Dinlediğimizde her kelimesini anlamak için çaba gösterdiğimiz sözleri, doygun altyapısı, dinledikçe heyecanımızı artıran şarkıları, duymaya alışık olmadığımız ses rengi ve politik duruşlarıyla bir hayli sevdik biz Neyse‘yi. Grubun ismi olduğu gibi gelişmiş, öyle bir anda çıkıvermiş ağızdan. Şarkılardaki tavırlarına da oldukça uyan bir isim Neyse. Çoğumuz onlarla 2011 yılında katıldıkları “Be The Band” yarışmasıyla tanışmış olsak da her grubun olduğu gibi Neyse’nin de uzun bir geçmişi var. Grubun geçmişi 2000 yılına kadar uzanıyor. Selim Kırılmaz (vokal, gitar) ve Deniz Ünlü (davul, geri vokal) tarafından kurulan grup, yıllar geçtikçe İstanbul’daki çeşitli barlarda, şarkıları coverlayarak sahne almaya başladı. Bu coverlar müzikal altyapılarının gelişmesine yardımcı oluyordu. 2009 yılında gitarist Melih Baltacı gruba dahil olmasıyla birlikte “Yapma Meydan adlı parçayı single olarak yayınladılar.

2011 yılında katıldıkları “Be The Band” yarışmasında birincilik aldılar ve Babajim Records tarafından ilk albümleri “Neyse“yi yayınladılar. 

Grup, ikinci albümü “Haykırmadan Anlatmam“ı ilk albümden 6 yıl sonra yayınladı. “Bu süreçte ülkenin içinde bulunduğu duruma bağlı olarak artan öfke, hüzün, yas ve isyan gibi duyguları yoğun bir şekilde barındırıyor albüm.” diyor Selim Kırılmaz bir röportajında. Albümün ismi Turgut Uyar‘ın “Kavşakta” adlı şiirinin son dizesinde geçiyor. Haykırmadan Anlatamam‘da Deniz Tekin ve Ara Dinkjian düetleri de dikkat çekiyor. Aynı zamanda bu albümde Deniz Ünlü ve Selim Kırılmaz’a grubun yeni gitaristi İlkay Dindar eşlik ediyor.

Dinlediğimiz müzikler de zaman içinde farklılık gösteriyor elbette ama geçmişte ilham aldığımız, yoğun bir şekilde etkilendiğimiz müzisyenlerden bazılarını saymak gerekirse: Radiohead, Tool, Pearl Jam, Soundgarden, Erkan Oğur, Alaa Wardi, Muse, Rage Against the Machine, System of a Down.

Aradan geçen o 6 yılda konserlerine ve çalışmalarına devam eden grup, çeşitli birçok şarkının coverlarını da yaptılar. Sizlere seçtiğimiz bu birbirinden güzel yorumları dinlerken keyif almamanız mümkün değil. Müzik listelerinizde onlara da birer yer açın deriz, güzel dinlemeler!

Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini” sözlerine sahip “Durduramayacaklar” şarkısının sözleri , 20. yüzyılın ses getiren şairi ve oyun yazarı Bertolt Brecht‘e , bestesi ise Türk müzisyen Sarper Özsan‘a ait. Şarkıyı Cem Karaca seslendirmişti. Neyse, bu güzel şarkıyı 2014 yılında yeniden yorumlayarak bizlere sundu.

Efsaneleşmiş rock grubu Pearl Jam‘in efsaneleşmiş Black şarkısının bu yeni yorumunu Neyse‘den dinlediğimizde, şarkının hakkını verdiklerini görüyoruz. Bu iki grubun ortak bir yanı olduğunu düşünüyorum: Vokallerin ses renklerinin farklılığı ve güzelliği. Eddie Vedder‘ın sesinden duymaya alıştığımız bu şarkıyı Selim Kırılmaz‘dan dinlerken de apayrı bir haz duyduğumuz kesin!

2014 yılında hayatını kaybeden Hariçten Gazelciler grubunun vokali ve bestecisi, “Çağlama” adlı enstrümanın mucidi Ömür Kılıçaslan‘ın anısına yorumladıkları şarkı, grubun 2013 yılında çıkardıkları “Hariçten Gazelciler 2” adlı ikinci albümlerinde yer almaktadır.

Güftesi ve bestesi Zeki Müren‘e ait olan “Şimdi Uzaklardasın“, yaşımız kaç olursa olsun dinlemekten bıkmayacağımız bir efsane. Sözlerin ve bestenin bütünlüğünün her dinleyişte yarattığı o buruk hisler bu kez de Neyse ile karşımıza çıkıyor. Yeryüzünde böyle besteler olmasa, kim bilir, ne kadar yalnız ve eksik kalırdık.

Sözleri Sezen Aksu, Şehrazat ve Yelda Karataş‘a, bestesi Atilla Özdemiroğlu‘na aittir. 1993 yılında Sezen Aksu’nun Deli Kızın Türküsü adlı albümünde yer alan parçayı, güzel bir yorumla Neyseden dinlemeyi ayrı seviyoruz.

Apaşlar‘ın gitaristi Mehmet Soyarslan‘ın bestesi olan şarkıyı Cem Karaca seslendirmişti. Birlikte çıkardıkları son 45’likte yer alıyor.

Moğollar‘ın “Moğollar 94” adlı albümünde yer alan şarkının söz-müziği Cahit Berkay‘a aittir. Neyse‘nin “Genç Yorum” programında seslendirdikleri muazzam performansı izlerken yeterince keyif alıyoruz. Selim Kırılmaz‘ın sesi, ekibin altyapısı ve parçanın kendine özgü tavrı birbiriyle yeterince uyumlu.

Neyse; kendine özgülüğü, doğallığı ve sağlam duruşuyla kısa sürede efsaneleşen müzik grupları arasında yerini aldı. Oldukça geniş müzik arşivlerinden yorumladıkları her şarkı onlara olan hayranlığımızı bir kez daha artırıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here