Royal Albert Hall, I. Victoria‘nın eşi Prens Albert tarafından, sanat ve bilim anlayışını geliştirmek ve yapılan üretimi takdir etmek için Londra’nın kuzeyinde konumlanmış bir salondur. 1871’de açılışı yapılmış olan bu efsanevi salon, kullanıma açıldığı günden bu zamana kadar dünyaca ünlü birçok sanatçıyı ağırladı. Bunların içinde öne çıkması gerektiğini düşündüğümüz unutulmaz canlı performansların bazılarını sizin için derledik.

1. Adele (2011)

Büyüleyici sesiyle kendisini dinleyen herkesin hafızalarında yer edinen Adele, 2011’de ikinci albümü olan “21” i yayımlandıktan sonra, müzik listelerinin üst sıralarında yer edinmeyi başarmıştı. Aynı yılın sonunda Royal Albert Hall’da verdiği konseri bonus albüm şeklinde çıkararak bir kez daha dinleyicileri büyüsü altına aldı.

2. Coldplay (2014)

Royal Albert Hall‘da ilk defa konser düzenleyen Coldplay, hayranlarıyla daha yakın olmak için salonun alışılmış düzenini değiştirerek çembersel bir sahne modeli tercih etti ve müthiş bir ambiyans oluşturdu. Değişik sahne düzenlemesi ve şarkı listesiyle kapalı gişe olan bu konser, pek tabii Royal Albert Hall tarihinin ikonik konserlerinden biri haline geldi.

3. Opeth (2010)

Kuruluşlarının 20. senesini onurlandırmak için özel bir konser projesi düzenlemeye karar veren Opeth, bu özel konser için Royal Albert Hall‘ı tercih etti. Üstelik bu konser, metal gruplarını ağırlamaya pek alışık olmayan salon için bir ilk olmuştu.

Konserin ilk setinde Blackwater Park albümünün tamamını, ikinci setinde ise o tarihe kadar çıkardıkları her albümden birer parçayı izleyicilerine aktararak unutulmaz bir şarkı listesi oluşturdular. Ek olarak, ses kalitesi ve konsept yönünden de Royal Albert Hall konseri, şüphesiz ki Opeth hayranları için özel bir yere sahip.

 

4. The Killers (2009)

Amerikalı rock grubu The Killers, Royal Albert Hall’da arka arkaya verdikleri iki konserden derledikleri bu kaydı, DVD şeklinde piyasaya çıkararak hayranlarına özel bir sürpriz yapmış oldu.

5. Florence + The Machine (2012)

Londra’da doğan ve büyüyen Florence için doğduğu şehirde verdiği konserler farklı bir anlam taşıyor. Alexandra Palace’ta verilen kapalı gişe üç konserin ardından sıra Royal Albert Hall’a geldi. Bir kez daha kapalı gişe sahne alan Florence, izleyenleri yeniden büyüledi. Burada verdiği konserden kısa bir süre sonra da “MTV Unplugged” albümleri piyasaya çıktı.

6.Deep Purple (1999)

Londra Senfoni Orkestrası’yla beraber özel bir proje kapsamında bir araya gelerek, hayranları için uzun yıllar akıllarda kalacak bir konser yaşattılar.

7.The Who (2003)

Albümdeki şarkıların bir çoğu 2000 yılındaki konserde kaydedilmiş olsa da, 2002’de düzenlenen konserlerden seçilen başarılı performanslar da bu albüme eklenerek The Who sevenleri için farklı bir konsept yaratıldı. Ancak, bu konser aynı zamanda John Entwistle’ın hayatını kaybetmeden önce The Who ile çıktığı son konser olarak hafızalara kazındı.

8.Zeki Müren (1976)

Son olarak, Royal Albert Hall‘da konser veren ilk Türk sanatçı Zeki Müren‘dir. Avrupa turu kapsamında programına Londra‘yı da ekleyen usta sanatçı, yaklaşık 6 bin kişiye performansını sundu. Zamanın BBC Türkçe ofisinde çalışmakta olan Sabih Aykoler ile gerçekleştirdiği röportajda kariyerinin en duygusal konserlerinden birini yaşadığını ifade etmiştir.

Ayrıca Sezen Aksu 45 sene aradan sonra, 2011 yılında, aynı sahnede konser veren ikinci Türk sanatçı olmuştur.

İçeriğimizdeki konserlerle ilgili global sitelerden haberler:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here