rusya kendini devrimin içinde buldu. II.Nikolay ve ailesi öldürüldü. Kraliyet hanedanlığının çöküşü ve Sovyetler Birliği’nin yükselişi böyle başladı. Ve tüm bu olayların temeline bakıldığında kuşkusuz Rus tarihinin en ilginç karakterlerinden biri olan Grigori Rasputin’in etkisi vardı.

Kaynak; 1,2,3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
262

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here