Tüm dünyada daha çok The Godfather üçlemesi (1972-1990) ve Apocalypse Now (1979) filmleriyle tanınan usta yönetmen Francis Ford Coppola, Apocalypse Now filminin sorunlu çekim süreci yüzünden psikolojik olarak oldukça yıpranmıştır. Ve filmografisinin bu döneminde  sinemaseverlerce pek bilinmeyen merkezine genç karakterleri aldığı filmler çekmiştir. Bu filmlerin en dikkat çekici olanlardan biri Rumble Fish (1983).

Ä°lgili resim

S.E. Hinton’un romanından yazar ve Francis Ford Coppola tarafından uyarlanan filmin başlıca rollerinde; Matt Dillon, Mickey Rourke, Diane Lane ve Dennis Hopper üstleniyor. Günümüzün ünlü aktörlerinden Nicolas Cage ise ilk rollerinden birinde karşımıza çıkıyor.

Filmin odağında, arkadaşlarıyla birlikte serseri bir hayat yaşayan lise öğrencisi Rusty James’in (Matt Dillon) hayranı olduğu psikolojik açıdan kimi sorunları olan abisinin (Mickey Rourke) uzun zaman sonra gelişiyle hayatında gerçekleşen değişikler yer alıyor. Rusty, arkadaşlarıyla diğer sokak çeteleriyle ufak çaplı çatışmalara girmektedir. Okul hiç ilgisini çekmemektedir ve akademik açıdan oldukça başarısızdır. Ayyaş babasıyla (Dennis Hopper) beraber yaşamaktadır ve annesi de yıllar önce evi terk etmiştir. Sevgilisiyle (Diane Lane) bir dargın bir barışık bir ilişki sürdürmektedir.

rumble fish ile ilgili görsel sonucu

Bir gün Rusty’nin bu pek iç açıcı olmayan hayatına, mahallenin eski kabadayılarından olan ve bu ortamdan ayrıldıktan sonra film sektöründe çalışmaya başlayan psikolojik sorunları olan ”The Motorcycle Boy” lakaplı abisi dahil olur. Rusty, abisine hayrandır ve onun gelişine çok sevinir. Onun hayatında eksik olan güçlü baba figürünün yerine koyar. Bir bakıma abisi aynı zamanda onun babası da olur. Onu arkadaşlarıyla tanıştırır, beraber dolaşırlar, abisi onu çete savaşlarından uzak tutmaya çalışır. Renk körü olan abisinin ruh sağlığının da yaşadığı travmatik olaylar yüzünden pek yerinde değildir. Rusty, abisinin sorununun farkında olsa da yapabileceği pek bir şey yoktur. Ve onu elinden geldiğince herkes gibi olmaya ve siyah-beyaz, renksiz bir dünyada yaşamaya ikna etmeye çalışır film boyunca.

Filmin senaryosu genel seyircinin özdeşleşebileceği ve duygulanacağı bir yapıda. Müthiş finaliyle beraber katarsis yaşatıyor ve hüzünlenmemek imkansız bir hale geliyor. Ama kendisini defalarca kanıtlamış olan usta yönetmen Francis Ford Coppola, yalnızca senaryoya yaslanmıyor. Bu güzel senaryoyu kendisinden bekleneceği gibi büyük teknik ustalığını kullanarak ince ince işliyor. Siyah-beyaz çekilerek işe artı bir puanla başlayan film; bulutların geçişleri, sisler, yansımalar ve ışık oyunları gibi sinemasal enstrümanlarla zenginleştirilerek filmi izlerken yaşanan haz birkaç kademe daha artıyor. İleride ünlü oyunculara dönüşecek Matt Dillon, Diane Lane ve Nicolas Cage’in parlak performanslarıyla kendilerini gösterdikleri oyuncu kadrosunun parlayan yıldızı hiç kuşkusuz Mickey Rourke. Ayyaş baba rolündeki usta aktör Dennis Hopper ise kısa ekran süresine rağmen iyi bir oyunculuk sergiliyor.

Ä°lgili resim

İnsanların fazla bilmediği, bir miktar gölgede kalmış bir film Rumble Fish. Konvansiyonel sinemanın hünerli bir yönetmenin yeteneğiyle birleştiğinde nasıl lezzetli bir film haline geldiğini görmek isteyen seyirciler filmi gözden kaçırmasın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here